Am Can CH Hollyrood Cosmopollyton
Deerhound (Scottish)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Polly - (Female)
Owner: Lynne Bruce and Heidi Gervais
Breeder: Lynne Bruce and Heidi Gervais
Handler:
Website: http://goto-hwl.com/Hollyrood/index.php


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 3 3 3
All Breed Ranking: 1 1 28 27 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 6 0 0 0   0 0 0 0 0   1483
Win Record - 2020
Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Igor Vygouzov 40
Saturday Reserve Best In Show   Julio Ronco 278 (0-0-0-1)
  Group 1st   Julio Ronco 37
  Best Of Breed   Julio Ronco 0
Friday Best In Show   Tabatha Buckley-Bettis 282 *
  Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
  Group 1st   Tabatha Buckley-Bettis 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 41
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best In Show   Terry Carter 461 *
  Group 1st   Pamela Bruce 48
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best In Show   Pamela Bruce 381 *
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 1st   Stewart Dankner 38

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 3 3 3
All Breed Ranking: 24 28 28 27 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 4 20 7 2 3   1 0 0 0 1   3190
Win Record - 2019
Show Date
Nanaimo Kennel Club November 30 to December 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Heal 315 *
  Group 1st   Barbara Heal 29
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 1st   Ainslie Mills 31
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (0-1-0-1)

Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stephanie Rickard 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Stephanie Rickard 27
Thursday Reserve Best In Show   Catherine Barlow 210 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Judy McVeigh 21

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 1st   Jon Cole 29
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-0-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Shaun Watson 23
  Best Of Breed   Shaun Watson 0
Sunday Group 1st   Pamela Bruce 35
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 4th   Bruce Fraser 25
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-1-0-1)
Friday Reserve Best In Show   Grant Townsend 268 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Grant Townsend 38

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Weng Woh Chan 30
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Best B/O Handled In Show   Weng Woh Chan N/A
  Best B/O Handled In Group   Claudio Rossi N/A
  Best Of Breed   Claudio Rossi 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Claudio Rossi 36
Friday Best Of Breed   Anthony Kelly 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Anthony Kelly 25

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Ashley Reid 214 (0-1-0-1)
  Group 1st   Lyn Brand 24
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-1-0-1)
Sunday Group 1st   Ashley Reid 26
  Best Of Breed   Ashley Reid 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Weekes 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Jacqueline Weekes 27
Friday Group 2nd   Patrick Mudge 13
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Group 1st   Wayne Thompson 15

Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Torbjorn Skaar 188 *
  Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0
  Group 1st   Torbjorn Skaar 24
Saturday Best Of Breed   Derrick Seow 0
  Best BBE In Group   Derrick Seow N/A
  Group 2nd   Derrick Seow 24
Friday Best In Show   Paul Stanton 184 *
  Group 1st   Paul Stanton 19
  Best Of Breed   Paul Stanton 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   John Rowton 140 *
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 5

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Betty-Anne Stenmark 604 *
  Group 1st   Betty-Anne Stenmark 58
  Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 0
Saturday Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 53
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Carlos Quinones 52

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Judith Newton (Dr) 69
  Best Of Breed   Judith Newton (Dr) 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 25 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
Saturday Group 4th   Jorge Luis Patino Fernandez 29
  Best Of Breed   Jorge Luis Patino Fernandez 1 (0-1-0-1)
Friday Group 2nd   Janet Buchanan 59
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1 (0-1-0-1)
Thursday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Shawn Nichols 51

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Friday Reserve Best In Show   Tempest Deptuch 287 (0-0-0-1)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 18
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 3rd   Raymond Yurick 11

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best BBE In Group   Terry Carter N/A
  Group 1st   Terry Carter 31
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Winners Bitch   Jean-Louis Blais N/A
Saturday Group 1st   Brenton Wright 35
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Winners Bitch   Terry Carter N/A
Friday Best B/O Handled In Show   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Winners Bitch   Susan Quesnel N/A
  Best B/O Handled In Group   Susan Quesnel N/A
  Group 4th   Susan Quesnel 22

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 6 7 N/A
Group Ranking: 130 130 215 336 N/A
All Breed Ranking: 1191 1182 1942 2855 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 2   0 0 0 0 0   67
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Shawn Nichols N/A
  Group 4th   Shawn Nichols 15
  BPIG   Shawn Nichols N/A
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Sunday Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Winners Bitch   Kathleen Anderson-Wulff N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Group 3rd   Kathrine Grant 22
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Winners Bitch   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Winners Bitch   Martin Doherty N/A
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  BPIG   Sharon Derrick N/A
  Winners Bitch   Sharon Derrick N/A
  Group 3rd   Sharon Derrick 6
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
Saturday BPIG   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
  Winners Bitch   Roberto Alvarez Marquez N/A
Friday Best Puppy In Show   Sharon Derrick N/A
  BPIG   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 13
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Winners Bitch   Lucie Paradis (Dr) N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Sunday Winners Bitch   Michael Hill N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday BPIG   Ricardo Saldana N/A
  Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  Winners Bitch   Ricardo Saldana N/A
Friday BPIG   Bruce Fraser N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Winners Bitch   Bruce Fraser N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Vania Haga (Dr) N/A
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 0
  Winners Bitch   Vania Haga (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0
  Winners Bitch   Adriana Gaitan Villegas N/A
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Terry Gains 0
  BPIG LTD Breed Show Terry Gains N/A
  Group 4th LTD Breed Show Terry Gains 11

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By