Ch Rosebrook's Tuscan Sun
Retriever (Labrador)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Linda A. & Robert K. Holloway, Jr
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 38 37 33 40 33
Group Ranking: 300 291 272 327 257
All Breed Ranking: 1406 1346 1267 1597 1306

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   53
Win Record - 2019
Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-0-2-1)
Saturday Group 4th   Olga Gagne 17
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Dann Wilson N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 6 (2-3-2-0)
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (2-3-2-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Select Dog   Veronica Mercer N/A
Friday Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Select Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phred Wong 5 (3-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Phred Wong N/A
  Best Of Breed   Gerson Ayala 5 (3-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Gerson Ayala N/A
Saturday BPIG   Ole Nielsen N/A
  Best Of Opposite Sex   Ole Nielsen N/A
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 5 (1-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Chakkapan Chantarasmee N/A
Friday Best Of Breed   Darle Heck 7 (2-4-2-0)
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   James Osborne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Branislav Rajic N/A
  Reserve Winners Dog   James Osborne N/A
  Reserve Winners Dog   Branislav Rajic N/A
Saturday BPIG   Igor Selimovic N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Igor Selimovic N/A
  Best Of Winners   Doug Windsor (2-7-2-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (2-7-2-0)
  Best Puppy In Breed   Igor Selimovic N/A
  Winners Dog   Igor Selimovic (2-5-2-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Winners   Lee Steeves (2-6-2-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (2-6-2-0)
  Best Of Winners   Wendy Schira (2-6-2-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Wendy Schira (2-6-2-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By