GCH. DIVENTY'S FAST & FURIOUS
Toy Manchester Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: LETTI - (Female)
Owner: Diane Vendittoli
Breeder: Diane Vendittoli
Conformation Handler: Diane Vendittoli
Performance Handler: Diane Vendittoli
Website: http://www.diventy.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 2 4
Group Ranking: 52 49 46 40 85
All Breed Ranking: 373 357 339 294 701

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 2   0 0 0 0 0   153
Win Record - 2021
Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Catherine Barlow 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Corinne Walker 23
Friday Select Bitch   Terry Carter N/A

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-0-0-3)
  Group 3rd   Anik Primeau 25
Wednesday Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-0-0-2)

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Bitch   Kristen Francis N/A
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Sandra Anderson 22

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jo Ann Pavey N/A
Saturday Select Bitch   Michelle Scott N/A
Friday Select Bitch   Wendy Anderson N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sharon Luckhart N/A
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Douglas Anderson 32 (0-0-0-2)
Friday Select Bitch   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Guy 1 (0-0-0-2)
Thursday Group 4th   David Swartwood 19 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-0-2)

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Cheryl Paterson N/A
Saturday Select Bitch   Robert Rowbotham N/A
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Michelle Scott 29 (0-0-0-2)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 11 9 9 11 15
All Breed Ranking: 66 63 56 76 88

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 10 15 14 8   0 0 0 0 1   1563
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 38
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (0-0-0-2)
Friday Select Bitch   Peter Machen N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   David Swartwood 204 *
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 17
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 3rd   James Reynolds 13
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 8

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Wade 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Gary Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 4th   Virginia Lyne 52
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 18
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 19
  Group 3rd   Judith Shurb 19

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 24
  Group 4th   Linda Kraft 23

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 1
Saturday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elizardo Valadez 233 *
  Best Of Breed   Tannis Postma 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Mary White 37
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Elizardo Valadez 32
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Heather Langfeld 12

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Laurent Pichard 1
  Group 3rd   Laurent Pichard 19
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 33
Saturday Best Of Breed   Antonio Di Lorenzo 1
  Group 1st   Antonio Di Lorenzo 33

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Ed Wild 21
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Wendy Paquette 27

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 33
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Group 3rd   Jo Ann Pavey 35
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Bruce Fraser 32

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Graham Kerr 0
  Group 3rd   Graham Kerr 11
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 18
Saturday Best Of Breed   Janelle Robbins 0
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 18

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Sandra Lex 25
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 20
Friday Group 1st   Judi Elford 23
  Group 4th   Victoria Thomas 21
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Victoria Thomas 1 (0-0-0-2)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 1
  Group 2nd LTD Breed Show Jacqueline Rusby 37
  Group 1st   Ron Mahon 38
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1
  Group 2nd   Cheryl Paterson 37
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 1
  Group 2nd   Francois Bernier 26

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 24
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-3-0-0)
  Winners Bitch   Allan Brown (0-3-0-0)
  Best BBE In Group   Allan Brown N/A
Saturday Group 2nd   Thora Brown 21
  Group 1st   Jaime Ganoza 26
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 30
  Select Bitch   Robert Denis N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Puppy In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (0-2-0-1)
  BPIG   Ted Fahlgren N/A
  Group 2nd   Ted Fahlgren 39
Friday Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-2-0-1)
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 32
Thursday Best Puppy In Breed   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (0-2-0-1)
  BPIG   Brian Taylor N/A
  Group 2nd   Brian Taylor 21

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
  Group 3rd   Linda Kraft 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 4th   Doris Willis 9
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Judith Taylor 41
Saturday Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 3 (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Jean Tremblay N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 3 (0-2-1-1)
  BPIG   William Byrne N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 3rd   Michael Lanctot 17
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Group 4th   Patricia Lanctot 14
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-3-0-0)
  Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-3-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-3-0-0)
  Winners Bitch   Carmen Haller (0-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-3-0-0)
  Winners Bitch   Michelle Scott (0-3-0-0)
  BPIG   Carmen Haller N/A
  Group 2nd   Carmen Haller 22
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 4th   Michelle Scott 19

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Juan Miranda Saucedo N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By