Multi BIS RBIS Am CH & Can GRCH. Crystalton Chikoda Mystery
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Magnum - (Male)
Owner: Carol Graham & Jerry Harvey
Breeder: Carol Graham
Handler: Amanda Williams
Website: http://cgraham.mynucleus.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 3 1
Group Ranking: 4 4 4 4 2
All Breed Ranking: 11 11 11 11 6

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
13 13 50 16 13 3   0 0 0 0 0   6507
Win Record - 2018
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Juan Miranda Saucedo 303 *
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 20
Saturday Group 1st   Juan Miranda Saucedo 24
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 2 (1-1-1-0)
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 14
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (2-1-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Michael Hill 23
Friday Reserve Best In Show   Michael Hill 147 (1-1-2-1)
  Group 1st   Patricia Lanctot 19 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-1-1-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Norman Kenney N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Valerie Gervais 129 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Bruce Owen 23
  Best Of Breed   Bruce Owen 4 (1-2-2-0)
  Group 1st   Fred Dewsbury 30
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4 (1-2-2-0)
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 29
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5 (1-2-1-1)
Friday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Select Dog   Bonnie Derry N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Forte 10 (2-5-2-2)
  Group 1st   Michael Forte 63
Saturday Group 4th   Fabian Daza 42
  Best Of Breed   Fabian Daza 11 (2-6-2-2)
Friday Group 1st   Martin Baskaran 67
  Best Of Breed   Martin Baskaran 13 (2-8-2-2)
Thursday Best Of Opposite Sex   Carlos Quinones N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   James Reynolds 30
  Best Of Breed   James Reynolds 5 (0-2-1-3)
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Hastings N/A
Saturday Group 2nd   Lynda Saranchuk 41 (1-3-1-1)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5 (1-3-1-1)
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 31
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5 (0-3-1-2)

Show Date
Skaha Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Brian Harris 22
  Best Of Breed   Brian Harris 4 (2-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Louise Harris 5 (3-2-1-0)
  Group 1st   Louise Harris 26
Saturday Group 1st   Robert Shreve 28
  Best Of Breed   Robert Shreve 4 (2-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3 (2-1-1-0)
  Group 3rd   Judith Shurb 24
  Group 1st   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Judith Shurb 3 (2-1-1-0)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 272
  Group 1st   Sandra Mashford 23
  Best Of Breed   Sandra Mashford 2
Sunday Best Of Breed   Janet Buchanan 2

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Opposite Sex   Corinna Hoberg N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 2
  Group 2nd   Bruce Fraser 12
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 2
  Group 2nd   Cherie Holmes 10

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rafael de Santiago 3
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
  Group 4th   Robert Hutton 54

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Valerie Gervais 102 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Patricia Taylor 6
  Group 1st   Valerie Gervais 5
Saturday Group 2nd   Cherie Holmes 5
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Group 1st   Joy Hodgkinson 7

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 178 (2-2-2-1)
  Best Of Breed   Riad Katrib Mir (Dr) 6 (2-2-2-1)
  Group 1st   Riad Katrib Mir (Dr) 37

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Maribel Sy 165
  Group 1st   Maribel Sy 25 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 31
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 2 (0-2-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Diane Adorno-LeGrande 169 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Honey Glendinning 29
Thursday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Aramis (Joy) Lim 22

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joseph Gregory 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Aramis (Joy) Lim 29
Friday Group 1st   Maribel Sy 38
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
Thursday Group 2nd   Thomas Alexander 26
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 268
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 1st   Michael Lanctot 28
Saturday Best In Show   Michael Hill 280
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 30
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 265
  Group 1st   Michael Hill 28
  Best Of Breed   Michael Hill 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Michael Lanctot 128
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Group 2nd   Patricia Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 1st   Michael Lanctot 24
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 2nd   Grant Townsend 27
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Rick Fehler 27
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 28
  Best Of Breed   Eugene Phoa 1
  Group 3rd   Eugene Phoa 21

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wayne Thompson 131 *
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (0-1-1-2)
  Group 1st   Wayne Thompson 15
Saturday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
Friday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 123 (0-1-1-2)
  Group 1st   Honey Glendinning 21
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (0-1-1-2)

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 100 *
  Reserve Best In Show   Nancy Popovich 80 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 12
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Nancy Popovich 12
Saturday Reserve Best In Show   Cec Ringstrom 84 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Cec Ringstrom 12
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Guy Jeavons 7
Friday Best In Show   Ainslie Mills 100 *
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ainslie Mills 12
  Group 2nd   Harold Pybus 11

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sharon Newcomb 5 (1-2-2-1)
  Group 1st   Sharon Newcomb 58
Sunday Best Of Opposite Sex   Keith Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Raymond Filburn N/A
Friday Best Of Breed   David Kelland 5 (1-2-2-1)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 63

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 130
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Group 1st   Honey Glendinning 11
  Group 1st   Ainslie Mills 12
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Janet Lobb 106 *
  Best In Show   Joe Lobb 105 *
  Group 1st   Joe Lobb 16
  Group 1st   Janet Lobb 16
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (0-1-2-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-1-2-1)
Saturday Best In Show   Brenton Wright 115 *
  Best In Show   Lee Anne Bateman 115 *
  Group 1st   Brenton Wright 16
  Best Of Breed   Brenton Wright 3 (0-1-2-1)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-1-2-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy McVeigh 5 (1-3-2-0)
  Group 1st   Judy McVeigh 32
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Wendy Schira 31
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (1-3-2-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 34

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 15
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
Saturday Group 3rd   Gopi Krishnan 16
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 3
Friday Group 2nd   Kenneth Chuah 17
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 5
  Group 1st   Aida Rivera Franco 48
Sunday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 7
  Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 64
Saturday Best In Show   Aida Rivera Franco 478
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 6
  Group 1st   Ronnie Natividad 68

