GCh Chetcote Don't Stop Me Now
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Fritz - (Male)
Owner: Philippa Smedley
Breeder: Philippa Smedley
Conformation Handler: Philippa Smedley
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 10 10 9 9 8
Group Ranking: 91 91 85 77 72
All Breed Ranking: 837 837 790 704 642

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2020
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 6 (2-1-3-1)
Saturday Select Dog   Carol Graham N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 6 6 6 5
Group Ranking: 131 126 122 116 105
All Breed Ranking: 988 968 916 870 799

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   84
Win Record - 2019
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 6 (0-3-2-2)
  Best Of Breed   Janet Lobb 7 (0-4-2-2)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Avery Gaudin N/A
Thursday Best Of Breed   Sandra Anderson 7 (0-3-3-2)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Kresten Scheel 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Kresten Scheel 12

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 4 (0-3-2-0)
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 8 (0-3-5-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Dougherty 6
Saturday Select Dog   Nelson Huber N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Veronica Mercer N/A
  Select Dog   Dianne Miller N/A
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 2 (0-0-2-1)

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Osborne N/A
  Best Of Opposite Sex   Branislav Rajic N/A
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rita Kadike-Skadina N/A
Saturday Best Of Breed   Gordon Hayburn 9 (2-3-3-2)
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 5 (1-1-3-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (0-1-2-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Brian Taylor 7

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 4 9
Group Ranking: 77 76 77 102 160
All Breed Ranking: 683 672 702 912 1346

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 3   130
Win Record - 2018
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 3

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Jack Ireland 3 (1-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (2-1-1-0)

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 27 to October 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 17

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Joan Goldstein N/A
Friday Select Dog   Edd Bivin N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 8 (3-4-2-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 6 (2-3-2-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mark Johnston 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-1-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Margaret Jones 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4 (2-1-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 8 (1-3-3-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Shauna McLauchlan N/A
Friday Select Dog   Bruce Fraser N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Colm Beatie N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Rita McCarry-Beatie N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Patricia Taylor 9
  Group 4th   Thomas Alexander 8
  Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-2-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Corinna Hoberg 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   John (Fred) Peddie N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lawrence Terricone 11 (4-3-2-3)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 5

Show Date
Southern Ontario Scent Hounds August 11 to August 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 6

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (1-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (1-2-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 5

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Edna Gonzalez-Rubio (2-0-1-1)
  Winners Dog   Nicholas De Bedout (1-0-1-1)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Winners Dog   Kathrine Grant (2-0-1-1)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Kathrine Grant N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michael Hill (1-5-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Hill N/A
Saturday Winners Dog   Beverly Capstick (2-4-2-0)
  Best Puppy In Breed   Beverly Capstick N/A
  Best Of Winners   Beverly Capstick (2-4-2-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Beverly Capstick N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Guillermo Carrillo (Dr) N/A
Saturday Winners Dog   Peter Martin (3-3-2-1)
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
Friday Best Of Winners   Stewart Dankner (2-2-2-1)
  Winners Dog   Stewart Dankner (2-2-2-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Dana Cline N/A
  2nd Senior Puppy Dog Class   Dana Cline N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Baby Puppy In Group   Rita Walker N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday 1st 4-6 Month Dog Class   Sean Shields N/A
  Best Baby Puppy In Group   Fred Dewsbury N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sean Shields N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Fred Dewsbury N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By