RBIS GRCHS Vulcan's Bleue at Bayouland
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mathilda - (Female)
Owner: Caroline Chaput & Leo Hui
Breeder: Leo Hui
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 2 1 2 1
Group Ranking: 4 5 3 4 3
All Breed Ranking: 24 27 23 31 26

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 29 12 4 6   1 0 0 0 1   1926
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (3-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 5 (2-0-3-1)
  Group 4th   Irene Latchford 20

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (2-0-0-2)
  Group 2nd   Thomas Alexander 42
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (2-0-0-2)
  Group 1st   Sandy Alexander 57

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3 (2-0-0-2)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 47
Thursday Best Of Breed   Todd Foley 2 (1-0-0-2)
  Group 1st   Todd Foley 42

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 6 (0-3-2-2)
  Group 4th   Robert Rowbotham 33
Saturday Best Of Breed   Mary White 7 (0-4-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 42
Saturday Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 8 (3-2-2-2)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 74
Saturday Best Of Breed   Starr White 9 (3-4-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 4 (0-3-1-1)
  Group 4th   Glen Stark 31
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Robert Rowbotham 28
  Group 2nd   Robert Whitney 24 (2-1-3-2)
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 22 (1-2-3-2)
  Group 1st   Elaine Whitney 23

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Melody Roth 27
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 12 (0-6-4-3)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Joe Lobb N/A
  Group 2nd   Janet Lobb 74 (2-3-2-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 7 (1-1-4-2)
Sunday Best Of Breed   Pierre Talbot 7 (1-1-4-2)
Saturday Best Of Breed   Todd Foley 7 (1-1-3-3)
  Group 3rd   Todd Foley 43
Friday Best Of Breed   Thora Brown 9 (4-1-1-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 9 (3-1-2-4)
  Group 3rd LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 32
  Group 4th   Thora Brown 35

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Carl Liepmann 7 (2-2-1-3)
  Group 1st   Carl Liepmann 37

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 7 (0-4-1-3)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 7 (0-4-1-3)
  Group 1st   Sandy Alexander 32
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 8 (1-4-1-3)
  Group 1st   Barbara Heal 36
Friday Best Of Breed   Ed Wild 7 (1-4-0-3)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 7 (1-5-0-2)
  Group 1st   Ed Wild 30
  Group 1st   Tempest Deptuch 31

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-1-0-2)
  Group 3rd   Michael Lanctot 7
  Group 1st   Patricia Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (1-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (1-1-0-2)
  Group 3rd   Shawn Nichols 7
Friday Group 1st   Michael Hill 12
  Best Of Breed   Maritza de la Vega Hernandez 3 (1-1-0-2)
  Best Of Breed   Michael Hill 3 (1-1-0-2)
Thursday Group 1st   Rick Fehler 12
  Group 2nd   Joe Lobb 11 (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 3 (1-1-0-2)
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (1-1-0-2)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (2-0-0-2)
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (2-0-0-2)
  Group 1st   Barbara Heal 27
  Group 1st   James Reynolds 30
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (2-0-0-2)
  Best Of Breed   Bea Sawka 3 (2-0-0-2)
  Group 1st   Stewart Dankner 32
  Group 1st   Bea Sawka 32
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 3 (2-0-0-2)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (2-0-0-2)
  Group 4th   Honey Glendinning 20

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Davor Javor N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Denis Kuzelj N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Michelle Scott N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Jeff Horswell N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Douglas Anderson N/A
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 9 (3-4-1-2)
  Group 2nd   Joyce Love 57 (3-4-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Thomas Nesbitt N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Arndt 6 (2-2-1-2)
  Group 1st LTD Breed Show Barbara Arndt 43 (2-2-1-2)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 11 (4-4-3-1)
  Group 1st   Margaret Moran McQuinn 50
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 12 (5-4-3-1)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 53
Friday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 11 (2-5-3-2)
  Group 1st   Carol Graham 52

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Vickie Umpleby 35
Tuesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 13 (2-8-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 7 (3-0-3-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 6 (2-1-3-1)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 26
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 29 (2-2-3-1)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 7 (2-2-3-1)
Saturday Group 1st   Starr White 25 (1-3-3-1)
  Best Of Breed   Starr White 7 (1-3-3-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 11 (3-7-1-1)
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 15 (4-9-1-2)
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 13 (2-9-1-2)

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Philip Wendling 36 (2-2-1-2)
  Best Of Breed   Philip Wendling 6 (2-2-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Karen Day 6 (2-2-1-2)
  Group 2nd   Karen Day 32
Saturday Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Bea Sawka 7 (3-3-1-1)
  Group 1st   Bea Sawka 39
Friday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 7 (3-3-1-1)
Thursday Best Of Breed   Stewart Dankner 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Stewart Dankner 30

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Allan Brown 25
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (1-1-0-1)
Friday Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (1-1-0-1)
  Group 2nd   Tony Vandendool 20
Wednesday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Janet Lobb 13
Tuesday Reserve Best In Show   Robert Whitney 169 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Heather Langfeld 14
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Joe Lobb 13

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Bea Sawka N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Tony Vandendool N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Ann Felske-Jackman N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
  Winners Bitch   Sandy Gelinas (6-5-3-1)
Friday Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Best Of Opposite Sex   Starr White N/A
  Winners Bitch   Starr White (6-5-2-1)

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (3-4-1-2)
  Winners Bitch   Lucie Paradis (Dr) (3-4-1-2)
Saturday Reserve Winners Bitch   Jean-Louis Blais N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Donna Conod (4-2-2-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Winners Bitch   Elaine Whitney (4-2-3-1)
Friday Best Of Winners   Bruce Owen (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  Winners Bitch   Bruce Owen (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Lynn White N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Vivian Maury N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Sean Shields N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Carol Graham N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Carol Graham N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carol Graham N/A
Friday 1st 4-6 Month Bitch Class   Anik Primeau N/A
  Best Baby Puppy In Group   Anik Primeau N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By