MBISS CAN GCHB AM CH MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Kelkka - (Female)
Owner: Manon Brisebois & Pattie Page
Breeder: Manon Brisebois
Conformation Handler: Kyle Ace, Chelby Marling
Website: http://www.maplemyst.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 1 3 14 16 18
All Breed Ranking: 8 10 76 88 105

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 4 5 0   0 0 0 0 0   708
Win Record - 2024
Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 23 to February 25, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Terry Carter 47
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Wendy Maisey 31

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shawn Nichols 29
Saturday Group 2nd   Linda St-Hilaire 51
Friday Group 3rd   Karen Day 26

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Todd Foley 41
  Group 3rd   Raymond Yurick 39
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 0
Saturday Group 1st   Mary White 56
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 32
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Thursday Reserve Best In Show   John Bryson 214
  Group 1st   John Bryson 36
  Best Of Breed   John Bryson 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Raymond Yurick 69
  Best Of Breed   Raymond Yurick 4 (1-1-1-2)
Saturday Group 2nd   Jo Ann Pavey 69
  Best Of Breed   Joe Deleo 4 (1-1-1-2)
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 4 (1-1-1-2)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 14 14 14 16 18
All Breed Ranking: 72 69 76 88 105

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 20 19 13   0 0 0 1 2   1722
Win Record - 2023
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Jo Ann Pavey 61
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0
  Group 3rd   Gloria Kerr 53

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Best Of Breed   Mark Johnston 0
  Group 3rd   Mark Johnston 29
Friday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Group 3rd   Laurel Deptuch 33

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 2nd   Ainslie Mills 28

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (0-0-1-2)
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 50
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Heather Langfeld 50
Friday Best Of Breed   Espen Engh 2 (0-0-1-2)
  Group 2nd   Espen Engh 53

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 2nd   Paul Lawless 66
  Best Of Breed   Paul Lawless 0
Friday Group 1st   Karen Day 37
  Best Of Breed   Karen Day 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Tony Vandendool 29
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Sunday Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Mike Jackman 0
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Group 4th   Ann Felske-Jackman 28
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 2nd   Shawn Nichols 23

Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 1st   Joyce Love 50
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Group 3rd   Linda St-Hilaire 25
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 3rd   Andrea Robins 35
Saturday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 2nd   Philip Wendling 40
Friday Group 2nd LTD Breed Show Todd Foley 31
  Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 2nd   Wendy Anderson 35

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Francesco Cochetti 26
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 0
Saturday Group 1st   Gerard Cox 51
  Best Of Breed   Gerard Cox 0
Friday Group 1st   Elizabet Caminade-Lavault 43
  Best Of Breed   Elizabet Caminade-Lavault 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 3
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 6
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 6
  Group 2nd   Judy McVeigh 6
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   James Noe 10
  Best Of Breed   James Noe 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Thursday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   James Frederiksen 8
  Group 2nd   Elaine Whitney 5

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Sandra Walker N/A
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 19 (2-6-5-7)
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 83
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 22 (3-5-7-8)
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 21 (3-7-5-7)
  Group 2nd   Denys Janssen 81

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada [National] August 25 to August 25, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 36 (6-10-9-12)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 4th   Lee Steeves 33
Friday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
  Group 2nd   Sei-ichiro Ishimaru 18
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 30
Saturday Best Of Breed   Benjamin Luxton 0
  Group 1st   Benjamin Luxton 29

Show Date
Club Canin de l'Estrie July 30 to August 01, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Peter Laventhall-Wolfish 23
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
Monday Group 4th   Olga Gagne 20
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 29 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 3rd   Yvonne Savard 25
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tony Monk 13
  Best Of Breed   Tony Monk 0
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Friday Group 4th   Ed Wild 11
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Ontario Breeders Association July 17 to July 20, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 4th   Wendy Schira 8
Tuesday Best Of Breed   William Byrne 0
Monday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-1-0-1)

