Am CH Can GCH Black Bandits U Got It All Metric TDX UTD AGN AJN CGN AKC: TD RN TKN CGC
Manchester Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Metric - (Male)
Owner: Lâle Aksu
Breeder: Andrea Barkowsky
Conformation Handler: Courtney Penner/ Larry Clark
Performance Handler: Lâle Aksu
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 120 111 97 97 97
All Breed Ranking: 972 896 805 805 805

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2020
Show Date
Ladies Kennel Club of BC February 07 to February 09, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Hastings N/A
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-2-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 9 9 9 9 9
Group Ranking: 167 162 148 139 129
All Breed Ranking: 1654 1616 1530 1441 1316

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2019
Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stephanie Rickard 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-1-1)

Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 1
  Group 3rd   Torbjorn Skaar 20

Show Date
Pacific Kennel Club July 25 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jorge Luis Patino Fernandez 19
  Best Of Breed   Jorge Luis Patino Fernandez 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Philip John N/A
Friday Best Of Breed   Filiberto Arniella 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna St Hilaire 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1 (0-1-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Dawson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Judy McVeigh N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Del Richards N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Beth Warman 2

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 106 104 99 93 95
All Breed Ranking: 1160 1123 1061 1014 1022

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 6 8   0 0 0 0 1   70
Win Record - 2018
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Opposite Sex   Norman Kenney N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A

Show Date
Canadian Manchester Terrier Club [National] September 22 to September 22, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Carlos Quinones N/A
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Carlos Quinones N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Martin Baskaran N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Michael Forte N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 2
Saturday Best Of Breed   Colm Hastings 2
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Thursday Best Of Breed   Dianne Tyssen 2

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 1

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
  Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A
Saturday Winners Dog   Joy Hodgkinson (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   John Hodgkinson N/A
  Winners Dog   John Hodgkinson (1-1-0-1)
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 9
  Best Of Winners   Joy Hodgkinson (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (1-1-0-1)
Friday Best Of Winners   Nancy Popovich (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Winners Dog   Nancy Popovich (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Sharon Derrick N/A
  Winners Dog   Sharon Derrick (1-1-0-1)

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Ann Hennigan (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Ann Hennigan 15
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-0-1)
Saturday Winners Dog   Robert Whitney (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Winners Dog   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Winners Dog   Wayne Thompson N/A
Saturday Winners Dog   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Winners Dog   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Winners Dog   Linda Kraft N/A
  Group 4th   Honey Glendinning 1
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Winners Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 3rd   Nancy Popovich 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Winners Dog   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 4th   Cec Ringstrom 3
  Winners Dog   Cec Ringstrom N/A
  Group 3rd   Guy Jeavons 3
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Winners Dog   Guy Jeavons N/A
Friday Winners Dog   Harold Pybus N/A
  Group 4th   Ainslie Mills 2
  Group 4th   Harold Pybus 2
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Winners Dog   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 1
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Bonnie Derry 1

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Winners Dog   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Joe Lobb 2
  Group 3rd   Janet Lobb 2
Sunday Group 4th   Thomas Nesbitt 2 (1-0-0-0)
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Winners Dog   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 3rd   David Swartwood 3
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Group 4th   Brenton Wright 2
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Winners Dog   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Winners Dog   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Winners Dog   Ainslie Mills N/A
Saturday Winners Dog   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Winners Dog   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Winners Dog   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Winners Dog   Rick Fehler N/A
  Group 4th   Rick Fehler 2

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 15 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynne Myall 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 1
Sunday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 1
Saturday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ronnie Natividad 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andy Gong 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Andy Gong (1-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Dryburgh N/A
  Winners Dog   Garry Dryburgh (1-0-0-1)
Friday Winners Dog   Pedro Gonzalez-Teja (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 1 (1-0-0-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 7 7 5 6 9
Group Ranking: 369 367 341 352 451
All Breed Ranking: 3191 3174 3008 3063 4413

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Reserve Winners Dog   Kathleen Anderson-Wulff N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Reserve Winners Dog   Martin Doherty N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Reserve Winners Dog   Dianne Ivey N/A
Friday Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Reserve Winners Dog   Kathrine Grant N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Best Of Opposite Sex   Ricardo Saldana N/A
  Winners Dog   Ricardo Saldana (1-0-0-1)
Sunday Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Larry Kereluke (1-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Allan N/A
  Winners Dog   Garry Allan (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Garry Allan N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Michael Hill (1-0-0-1)
  BPIG   Michael Hill N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Best Puppy In Breed   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Adriana Gaitan Villegas (1-0-0-1)
Saturday Winners Dog   Athanasios Garivaldis (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Athanasios Garivaldis N/A
  Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 1 (1-0-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Vania Haga (Dr) N/A
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Vania Haga (Dr) (1-0-0-1)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Susan Quesnel 1
Saturday Best Of Breed   Tomasz Borkowski (Dr) 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Cesar Gutierrez Perez (1-0-0-1)
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Winners Dog   Roger Hartinger (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (1-0-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  Best Of Opposite Sex   Loraine Boutwell N/A
  Winners Dog   Loraine Boutwell (1-0-0-1)

Show Date
Pacific Kennel Club July 27 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Rita Walker (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Robynne Trainor N/A
  Best Of Opposite Sex   Robynne Trainor N/A
  Winners Dog   Robynne Trainor (1-0-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Winners Dog   Joy Hodgkinson (1-0-0-1)
Thursday Winners Dog   Judy McVeigh (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A
  Best Baby Puppy In Group   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kathleen Anderson-Wulff N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By