MRBIS Can. Gr. CH, Am Gr. CH Very Wonder Full Mano Gentis
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rebel - (Male)
Owner: Cheryl Drake
Breeder: Ramune Stasytiene
Conformation Handler: Sarah Drake
Website: http://ashstonehavanese.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 13 13 11 11 9
All Breed Ranking: 56 55 54 50 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 3 14 16 22 8   0 0 0 0 0   1566
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nancy Liebes N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nina Karlsdotter N/A
Friday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 8 (3-2-3-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William deVilleneuve 3 (0-0-3-1)
  Group 3rd   William deVilleneuve 26
Saturday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (0-1-3-1)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 5 (1-2-2-1)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Sherry Daigle 6 (1-3-2-1)
  Best Of Breed   Anik Primeau 6 (1-3-2-1)
  Group 4th   Jacqueline Rusby 49
Friday Select Dog   Elaine Whitney N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association October 28 to October 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Orford N/A
Saturday Group 3rd   Shawn Nichols 61
  Best Of Breed   Shawn Nichols 19 (4-7-4-5)
Friday Best Of Breed   Erin Brown 15 (4-5-3-4)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 10 (3-3-3-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Hans van den Berg 9
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 46
  Group 3rd LTD Breed Show Hans van den Berg 40
Saturday Select Dog   Alberto Berrios N/A
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 7 (2-2-3-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Thomas Nesbitt 15
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 27
Friday Group 4th   Chris Graham 15
  Best Of Breed   Chris Graham 1

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 16
  Group 2nd LTD Breed Show David Kirkland 14
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kirkland 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 19
Friday Group 4th   Ed Wild 12
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Luiz Ribas Silva 39
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-2-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francois Bernier 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Francois Bernier 21
Sunday Best Of Breed   Tatjana Urek 6 (2-1-3-1)
  Group 3rd   Carlos Quinones 40
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 5 (0-3-2-1)
  Group 3rd   Michael Hill 35

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 5 (2-2-2-0)
  Group 1st   Letitia Bett 23
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 10 (3-3-4-1)
  Group 1st   Patricia Lanctot 35
Wednesday Group 1st   Fred Dewsbury 31
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 8 (3-3-3-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 7 (3-2-3-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   William Gunn N/A
Saturday Select Dog   Allan Brown N/A
Friday Select Dog   Thora Brown N/A
  Select Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nigel Trainor 0
  Group 4th   Nigel Trainor 13

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Thomas 0
  Group 3rd   Tim Thomas 26
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 28
Friday Group 3rd   Gordon Hayburn 22
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 3
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Group 2nd   Pamela Bruce 11

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Group 3rd   Janet Lobb 12
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 3
  Group 3rd   Joe Lobb 9

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fabian Daza 2
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Lanctot 2
  Group 3rd LTD Breed Show Patricia Lanctot 31
Saturday Group 3rd   Mel Saranchuk 32
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Friday Group 4th   Lynda Saranchuk 21
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 5
  Group 1st   Garry Allan 26
Saturday Best Of Breed   Ivan Sandoval 7
  Group 1st   Ivan Sandoval 30
Friday Group 3rd   Joanne Fernall 16
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Best Of Breed   Joanne Fernall 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Randy Garren 4 (2-2-1-0)
  Group 4th   Randy Garren 28
Sunday Best Of Breed   Paul Lawless 7 (2-4-2-0)
  Group 2nd   Paul Lawless 38
Saturday Best Of Breed   Kay Sneath 9 (2-5-3-0)
  Group 4th   Kay Sneath 47
Friday Best Of Breed   Dennis McCoy 9 (2-5-3-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Long-Doyle 17
  Best Of Breed   Ann Long-Doyle 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   John Walsh 22
  Best Of Breed   John Walsh 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Richard Lake 3 (0-2-2-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 15
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 15
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (2-0-1-0)
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 13
Saturday Select Dog   Martin Doherty N/A
Friday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 23
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 24
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (2-1-2-0)
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4 (2-1-2-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 6
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 3
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Group 2nd   Doug Gaudin 4
  Group 2nd   Avery Gaudin 4
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 22
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 20
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Group 2nd   Michel Bouchard 27

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada April 01 to April 01, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Chris Woodrow N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kathrine Grant N/A
  Group 1st   Kathrine Grant 28
  Best Of Breed   Kathrine Grant 10 (1-5-3-2)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 10 (1-5-3-2)
  Group 1st   Cheryl Paterson 28
Saturday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 10 (1-6-3-1)
  Group 1st   Chris Woodrow 32
  Select Dog   Laurie Campbell N/A
Friday Reserve Best In Show   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 10 (2-6-2-1)
  Group 1st   Lee Steeves 30
  Best Of Breed   Wendy Schira 9 (2-6-1-1)
  Group 1st   Wendy Schira 29

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  Group 2nd   Michel Bouchard 16
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 4
  Group 3rd   Mike Jackman 29

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Donna Conod 31
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Glen Stark 31
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Fernall 5 (1-4-1-0)
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 28
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6 (1-5-1-0)
Friday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 6 (1-5-1-0)
Thursday Group 3rd   Avery Gaudin 20
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-3-1-0)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 30 37 N/A N/A N/A
Group Ranking: 331 412 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2664 3238 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   19
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 8 (3-3-2-1)
Saturday Select Dog   Guy Jeavons N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hearn 11 (4-3-4-1)
Saturday Select Dog   David Kirkland N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Torbjorn Skaar N/A
  Best Stud Dog   Torbjorn Skaar N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Dana Cline (1-4-0-2)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Dana Cline N/A
  Best Of Winners   Dana Cline (1-4-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-4-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-4-0-2)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Winners   Sandy Alexander (1-4-0-2)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Winners   Avery Gaudin (1-2-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
Monday 1st Senior Puppy Dog Class   Alan Ewles N/A
  Winners Dog   Alan Ewles (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Alan Ewles N/A
  Best Of Opposite Sex   Alan Ewles N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Winners   Wendy Anderson (1-2-0-1)

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada November 28 to November 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Joan Kirkland N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Pam McClintock N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association November 27 to November 27, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Stefan Sinko N/A
  Best Puppy In Breed   Stefan Sinko N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Keke Kahn N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By