Ch Innovations Dutch Destroyer
Schnauzer (Giant)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Katana - (Female)
Owner: Shaunna BERNARDIN Jill CORPATAUX
Breeder: Shaunna BERNARDIN Jill CORPATAUX
Conformation Handler: Madison BERNARDIN
Performance Handler: Madison BERNARDIN
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 4 60 74 87
All Breed Ranking: 58 11 422 570 646

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   76
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   John Constantine-Amodei N/A
Friday Best Of Breed   Danik Dancause 8 (1-4-1-3)
  Group 1st   Danik Dancause 76

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 53 53 60 74 87
All Breed Ranking: 379 369 422 570 646

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 3 3   0 0 0 0 0   262
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Virginia Lyne 44
Friday Best Of Breed   Shirley Hubenig 2 (0-2-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 1 (0-1-0-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Arthur Fry N/A
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Wanda Spediacci (Dr) 75
Friday Best Of Breed   Eric Liebes 1 (0-1-0-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Denis 0
  Group 1st   David Denis 29
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 4th   Richard Paquette 4
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 10
Friday Group 4th   Mel Saranchuk 7
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ann Hennigan 6
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-0-1)

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Yates 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Dan Ericsson 0
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-0-0-2)
Friday Group 2nd   Lee Anne Bateman 24
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-0-1)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lew Olson 0
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 53
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 0

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 0
Friday Best Of Breed   Francesco Cochetti 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 7 7 7 7 7
Group Ranking: 299 282 272 250
All Breed Ranking: 2015 1951 1870 1806 1661

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   32
Win Record - 2018
Show Date
Giant Schnauzer Canada [National] April 07 to April 07, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Juvenile Sweepstakes   Rosemary Young N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Harto Stockmari N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2 (0-3-0-0)
  Winners Bitch   Ann Hennigan (0-3-0-0)
  BPIG   Ann Hennigan N/A
  Group 1st   Ann Hennigan 24
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Reserve Winners Bitch   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (0-4-0-0)
  Winners Bitch   Letitia Bett (0-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
  Best Of Breed   David Gilmour 3 (0-4-0-0)
  Winners Bitch   David Gilmour (0-4-0-0)
Friday Reserve Winners Bitch   Glen Stark N/A
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Reserve Winners Bitch   Tempest Deptuch N/A
  BPIG   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Winners Bitch   Judi Elford (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-2-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Reserve Winners Bitch   Bonnie Derry N/A
Friday Winners Bitch   Rita Walker (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 4 N/A N/A
Group Ranking: 261 259 238 N/A N/A
All Breed Ranking: 1592 1582 1492 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2017
Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Winners Bitch   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Patricia Cummins N/A
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Winners Bitch   Patricia Cummins N/A
Friday Group 4th   Michelle Scott 45
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Winners Bitch   Michelle Scott N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By