Am GCHG Can GCH Int CH Bonchien Lawless v Jet
Schipperke
(Click on breed to view standings)

Call Name: Riot - (Male)
Owner: Kristen Henry and Susan Woodliffe
Breeder: Kristen Henry and Susan Woodliffe
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 6 8 7
All Breed Ranking: 31 32 48 67 64

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 5 22 22 17 8   0 0 1 0 1   2454
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 22
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 22
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 16
  Group 2nd   Carmen Haller 13
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Group Six Specialty Club Of BC November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Maribel Sy 52
  Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Patricia Lanctot 34
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 54
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 3rd   Jon Cole 54
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Group 1st   Marion Postgate 49
  Best Of Breed   Marion Postgate 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Javinder Singh Pawar 26
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 3 (2-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Judith Byrne 34
  Best Of Breed   Judith Byrne 3 (2-0-2-0)
Friday Group 2nd   William Byrne 40
  Best Of Breed   William Byrne 3 (2-0-2-0)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carlos Navarro Seemann 163 (1-1-1-0)
  Group 1st   Judith Byrne 17
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Carlos Navarro Seemann 23
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 2 (1-1-1-0)
Friday Group 1st   William Byrne 20
  Best Of Breed   William Byrne 2 (1-1-1-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Pamela Bruce 44
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Sunday Group 3rd   Shaun Watson 45
  Best Of Breed   Shaun Watson 0
Saturday Group 3rd   Bruce Fraser 47
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Group 2nd   Grant Townsend 38
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 11
  Group 3rd   Barbara Heal 9
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 18
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 16
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 1st   Linda Kraft 15
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 9
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Karen Day 49
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 4th   Claudio Rossi 34
  Best Of Breed   Claudio Rossi 0
Friday Best Of Breed   Weng Woh Chan 0
Thursday Group 1st   Dianne Ivey 27
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 12 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 0
Saturday Group 2nd   Melba Castro (Dr) 39
  Best Of Breed   Melba Castro (Dr) 0
Friday Group 4th   Mark Anderson 24
  Best Of Breed   Mark Anderson 0
Thursday Best Of Breed   Monika Blaha 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Sylvia Barkey 151 *
  Group 1st   James Ham 20
  Group 2nd   Rita Walker 15
  Best Of Breed   James Ham 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Sunday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 137 (0-0-1-0)
  Group 1st   Stephen Dainard 18
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 10
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Edgar Bajona 10
  Group 3rd   Susan Norris-Jones 9
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Bruce Fraser 9
  Group 4th   Bonnie Derry 3
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Thursday Best Of Breed   Diane Fast 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Dan Ericsson 51
  Best Of Breed   Dan Ericsson 0
Sunday Best Of Breed   Vicki Abbot 0
Saturday Group 4th LTD Breed Show Raymundo Lo 36
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Raymundo Lo 0
Friday Best Of Breed   Joanne Paulk 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 34
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Thursday Group 4th   Charles Olvis 23
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Edgar Bajona 13
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 12
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Sunday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 112
  Group 1st   Yvonne Savard 16
  Group 1st   Wayne Thompson 16
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 15
  Group 2nd   Elaine Whitney 14
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 5
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 3rd   Bruce Fraser 8
  Group 3rd   Rita Walker 8
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 13
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 29
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 27
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 22
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Reserve Best In Show   Michelle Scott 118 (0-0-1-0)
  Group 1st   Michelle Scott 31
  Group 1st   Diane Fast 30
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Diane Fast 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 3 (1-0-3-0)
Saturday Group 2nd   Ricardo Saldana 50
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (1-0-3-0)
Friday Group 3rd   Barbara Heal 43
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (1-0-3-0)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Terry Gains 9
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 1st   Carmen Haller 11
  Group 1st   Grant Townsend 11
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best In Show   Michelle Scott 116 *
  Group 4th   Honey Glendinning 8
  Group 1st   Michelle Scott 10
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donnelle Richards 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Anderson N/A
Saturday Group 2nd   Judi Elford 44
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-0-2-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 14
  Group 4th   Mike Jackman 10
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Saturday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 123 (1-0-1-2)
  Group 1st   Geraldine Taylor 15
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Friday Group 1st   Brenton Wright 15
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 4 3
Group Ranking: 73 69 64 62 54
All Breed Ranking: 595 580 553 529 485

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 0   0 0 0 0 0   154
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Select Dog   Ekarat Sangkunakup N/A

Show Date
Schipperke Club Of Canada [National] June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Keith Brown N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Sharon Newcomb 43
  Best Of Breed   Sharon Newcomb 5 (1-2-2-1)
Sunday Select Dog   Ole Nielsen N/A
Saturday Group 3rd   Raymond Filburn 54
  Best Of Breed   Raymond Filburn 8 (2-3-3-1)
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 57
  Best Of Breed   David Kelland 7 (1-3-3-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 73 71 65 61 57
All Breed Ranking: 682 672 635 593 545

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 0 1   0 0 0 0 1   125
Win Record - 2016
Show Date
Schipperke Club Of Canada [National] August 05 to August 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 19

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wayne Thompson 27
  Best Of Breed   Judy McVeigh 6
Saturday Group 2nd   Robert Denis 32
  Best Of Breed   Robert Denis 8
Friday Group 2nd   Grant Townsend 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 8
Thursday Group 4th   Barbara Heal 21
  Best Of Breed   Barbara Heal 7

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 8 8 8 8 7
Group Ranking: 223 219 213 194 173
All Breed Ranking: 2034 1987 1914 1793 1638

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   30
Win Record - 2013
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  Group 1st   Carol Graham 30
  BPIG   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By