MBIS MRBIS BOSS BPIS BBPIS AOM CAN GCH/AM CH Starring-Maat Original Sin
Alaskan Malamute
(Click on breed to view standings)

Call Name: Sophia - (Female)
Owner: Stephanie Wilkins
Breeder: Fabrizio Cali
Conformation Handler: Stephanie Wilkins
Website: http://www.ironpridemalamutes.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 10 10 7 11 9
All Breed Ranking: 51 41 29 47 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 9 3 3 5   0 0 0 0 0   945
Win Record - 2018
Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Brenton Wright 10
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
Sunday Best In Show   Barbara Heal 93
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Group 1st   Barbara Heal 14
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Barbara Heal 1
Saturday Group 4th   Jack Ireland 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Richard Paquette 106
  Group 1st   Richard Paquette 25
  Group 1st   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-0-1)
Saturday Best In Show   Terry Carter 139 *
  Reserve Best In Show   Pamela Bruce 124
  Group 1st   Pamela Bruce 27
  Group 1st   Terry Carter 28
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-1-0-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 28
  Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
Friday Group 4th   Lee Anne Bateman 19
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 16
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Group 4th   Marilyn O'Neill 6
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Group 3rd   Sharon Derrick 13
  Group 4th   Jacqueline Rusby 11
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Len Harfield 12
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 11
  Best Of Breed   Len Harfield 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1 (0-1-0-1)
Saturday Best In Show   Raymond Lariviere 152 *
  Group 1st   Irene Latchford 14
  Group 1st   Philip Wendling 14
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-1-0-1)
Friday Reserve Best In Show   Wendy Schira 128
  Group 1st   Doug Windsor 14
  Group 1st   Lee Steeves 14
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-0-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 29 29 26 24 22
All Breed Ranking: 149 147 133 123 108

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 0 4 4   0 0 0 0 0   623
Win Record - 2015
Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 3rd   Norma Egginton 5
  Group 3rd   Sumiko Ikeda 7
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Len Harfield 12
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Oscar Echandi 1 (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Cruz N/A
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-0-0-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 45
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 1st   Carl Liepmann 56
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 40
  Best Of Breed   Carl Liepmann 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 36
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5 (3-2-0-1)
Saturday Group 4th   Joy Lynne Huntley 27
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 6 (3-3-0-1)
Friday Group 1st   Sean Shields 34
  Best Of Breed   Bruce Owen 4 (2-2-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deborah Graffmann 23
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Friday Group 1st   William Gunn 35
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Windsor 41
  Best Of Breed   Lynn White 0
Saturday Best Of Breed   Ron Tolson 0
Friday Best In Show   Doug Windsor 228
  Group 1st   Wendy Schira 35
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Thursday Group 1st   Raymond Lariviere 24
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 5 5 4 4 3
Group Ranking: 66 66 62 62 54
All Breed Ranking: 376 369 346 346 318

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 2 2   0 0 0 1 1   258
Win Record - 2014
Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 2
Saturday Group 2nd   William Gunn 20
  Best Of Breed   William Gunn 2

Show Date
Societe Canine de Thetford May 24 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terry Carter 23
  Group 4th   Ole Nielsen 24
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Group 4th   Ainslie Mills 28
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 32
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Lakehead Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Morley Thornton 33
  Best Of Breed   Morley Thornton 6
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4
Friday Group 2nd   Raymond Lariviere 32
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 5

Show Date
Northwestern Ontario Working Dog Association May 02 to May 02, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   James Reynolds 23
  Best Of Breed   James Reynolds 6

Show Date
Victoria County Kennel Club April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 6

Show Date
Kent Kennel Klub April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 28
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 3

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 10 12 11 10
Group Ranking: 45 285 309 288 265
All Breed Ranking: 236 1810 1997 1871 1719

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 1 0 0   0 0 0 0 0   401
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keiko Kawada 3
Saturday Group 1st   Wendy Schira 82
  Best Of Breed   Wendy Schira 3
Friday Best Of Breed   Melody Roth 3

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Alan Bennett 278
  Group 1st   Alan Bennett 64
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada November 29 to November 30, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Jeremy Browne N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Tuesday Best Puppy In Show   Marilyn O'Neill N/A
  Group 2nd   Alan Bennett 26
  BPIG   Alan Bennett N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Sean Shields N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Neil Graves 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Gerard Penta (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By