GCh Umbra's Stray Bullet
Poodle (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Winston - (Male)
Owner: Nicole Ratajczyk DVM
Breeder: Stephanie Poot & Natasha Taphorn
Conformation Handler: Stephanie Poot
Website: http://www.umbrapoodles.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 18 18 17 15 14
All Breed Ranking: 201 201 193 169 158

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 1   0 0 0 0 0   76
Win Record - 2020
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-1-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Michael Hill 37
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 2
  Best Of Breed   Arne Foss 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Arne Foss 31

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 1 2 1
Group Ranking: 28 28 25 26 23
All Breed Ranking: 226 234 219 217 201

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 7 2 3   0 0 0 0 1   458
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Wendy Anderson 29
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-1-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Peter Scott 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 0
  Group 4th   Robert Hutton 9

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   David Swartwood 24
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-1-1-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Ottawa Valley Poodle Club August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 3
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Murray Eason N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Antonio Di Lorenzo 0
Sunday Group 2nd   Laurent Pichard 15
  Best Of Breed   Laurent Pichard 2
Saturday Group 2nd   David Kirkland 18
  Best Of Breed   David Kirkland 3
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 2
  Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 16

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michael Hill 9
  Group 2nd   Joan Beech 9
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Sunday Reserve Best In Show   Michael Hill 121
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 22
Saturday Group 1st   Roger Hartinger 18
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Lee Anne Bateman 17
  Group 1st   Paula Hartinger 18
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-1-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 2 (1-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 3 (2-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Jeffery Bazell 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Jeffery Bazell 50
Friday Group 4th   George Kostopoulos 31
  Best Of Breed   George Kostopoulos 3 (2-1-1-0)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 2nd   Allan Brown 20
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 2
  Best Of Breed   Sandra Lex 3
Saturday Group 3rd   Olga Gagne 21
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 16
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By