Am GCH & Can GCHB Sugarok Magical Mystery Tour
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ringo - (Male)
Owner: Linda Marden
Breeder: Linda Marden
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 6 7 6 6
All Breed Ranking: 35 32 34 31 27

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 7 12 5   0 1 0 0 1   1039
Win Record - 2022
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 4th   Michael Lanctot 10
  Group 4th   Patricia Lanctot 8
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Thomas Alexander 16
  Group 3rd   Geraldine Taylor 9
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 4th   Yvonne Savard 6
  Group 2nd   Ainslie Mills 9

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 30
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 29
  Group 1st   Linda St-Hilaire 41
Friday Group 3rd   Marilyn O'Neill 27

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Sunday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
Saturday Best Of Breed   Rick Gschwender 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dawne Deeley N/A
  Best Of Breed   Laurel Deptuch 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Tempest Deptuch 20
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Joyce Love 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd   Joyce Love 24

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Rowbotham 29
Saturday Group 1st   Douglas Anderson 31
Friday Best Of Breed   Todd Foley 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Wayne Thompson 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Todd Foley 30 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Wayne Thompson 24 (1-3-1-0)

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 07 to May 07, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Yvonne Savard 50

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Raymond Lariviere 45
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 3 (1-1-2-0)
Friday Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 42
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 2 (1-1-1-0)

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 16 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 32
  Group 3rd   Heather Langfeld 30
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 4 (2-2-1-0)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 35 (1-3-0-1)
  Group 3rd   Susan Norris-Jones 26

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Cheryl Paterson 61
Friday Best Of Breed   Starr White 3 (0-2-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 2nd   Judith Taylor 55 (4-6-0-0)
Saturday Best Of Breed   Dawne Deeley 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Wayne Thompson 72 (4-6-0-0)
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Robert Denis N/A
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Raymond Lariviere 31

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Shirley Hubenig 26
  Group 1st   Sharon Derrick 31
Sunday Group 1st   Catherine Barlow 32
  Best Of Breed   Catherine Barlow 6 (2-3-2-0)
  Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 26
  Group 1st   Corinne Walker 32
  Best Of Breed   Rick Fehler 6 (3-3-1-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 6 (3-3-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tony Vandendool N/A
Saturday Best Of Breed   Todd Foley 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Todd Foley 61
Friday Select Dog   Kristen Francis N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 4 4 N/A N/A
Group Ranking: 63 133 171 N/A N/A
All Breed Ranking: 351 772 1031 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 0 2   0 0 0 0 1   162
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Carol Graham 24
Thursday Best Of Breed   Dawne Deeley 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Michael Lanctot 21
  Group 2nd   Patricia Lanctot 20
Wednesday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Lynn White 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 18 (1-8-2-0)
  Group 4th   Lynn White 19

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (1-2-2-1)
Saturday Select Dog   Mary White N/A
Friday Best Of Breed   Ed Wild 4 (0-2-2-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Darle Heck 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mel Saranchuk N/A
Saturday Select Dog   Darle Heck N/A
Friday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A
Thursday Best Of Breed   Irenne Bader 5 (1-3-2-0)

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 11 to November 12, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   David Denis 5 (1-3-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (2-1-0-1)
  Best Of Winners   Patricia Lanctot (2-1-0-1)
  Winners Dog   Patricia Lanctot (2-1-0-1)
  1st Open Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (2-1-0-1)
  Best Of Winners   Honey Glendinning (2-1-0-1)
  Winners Dog   Honey Glendinning (2-1-0-1)
  1st Open Dog Class   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Breed   Terry Gains 3 (2-1-0-1)
  Best Of Winners   Terry Gains (2-1-0-1)
  Winners Dog   Terry Gains (2-1-0-1)
  1st Open Dog Class   Terry Gains N/A
Thursday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (2-1-0-1)
  Group 4th   Shawn Nichols 25
  Best Of Winners   Shawn Nichols (2-1-0-1)
  Winners Dog   Shawn Nichols (2-1-0-1)
  1st Open Dog Class   Shawn Nichols N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
Sunday Winners Dog   Ed Wild (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Ed Wild N/A
Saturday Winners Dog   Carmen Haller (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (1-0-1-0)
Friday Winners Dog   Grant Townsend (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Grant Townsend N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By