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Ronnie Natividad 373
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 6
  Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 60

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Murray Eason 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd   Murray Eason 49
Saturday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Harto Stockmari N/A

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sharron Taylor 53
  Best Of Breed   Sharron Taylor 6

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 42
Friday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 40
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edgar Bajona 10 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Ann Hennigan N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Charles Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Letitia Bett N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 4 (0-0-2-3)
  Group 3rd   Wendy Paquette 17
  Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Andy Gong N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Dryburgh N/A
Friday Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 7 (2-3-1-2)
  Group 1st   Pedro Gonzalez-Teja 52

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Terry Gains 18
  Best Of Breed   Terry Gains 2
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 13
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Group 3rd   Sandy Gelinas 10
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5 (1-3-2-0)
  Group 1st   Robert Indeglia (Dr) 44 (1-3-2-0)
Saturday Best In Show   Robert Indeglia (Dr) 419
  Best Of Breed   Judi Elford 9 (1-4-4-1)
  Group 1st   Judi Elford 55
Friday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 4 4 10
Group Ranking: 8 8 8 7 37
All Breed Ranking: 68 66 70 70 276

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 8 20 6 7 1   0 0 0 0 0   1363
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3 (0-0-3-1)
  Group 4th   Terry Carter 10
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4 (0-0-4-1)
  Group 1st   Ainslie Mills 15
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (0-0-4-1)
  Group 3rd   Michael Lanctot 14
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (0-0-4-1)
Friday Select Dog   Jacqueline Rusby N/A
  Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 4 (0-1-3-1)
  Group 1st   Joe Lobb 27
Saturday Reserve Best In Show   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 28
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (0-1-3-1)
Friday Group 2nd   Brenton Wright 17
  Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 2 (0-0-2-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Select Dog   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Patricia Taylor N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ricardo Saldana 32
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 41
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Athanasios Garivaldis N/A
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 0
  Group 1st   Vania Haga (Dr) 48
Saturday Reserve Best In Show   Vania Haga (Dr) N/A
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0
  Group 1st   Adriana Gaitan Villegas 53
Friday Reserve Best In Show   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Group 1st   Athanasios Garivaldis 53
  Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Malgorzata Supronowicz 214
  Group 1st   Tomasz Borkowski (Dr) 31
  Best Of Breed   Tomasz Borkowski (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Tomasz Borkowski (Dr) N/A
  Best Of Breed   Osamu Toyokawa 1
  Group 1st   Osamu Toyokawa 35
Friday Best In Show   Osamu Toyokawa 216
  Group 1st LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 34
  Best Of Breed   Pedro Delerue 1
  Group 1st   Pedro Delerue 36
  Best Of Breed LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Vickie Umpleby 37
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 8 (2-1-4-2)
Sunday Group 1st   James Frederiksen 42
  Best Of Breed   James Frederiksen 9 (2-2-5-1)
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 10 (2-3-4-2)
  Group 3rd   Rick Fehler 45
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 10 (2-3-4-2)
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 41

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Roger Hartinger N/A
  Group 1st   Roger Hartinger 23
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (1-0-1-0)
Sunday Reserve Best In Show   Paula Hartinger N/A
  Group 1st   Paula Hartinger 26
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 3rd   James Reynolds 18
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (1-0-2-0)
Friday Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 22
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 2 (1-0-2-0)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 21
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4 (1-3-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Garry Allan N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (1-4-1-0)
  Best Of Breed   Garry Allan 5 (1-4-1-0)
  Group 1st   Yvonne Savard 20
  Group 1st   Garry Allan 21

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 4
Saturday Group 3rd   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Group 2nd   Darle Heck 3
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Carmen Haller 4
  Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Poodle Club Of Alberta August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Dennis McCoy N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
  Group 3rd   Cec Ringstrom 17
Friday Best In Show   Larry Kereluke 145
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
  Group 1st   Larry Kereluke 20

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 6 6 4 4 4
Group Ranking: 32 32 25 23 18
All Breed Ranking: 258 251 232 212 189

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 8 6 1   0 0 0 0 0   378
Win Record - 2016
Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Aramis (Joy) Lim 24
  Best Of Breed   Patrick Mudge 2
Sunday Best Of Breed   Arley Hussin 1
  Group 4th   Arley Hussin 32
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 3
Friday Best Of Breed   Branislav Rajic 2
  Group 3rd   Branislav Rajic 33

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ed Wild 15
  Group 3rd   Ed Wild 12
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Ron Mahon 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 16
  Group 3rd   Ron Mahon 14

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 11
  Group 2nd   Barbara Heal 16
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 5 (1-3-2-0)
Saturday Best Of Breed   Ray Smith 5 (2-3-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 5 (2-3-1-0)
  Group 3rd   Ray Smith 17
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 19

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Stanley Shen 53
  Best Of Breed   Stanley Shen 8
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 46
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 05 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marion Postgate 0
  Group 2nd   Marion Postgate 34
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 2nd   Martin Doherty 33

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 41 40 37 34 33
Group Ranking: 277 271 257 245 229
All Breed Ranking: 2334 2316 2187 2078 1938

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   21
Win Record - 2015
Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Patricia Lanctot N/A
Saturday BPIG   Michael Lanctot N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 27 to June 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 4th   Tempest Deptuch 9

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 13 to June 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Richard Paquette 8
  BPIG   Richard Paquette N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Robert Whitney N/A
  Best Baby Puppy In Group   Elaine Whitney N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   Grant Townsend N/A
  Best Baby Puppy In Group   Doreen Marsh N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Wendy Maisey N/A
  Best Baby Puppy In Group   Edna St Hilaire N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By