GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: OP - (Male)
Owner: Lindy Barrow & Antonio Celso Mollo
Breeder: Lindy Barrow & Antonio Celso Mollo
Conformation Handler: David Gignac and Celso Mollo
Website: http://www.skyehighwesties.com
http://www.skyehighwesties.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 4 4 4 8 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
16 15 55 17 5 1   2 1 0 1 5   8425
Win Record - 2018
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Yvonne Savard 27
Sunday Reserve Best In Show   Norman Kenney 290
  Group 1st   Norman Kenney 29
Saturday Best In Show   Barbara Dempsey Alderman 351 *
  Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 28
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Judith Taylor 24
  Best Of Breed   Norman Kenney 1 (0-0-1-1)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Margaret Jones 135 *
  Group 1st   Margaret Jones 21
  Group 1st   Olga Gagne 14
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)
Saturday Best In Show   Allan Pepper 142 *
  Reserve Best In Show   Heather Langfeld 122 (0-2-1-0)
  Group 1st   Heather Langfeld 19
  Group 1st   Allan Pepper 19
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Allan Pepper 2 (0-2-1-0)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 29
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-0-1-2)
Saturday Group 1st   Martin Baskaran 27
  Best Of Breed   Martin Baskaran 2 (0-0-1-2)
Friday Group 1st   Fabian Daza 27 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Fabian Daza 2 (0-0-1-2)
Thursday Group 2nd   Michael Forte 19 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Michael Forte 2 (0-0-1-2)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Juan Naveda Carrero 15
  Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 2
Saturday Group 3rd   Colm Hastings 14
  Best Of Breed   Colm Hastings 2
Friday Reserve Best In Show   Dianne Tyssen 204
  Group 1st   Jacqueline Rusby 18
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Thursday Reserve Best In Show   Jacqueline Rusby 143
  Group 1st   Dianne Tyssen 16
  Best Of Breed   Dianne Tyssen 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 156 (0-0-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 22
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Sunday Group 1st   Patricia Hastings 29
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 30
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 17
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Davida Brown 180
  Group 1st   Sandra Lex 8
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best In Show   Sandra Lex 200
  Group 1st   Davida Brown 12
  Best Of Breed   Davida Brown 0
Friday Group 1st   Fabricio Pastor 13
  Best Of Breed   Fabricio Pastor 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Karsten Kaemling 109 *
  Group 1st   Wayne Thompson 8
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Wednesday Group 1st   Karsten Kaemling 11
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Tuesday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 110 (0-0-1-0)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 6
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Pamela Bruce 472
  Group 1st   Robert Hutton 85
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4
Sunday Group 2nd   Gloria Geringer 90
  Best Of Breed   Robert Hutton 5
Saturday Group 2nd   Margaret Jones 95
  Best Of Breed   Sergio Pizzorno 3
Friday Best In Show   Gloria Geringer 566
  Group 1st   Rafael de Santiago 92
  Best Of Breed   Gloria Geringer 2

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Pamela Bruce 135
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Carmen Haller 196 *
  Group 1st   Carmen Haller 12
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-0-1-2)
Thursday Reserve Best In Show   Eugene Phoa 163 (0-0-1-2)
  Group 1st   Eugene Phoa 13
  Best Of Breed   Eugene Phoa 2 (0-0-1-2)

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Whitney 135 (1-3-1-2)
  Group 1st   Elaine Whitney 19
  Best Of Breed   Elaine Whitney 6 (1-3-1-2)
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 167 *
  Group 1st   Robert Whitney 19
  Best Of Breed   Robert Whitney 6 (1-3-1-2)

Show Date
BC All Terrier Club June 16 to June 16, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Roger Hartinger 38
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Carlos Capone 262
  Group 1st   Carlos Capone 36
  Best Of Breed   Carlos Capone 2
Friday Group 3rd   Janet Buchanan 28
  Best Of Breed   Janet Buchanan 2 (0-0-1-2)
Thursday Reserve Best In Show   Roger Hartinger 179 (1-1-1-2)
  Group 1st   Paula Hartinger 30
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4 (1-1-1-2)

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Judith Shurb 10
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Monday Group 2nd   Mike Jackman 12
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Saturday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 140 (0-0-1-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 14
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada June 03 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elizabeth Hindley 84
  Best Of Breed   Elizabeth Hindley 4