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario July 15 to July 15, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 4th   John Rowton 12

Show Date
Kars Dog Club July 13 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Group 4th   Shawn Bennett 9
Friday Best Of Breed   Brian Reid 0
  Group 3rd   Brian Reid 10
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 7

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 03 to July 04, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Robert Denis 0
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 13

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 26
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 4th   Mike Jackman 23

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Tony Vandendool 0
Thursday Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Darle Heck 21
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 4th   Vickie Umpleby 20
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Eric Liebes (Dr) 0
Friday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club June 17 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Anderson 30
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Best Of Breed   Pierre Talbot 0
  Group 4th   Pierre Talbot 24

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jorge Nallem 0
Saturday Best Of Breed   Sharon Redmer 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Anna Hewson 3 (1-2-0-1)
Friday Group 3rd   Ramon Podesta 20
  Best Of Breed   Ramon Podesta 1 (0-1-0-1)

Show Date
Kent Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrea Robins 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Phred Wong 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Andrea Robins 10
  Group 3rd   Phred Wong 11
Saturday Best Of Breed   Youngsik Kang 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Youngsik Kang 8
Friday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 15
  Group 2nd   Denys Janssen 15
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Denys Janssen 1 (0-1-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
Friday Best Of Breed   Lori Iverson 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 6 (3-1-0-3)
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 6 (3-1-0-3)
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 33
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-0-0-3)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 2 (1-0-0-2)
Saturday Select Bitch   Kinji Itoi N/A
Friday Select Bitch   Tony Vandendool N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierre Talbot 4 (2-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 4 (2-1-0-2)
  Group 4th   Darle Heck 35
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-0-0-2)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 10 18 19 19
Group Ranking: 376 664 779 721
All Breed Ranking: 2089 2042 3958 4643 4270

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   29
Win Record - 2022
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sean Shields N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Bitch LTD Breed Show Robert Whitney N/A
  Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
Monday Group 2nd   Michael Canalizo 25
  Winners Bitch   Michael Canalizo (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Michael Canalizo 2 (0-1-1-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Michael Canalizo N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Bitch Class   Thora Brown N/A
  Winners Bitch   Douglas Anderson (0-1-1-1)
Saturday Winners Bitch   Sandra Lex (0-1-1-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Sandra Lex N/A
Friday Winners Bitch   Allan Brown (0-1-1-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Allan Brown N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show Terry Carter (0-1-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Best Of Winners   Len Harfield (1-1-1-2)
  Winners Bitch   Len Harfield (1-1-1-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Len Harfield N/A
Saturday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (1-1-1-2)
  Winners Bitch   James Reynolds (1-1-1-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   James Reynolds N/A
Friday Winners Bitch   Robert Dawson (0-1-1-1)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Robert Dawson N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Dawson N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Heather Brennan (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Heather Brennan 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Heather Brennan N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Heather Brennan N/A
Saturday BPIG   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Heather Langfeld (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-0-1)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Heather Langfeld N/A
Friday Winners Bitch   Kristen Francis (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Kristen Francis N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Bitch Class   Wayne Douglas N/A
  Best Puppy In Breed   Wayne Douglas N/A
  Winners Bitch   Wayne Douglas (1-2-1-3)
Sunday Best Puppy In Breed   Ann Yuhasz N/A
  Reserve Winners Bitch   Ann Yuhasz N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Ann Yuhasz N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   David Swartwood N/A
Friday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Thomas Alexander (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
Saturday Winners Bitch   Andras Korozs (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Andras Korozs N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Andras Korozs N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Bitch   Peter Machen N/A
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Peter Machen N/A
Thursday Reserve Winners Bitch   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Reserve Winners Bitch   William Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   William Byrne N/A
Wednesday Reserve Winners Bitch   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Reserve Winners Bitch   Thora Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Allan Brown N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thora Brown N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Sylvia Barkey N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By