GCh Daodejing Odaiko Juusun
Eurasier
(Click on breed to view standings)

Call Name: 'Taiko' - (Male)
Owner: Andrea Melicharkova
Breeder: Sophie Pastutmaz FRA
Conformation Handler: Sarah Muth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 10 9 9
All Breed Ranking: 39 41 55 52 49

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 5 3   0 0 0 0 0   475
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allison Jones (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  Group 3rd   Glen Stark 39
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 0

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 4th   Kristen Francis 41
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 32
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 2nd   Ann Felske-Jackman 50
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Lana Ferguson 0
  Group 3rd LTD Breed Show Lana Ferguson 50

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (1-1-1-0)
Friday Group 3rd   Bruce Owen 16
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 13

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 4th   Yvonne Savard 56
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 21
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 1st   David Gilmour 24

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vivian Maury 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   David Gilmour 44
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathryn Young 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Kathryn Young 38
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Honey Glendinning 2
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-2-1-0)
Friday Winners Dog   Carol Graham (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Carol Graham (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Carol Graham 3 (2-2-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Carol Graham N/A
  Group 2nd   Carol Graham 33

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lana Ferguson 2 (1-1-1-0)
  Winners Dog   Lana Ferguson (1-1-1-0)
  Best Of Winners LTD Breed Show Michael Woods (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Michael Woods (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Lana Ferguson (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Arne Foss 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Arne Foss (1-0-1-0)
Friday Winners Dog   Michael Hill (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 N/A N/A
Group Ranking: 341 338 333 N/A N/A
All Breed Ranking: 2474 2433 2445 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   22
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Esther Joseph (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Esther Joseph N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Esther Joseph N/A
  Best Of Breed   Esther Joseph 1 (2-0-0-0)
Friday Best Of Breed   Geoff Whitfield 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Geoff Whitfield (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Geoff Whitfield N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Geoff Whitfield N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathryn Young 0
  Winners Dog   Kathryn Young N/A
  BPIG   Kathryn Young N/A
  Best Puppy In Breed   Kathryn Young N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
Friday Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Winners Dog   Jean-Louis Blais N/A
  Best Puppy In Breed   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  BPIG   Jean-Louis Blais N/A
  Winners Dog   Brian Taylor N/A
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 20

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday BPIG   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Rick Fehler N/A
  BPIG   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Rick Fehler N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By