MBPIG GCH Baywood Got Some Splainin ToDo
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ricky - (Male)
Owner: Kathy Butkovic & Brenda Brown
Breeder: Brenda Brown
Conformation Handler: Edgar Rojas
Website: http://Facebook.com/BaywoodPWD


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 25 25 21 21 27
All Breed Ranking: 113 120 110 104 144

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 8 7 3   0 1 0 0 1   903
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 21
Saturday Group 2nd   Tabatha Buckley-Bettis 23
  Group 2nd   Linda Buckley 21
Friday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 27

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5 (1-2-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
Friday Select Dog   Jon Cole N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Fred Dewsbury 28
  Group 1st   Bill Walkey 30
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Bill Walkey 3 (1-2-1-0)
Friday Group 3rd   Tannis Postma 28
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Tannis Postma 2 (0-2-1-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Sunday Group 2nd   Raymond Yurick 49
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Saturday Group 3rd   Mel Saranchuk 42
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 35
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 63
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Sunday Best Of Breed   Rafael de Santiago 1
Friday Group 2nd   Margaret Jones 73
  Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wayne Thompson 42
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 39
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 42
  Group 1st   Tannis Postma 38
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Tannis Postma 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Keith Brown N/A
  Select Dog   Keith Brown N/A
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Kelland N/A
Friday BPIG   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 05 to May 05, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Susan Quesnel 33
  BPIG   Susan Quesnel N/A
  Best Of Breed   Susan Quesnel 5

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gopi Krishnan 29
  BPIG   Gopi Krishnan N/A
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 5
Saturday BPIG   Kenneth Chuah N/A
Friday Group 4th   Nancy Simmons 29
  Best Of Breed   Nancy Simmons 5

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ronnie Natividad 3
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 4

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 4
Thursday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Harto Stockmari 70
  BPIG   Harto Stockmari N/A
  Best Of Breed   Murray Eason 5 (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Murray Eason N/A
Saturday Group 4th   Roger Hartinger 64
  BPIG   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 5 (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 5 (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Select Dog   James Reynolds N/A
Saturday BPIG   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
Friday BPIG   Jack Kilgour N/A
  Best Puppy In Breed   Jack Kilgour N/A
  Select Dog   Jack Kilgour N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 2nd   Edgar Bajona 23
  Winners Dog   Ann Hennigan (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Ann Hennigan (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
  Winners Dog   Edgar Bajona (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Edgar Bajona (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
Saturday Winners Dog   David Gilmour (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   David Gilmour (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
  Winners Dog   Letitia Bett (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Letitia Bett (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
Friday Reserve Winners Dog   Tempest Deptuch N/A
  Winners Dog   Glen Stark (3-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Judi Elford (1-1-2-0)
Saturday Winners Dog   Bonnie Derry (1-1-2-0)
  Best Of Winners   Bonnie Derry (1-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
Friday Winners Dog   Rita Walker (1-1-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By