uBuntu's Protector Of The Realm
Bull Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Edward - (Male)
Owner: Erin Trant & Michael Svendsen
Breeder: David & Tania Lewis
Conformation Handler: David Lewis
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 6 6 5 7
Group Ranking: 250 245 233 221 483
All Breed Ranking: 2426 2385 2275 2162 4546

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   23
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Esther Joseph N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Esther Joseph N/A
Saturday 1st Canadian Bred Dog Class   Fred Bassett N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  1st Canadian Bred Dog Class   Sandy Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   John Muldoon (1-0-1-0)
  1st Canadian Bred Dog Class   John Muldoon N/A
Saturday Winners Dog   Colette Muldoon (1-0-1-0)
  1st Canadian Bred Dog Class   Colette Muldoon N/A
  Best Of Breed   Colette Muldoon 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Colette Muldoon 22

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Glen Stark N/A
  Reserve Winners Dog   Alesia Cooke N/A
Friday 3rd 12-18 Month Dog Class   Pamela Bruce N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Robert Shreve (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Robert Shreve (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Robert Shreve N/A
  Best Of Breed   Robert Shreve 1 (1-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 0
  Winners Dog   Gerardo Paolucci N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Gerardo Paolucci N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 9 9 8 8 8
Group Ranking: 528 501 489 449
All Breed Ranking: 5374 5240 4995 4806 4467

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2018
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Barbara Heal N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Barbara Heal N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Judith Shurb (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (2-0-0-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Phyllis Pancel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By