BIS MRBIS.GCh Nalikar Perfection's The Man From Yesterday
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack - (Male)
Owner: Darlene Wile-Chaulk & Kathy Saville
Breeder: Deb Petersen & Kathy Saville
Conformation Handler: Darlene Wile-Chaulk
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Veteran In Group   Michael Lanctot N/A
  Best Veteran In Group   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Veteran In Group   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Veteran In Group   Walter Pinsker N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   Lee Anne Bateman N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 11 11 11 9 9
Group Ranking: 76 74 72 68 64
All Breed Ranking: 694 684 645 605 554

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 0 1   0 0 0 0 0   122
Win Record - 2016
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jack Ireland 11
  Best Of Breed   Jack Ireland 2

Show Date
Afghan Hound Club Of BC April 10 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Edgar Bajona N/A

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada April 09 to April 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carol Graham N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Nancy Popovich 39
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 34
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 38
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 7 6 5 8 6
Group Ranking: 34 33 31 41 37
All Breed Ranking: 297 293 309 391 364

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 4 3 2   0 0 0 0 0   298
Win Record - 2015
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 1
Saturday Group 2nd   Ian Rasmussen 40
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 1

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joe Lobb 28
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
Saturday Group 4th   Raymond Yurick 42
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Hill 14
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Reserve Best In Show   Larry Kereluke N/A
  Group 1st   Larry Kereluke 17
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Group 1st   Geraldine Taylor 18
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Elaine Whitney 7
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Sunday Group 3rd   Doreen Marsh 5
  Best Of Breed   Doreen Marsh 1

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Margaret Jones 3
  Group 2nd   Carmen Haller 3
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 1
  Group 2nd   Patricia Lanctot 4
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 51
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Friday Group 1st   Jack Ireland 63
  Best Of Breed   Jack Ireland 3

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 22 22 22 21 21
All Breed Ranking: 174 171 156 145 138

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 11 7 1 1   0 0 0 0 0   546
Win Record - 2014
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thomas Alexander 18
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Sunday Group 4th   Wendy Paquette 18
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Raymond Yurick 24
  Best Of Breed   Raymond Yurick 3

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Hill 26
  Best Of Breed   Michael Hill 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 6
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 12
  Group 2nd   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Joe Lobb 6
  Best Of Breed   Janet Lobb 6

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Phyllis Pancel 117
  Group 1st   Natalie Dunfee 14
  Group 1st   Phyllis Pancel 14
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Sunday Group 1st   Garry Allan 14
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Saturday Group 2nd   Bill Walkey 12
  Group 1st   Walter Pinsker 14
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 1st   Ole Nielsen 22
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1
Friday Group 1st   Pamela Bruce 17
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 38
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4
Friday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 25
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Gunn 42
  Best Of Breed   William Gunn 5
Saturday Reserve Best In Show   Olga Gagne N/A
  Group 1st   Olga Gagne 53
  Best Of Breed   Olga Gagne 5
Friday Group 1st   Nancy Popovich 41
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 13 13 13 12 25
Group Ranking: 125 119 117 106 253
All Breed Ranking: 1136 1107 1072 997 2074

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 2   0 0 0 0 0   67
Win Record - 2013
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 13
  Group 2nd   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 2nd   Phyllis Pancel 18
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ole Nielsen 9
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 12
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 16 15 20 26 24
Group Ranking: 139 133 219 255 236
All Breed Ranking: 1095 1071 1880 2166 2017

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 2 2   0 0 0 0 0   73
Win Record - 2012
Show Date
Moncton Kennel Club November 03 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 19
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 21
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2

Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 9
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 6
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 3rd   Linda Millman 4
  Best Of Breed   Linda Millman 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Friday Group 1st   Nancy Popovich 10
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Susan Badick 0
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Friday Group 4th   Judith Shurb 4
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 14 14 14 14 14
Group Ranking: 220 219 215 194 185
All Breed Ranking: 1733 1703 1645 1515 1413

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 0 0 2   0 0 0 0 0   43
Win Record - 2011
Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Lanctot 5
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 11
  Group 1st   David Eadie 10
  Best Of Breed   David Eadie 2
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 2

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Paul Odenkirchen 9
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By