Ch. Riverlands Suga N Spice
Fox Terrier (Smooth)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Spice - (Female)
Owner: Wanda Stacey
Breeder: Kelly Hooper
Conformation Handler: Trina Neil
Website: http://www.rosecountrykennels.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 99 95 92 87 78
All Breed Ranking: 1072 1035 987 940 865

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 1 6   0 0 0 0 0   77
Win Record - 2018
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 8
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Judith Byrne 3
  Group 2nd   William Byrne 8
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 4
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Linda Kraft 6

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 7
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 4th   Jack Ireland 5
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Vickie Umpleby 4
  Group 4th   Brenton Wright 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Yvonne Savard (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-2-0-0)
Sunday Reserve Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday Reserve Winners Bitch LTD Breed Show Keith Brown N/A
  Reserve Winners Bitch   Ole Nielsen N/A
Friday Winners Bitch   Valerie Hansen (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Valerie Hansen 1 (0-2-0-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Schira 7
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  BPIG   Wendy Schira N/A
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  BPIG   Lee Steeves N/A
  Group 1st   Lee Steeves 9
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 3rd   Ainslie Mills 5

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Judith Shurb 3
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kenneth Chuah 1

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Reserve Winners Bitch   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By