GCh Mystic Suntime Everclear
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Eva - (Female)
Owner: Tracy Robinson & Ni Yadong
Breeder: Tracy Robinson & Ni Yadong
Conformation Handler: Tracy Robinson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 2 2 2
All Breed Ranking: 15 15 15 13 13

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 13 5 4 1   0 1 0 0 3   2874
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 19 (8-8-1-3)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 58 (1-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 21 (8-10-1-3)
  Group 2nd   Mary White 58 (1-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Ed Wild 20 (8-9-1-3)
  Group 3rd   Ed Wild 51

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 15 (4-8-3-1)
  Group 1st   Terry Carter 56
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 15 (4-9-2-1)
  Group 3rd   Sharon Derrick 52

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 47
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 21 (8-11-1-2)
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 55
  Best Of Breed   Honey Glendinning 22 (8-12-1-2)
Friday Group 2nd   Terry Gains 53 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Terry Gains 21 (8-11-1-2)
Thursday Group 1st   Shawn Nichols 54
  Best Of Breed   Shawn Nichols 18 (7-9-1-2)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 43
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 16 (3-7-2-5)
Sunday Group 2nd   Ed Wild 51 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 20 (4-9-1-7)
Saturday Group 4th   Carmen Haller 49 (3-9-1-5)
  Best Of Breed   Carmen Haller 17 (3-9-1-5)
Friday Group 1st   Grant Townsend 56
  Best Of Breed   Grant Townsend 17 (4-9-2-3)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pamela Bruce 34
  Best Of Breed   Pamela Bruce 7 (1-4-1-2)
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 12 (5-5-1-2)
  Group 2nd   Corinne Walker 37
Friday Best In Show   Vickie Umpleby 300 *
  Best Of Breed   Judy McVeigh 12 (5-5-1-2)
  Group 1st   Judy McVeigh 35

Show Date
Shetland Sheepdog Fanciers Club September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 29 (7-13-6-4)

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 21 (6-11-3-2)
  Group 1st   Judith Byrne 63
Saturday Reserve Best In Show   James Reynolds 346
  Best Of Breed   James Reynolds 22 (5-13-3-2)
  Group 1st   Irene Latchford 69
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 20 (6-11-2-2)
  Group 1st   Delvina Beaulac 64

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ron Mahon 379 *
  Best Of Breed   Brenton Wright 20 (7-8-3-3)
  Group 1st   Brenton Wright 61
Saturday Best In Show   Brenton Wright 413 *
  Best Of Breed   Ron Mahon 21 (8-8-2-4)
  Group 1st   Ron Mahon 62
Friday Best In Show   Mike Jackman 376 *
  Group 1st   Robert Denis 57
  Best Of Breed   Robert Denis 22 (7-9-3-4)
Thursday Best Of Breed   Patricia Cummins 20 (7-8-2-4)
  Group 1st   Patricia Cummins 52

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 25 (7-12-4-3)
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 24 (7-12-3-3)
  Group 2nd   Bonnie Derry 73

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 4 3 3
All Breed Ranking: 37 37 34 28 26

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 0 0 0   0 0 0 0 1   494
Win Record - 2020
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Paula Hartinger N/A
Saturday Select Bitch   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 11 (3-5-1-3)
  Group 1st   William Byrne 32
Friday Select Bitch   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 8 (1-6-1-1)
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 24

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Julio Ronco 8 (2-4-2-1)
  Group 1st   Julio Ronco 38
Saturday Best In Show   Julio Ronco 335 *
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 8 (2-4-2-1)
  Group 1st   Igor Vygouzov 40
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   Delvina Beaulac 31

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association February 01 to February 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Debra Tessmann-Van Leaven 34

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 19 18 18 17 16
All Breed Ranking: 150 146 136 129 118

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 3 5 1 2   0 0 0 0 1   674
Win Record - 2019
Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Show   Terill Udenberg (Dr) N/A
  BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 20
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 2nd   Edgar Bajona 19
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 9
  Best Of Breed   Edgar Bajona 8
Sunday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 3rd   Wayne Thompson 23
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 2nd   Yvonne Savard 23
  Best Of Breed   Wayne Thompson 11
  Best Of Breed   Yvonne Savard 11
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 135 *
  Best In Show   Heather Langfeld 139 *
  Best Puppy In Show   Heather Langfeld N/A
  Best Puppy In Show   Elaine Whitney N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 26
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Group 1st   Heather Langfeld 26
  Best Of Breed   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 10

Show Date
Shetland Sheepdog Fanciers Club, Edmonton June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Mark Lucas N/A
  Best Of Breed   Mark Lucas 28

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 22 (5-10-5-3)
  BPIG   Glen Stark N/A
  Group 2nd   Glen Stark 80
Friday Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  Group 2nd   Doug Gaudin 46
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 12 (4-3-2-4)
  BPIG   Doug Gaudin N/A
Sunday Best Puppy In Show   Avery Gaudin N/A
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Group 4th   Avery Gaudin 49
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 14 (4-5-2-4)
Saturday Best Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 62
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Winners   Janet Lobb (4-6-2-3)
  Best Of Breed   Janet Lobb 14 (4-6-2-3)
  Winners Bitch   Janet Lobb (4-6-2-3)
Friday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  BPIG   Catherine Barlow N/A
  Group 4th   Catherine Barlow 50
  Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Winners   Catherine Barlow (4-7-2-3)
  Best Of Breed   Catherine Barlow 15 (4-7-2-3)
  Winners Bitch   Catherine Barlow (4-7-2-3)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Denys Janssen N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Janet Buchanan N/A
Friday Best Puppy In Breed   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
  Reserve Winners Bitch   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
  BPIG   Peggy Beisel-McIlwaine N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Irene Latchford N/A
Friday Reserve Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  Best Of Winners   Brenton Wright (6-11-4-2)
  Winners Bitch   Brenton Wright (6-11-4-2)
  BPIG   Brenton Wright N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By