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Elizabeth Hindley 237
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 42
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Sunday Group 1st   John Constantine 67
  Best Of Breed   John Constantine 3
Saturday Group 2nd   Lydia Hutchinson 71
  Best Of Breed   Lydia Hutchinson 3
Friday Group 1st   Robert Shreve 68
  Best Of Breed   Robert Shreve 4

Show Date
West Highland White Terrier Club Of Western Canada May 26 to May 26, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shauna Fryer 11

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 22
  Best Of Breed   Patricia Taylor 7
Saturday Group 1st   Vickie Umpleby 23
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 8
Friday Reserve Best In Show   Heather Langfeld 106
  Group 1st   Heather Langfeld 20
  Best Of Breed   Heather Langfeld 5

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ed Wild 153 *
  Group 1st   Ed Wild 9
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 204 *
  Group 1st   Grant Townsend 12
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best In Show   Grant Townsend 208 *
  Group 1st   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 20
  Best Of Breed   Jack Ireland 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 1st   Anne Katona 21
  Best Of Breed   Anne Katona 3 (0-3-1-0)
Friday Group 4th   Lucas Rodriguez 16
  Best Of Breed   Lucas Rodriguez 3 (0-3-1-0)
Thursday Best In Show   Shawn Nichols 207 *
  Group 1st   Margaret Jones 18
  Best Of Breed   Murray Eason 3 (0-3-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 7
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 10
  Group 1st LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 20
  Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Group 1st   Lee Anne Bateman 12
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Eugenio Aguilo Gonzales 259
  Group 1st   Lynda Saranchuk 17
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 1st   Sandy Gelinas 28
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Friday Best In Show   Charles Bett 182
  Group 1st   Letitia Bett 16
  Group 1st   Charles Bett 13
  Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Best Of Breed   Charles Bett 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 15 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynne Myall 53
  Best Of Breed   Lynne Myall 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Yvonne Savard 43
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4
Sunday Group 2nd   Aida Rivera Franco 59
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 4
Saturday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 4

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Ronnie Natividad 51
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 4
Thursday Group 2nd   Juan Alberto Grillo Londono 51
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 5

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Roger Hartinger 429 *
  Group 1st   Roger Hartinger 38
  Best Of Breed   Roger Hartinger 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 4 (0-3-2-0)
Friday Group 2nd   Harto Stockmari 38
  Best Of Breed   Harto Stockmari 4 (0-3-2-0)

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sharron Taylor 23
  Best Of Breed   Sharron Taylor 3
Sunday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 18
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3
Saturday Group 1st   Francis Smith Moffat 23
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 4

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 28
  Best Of Breed   Darle Heck 4
Saturday Group 2nd   Francesco Cochetti 28
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6
Friday Group 1st   Arne Foss 33
  Best Of Breed   Arne Foss 7

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Andy Gong 28
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Garry Dryburgh 30 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 3 (0-2-2-0)
Friday Reserve Best In Show   Andy Gong 295
  Group 1st   Pedro Gonzalez-Teja 29
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 3 (0-2-2-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 3 4 12
Group Ranking: 40 39 48 61 249
All Breed Ranking: 410 403 465 588 2343

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 0 5   0 0 0 0 0   219
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jay Richardson N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 21
  Group 4th   Thomas Nesbitt 18
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 4th   Gloria Geringer 40
  Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Tony Monk 2 (1-1-1-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 26
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 1st   Hans van den Berg 34
  Best Of Breed   Hans van den Berg 3 (0-3-1-0)
Friday Group 4th   Dann Wilson 19
  Best Of Breed   Dann Wilson 4 (0-4-1-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 15
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Rafael Malo Alcrudo 18
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 3 (2-0-1-1)
Friday Group 4th   Michael Shoreman 10
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (2-0-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Virginia Lyne N/A
  Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
  Best Of Winners   Virginia Lyne (4-1-0-1)
  Winners Dog   Virginia Lyne (4-1-0-1)
Friday Group 4th   Glen Stark 14
  BPIG   Glen Stark N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 5 (4-1-0-1)
  Best Of Winners   Glen Stark (4-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Winners Dog   Glen Stark (4-1-0-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   David Kirkland N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   David Kirkland N/A
  Best Of Winners   David Kirkland (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Kirkland N/A
  Winners Dog   David Kirkland (1-2-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Ann Hearn N/A
  Best Of Winners   Ann Hearn (2-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ann Hearn N/A
  Winners Dog   Ann Hearn (2-2-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Sharol Candace Way N/A
  Winners Dog   Sharol Candace Way (2-2-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Joe Walton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By