MBIS MRBIS MBISS GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Borzoi
(Click on breed to view standings)

Call Name: Channing - (Male)
Owner: Karen Fasciano and Cody Longworth
Breeder: Marie-Helene Combis
Conformation Handler: Cody Longworth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 5 3 1
All Breed Ranking: 23 22 53 32 17

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 14 5 2 2   0 0 0 0 3   1970
Win Record - 2024
Show Date
London Canine Association July 11 to July 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Denise Branch 13
Thursday Group 2nd   Ron Mahon 15

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Nancy Tibben 107 *
  Reserve Best In Show   Sharon Derrick 87
  Group 1st   Sharon Derrick 5
  Group 1st   Nancy Tibben 5
Sunday Group 2nd   Judith Byrne 4
Saturday Group 2nd   William Byrne 5
Friday Group 1st   Jo Ann Pavey 5
  Group 1st   Carol Gray 5

Show Date
Gazehound Ontario June 09 to June 09, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Multi Breed Specialty   Juan Pio Milano Ruiz N/A
  Best Of Breed   Juan Pio Milano Ruiz 11 (2-4-2-4)

Show Date
Borzoi Club of Ontario June 08 to June 08, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 11 (2-4-2-4)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Gerardo Paolucci 331 *
  Best Of Breed   Randy Garren 4 (2-1-1-1)
  Group 1st   Randy Garren 43
Sunday Reserve Best In Show   Randy Garren 504
  Best Of Breed   Esther Joseph 5 (2-1-2-1)
  Group 1st   Esther Joseph 92
Saturday Best Of Breed   D Scott Pfeil 6 (2-2-2-1)
  Group 2nd   D Scott Pfeil 94
Friday Best Of Breed   David Strachan 4 (2-1-2-0)
  Group 3rd   David Strachan 89

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Hal Biermann 6 (2-2-2-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joyce Love 7
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Sunday Group 1st   Dianne Miller 29
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 25

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ivan Sandoval 395 *
  Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Maribel Sy 36
Friday Best Of Breed   Ivan Sandoval 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Ivan Sandoval 36

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ernesto Lara 0
  Group 4th   Ernesto Lara 35
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 1st   Wendy Paquette 37
Friday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
  Group 1st   Tabatha Buckley-Bettis 26

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 41
Friday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 24
Thursday Best Of Breed   John Bryson 0
  Group 1st   John Bryson 28

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 6 6 6 5 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
32 16 112 18 9 10   1 1 0 0 5   12007
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judy McVeigh 30
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 28
Wednesday Best Of Breed   Denise Branch 0
  Group 1st   Veronica Mercer 23

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann-Christin Johansson 269 *
  Best Of Breed   Ann-Christin Johansson 0
  Group 1st   Ann-Christin Johansson 29
Saturday Best In Show   Annika Ulltveit-Moe 335 *
  Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
  Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 40
Friday Best Of Breed   Melody Roth 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 2nd   Stewart Dankner 23
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 20
Friday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 2nd   Dana Cline 16

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dayna Johnston 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Dayna Johnston 41
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 43
Friday Best Of Breed   Mark Johnston 0
  Group 1st   Mark Johnston 30

Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Grant Townsend 164 *
  Reserve Best In Show   Peter Laventhall-Wolfish 129
  Group 1st   Mary Spinelli 24
  Group 1st   Grant Townsend 18
  Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best In Show   Wendy Hamilton-Petkau 170 *
  Best In Show   Mary Spinelli 175 *
  Group 1st   Deirdre McKinnon 20
  Group 1st   Lee Steeves 21
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 16
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Group 1st   Elizabeth Muthard 15
  Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0

Show Date
All Hound Club of Ontario October 29 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Joe Walton 87

Show Date
Ontario Sighthound Association October 28 to October 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Espen Engh 1 (0-1-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 69
Saturday Reserve Best In Show   Espen Engh 426
  Best Of Breed   Ann Ingram 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Ann Ingram 94
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 69

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karen Day 31
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 1st   Ron Mahon 35
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Best In Show   Ron Mahon 263 *
  Best Of Breed   Paul Lawless 0
  Group 1st   Paul Lawless 35

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Sunday Group 1st   Michael Hill 32
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill 192
  Group 1st   Shawn Nichols 26
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Group 4th   Shawn Bennett 13
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Glen Stark 8
  Group 1st   Stephen Dainard 13
Saturday Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 161 *
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Fabian Daza 15
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 16

Show Date
Miramichi Kennel Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Strathdee 0
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Group 2nd   Norman Strathdee 19
  Group 4th   Shawn Bennett 18
Saturday Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed   David Kelland 0
  Group 2nd   Starr White 23
  Group 1st   David Kelland 24
Friday Reserve Best In Show   Pierre Talbot 112
  Group 2nd   Karen Day 20
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Honey Glendinning 22
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 18
  Group 2nd   Mary White 16
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 1st   Javier Aquilo 17
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Friday Group 4th   Kathrine Grant 12
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elizabet Caminade-Lavault 77
  Best Of Breed   Lyzane Hamel 0
Saturday Group 2nd   Gavin Robertson 69
  Best Of Breed   Gavin Robertson 0
Friday Group 1st   Dusan Paunovic 63
  Best Of Breed   Dusan Paunovic 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lynda Saranchuk 80
  Group 1st   Lynda Saranchuk 7
  Group 1st   Mel Saranchuk 11
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 126
  Group 1st   Judy McVeigh 15
  Group 1st   Mary White 19
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Elaine Whitney 14
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Thursday Group 1st   James Frederiksen 16
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Denys Janssen 228 *
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 23
Sunday Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 398 *
  Group 1st   Denys Janssen 61
  Best Of Breed   Denys Janssen 2 (0-2-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 394
  Group 1st   Denise Flaim 69
  Best Of Breed   Denise Flaim 2 (0-2-1-0)
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 49
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Group 1st   Michael Hill 12

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 23, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Tracie Austen 17
  Best Of Breed   Tracie Austen 0
Tuesday Best In Show   Tracie Austen 139 *
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Group 1st   Gordon Hayburn 13
Monday Reserve Best In Show   Peter Laventhall-Wolfish 102
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 10

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lana Ferguson 0
  Group 2nd   Lana Ferguson 32
Saturday Reserve Best In Show   Barbara Arndt 134
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 1st   Joyce Love 26
Friday Best In Show   Joyce Love 137 *
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 14

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 14, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 16
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
Sunday Reserve Best In Show   Joaquin Rosa 178
  Group 1st   Joaquin Rosa 32
  Best Of Breed   Joaquin Rosa 0
Saturday Group 1st   Nancy Tibben 26
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
Friday Best In Show   Bruce Fraser 148 *
  Group 1st   Bruce Fraser 15
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 1st   Wayne Thompson 17
  Group 1st   Terry Gains 16
Tuesday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 4th   Patrick Mudge 6
  Group 1st   Barbara Heal 14

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Yvonne Savard 18
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Best In Show   Benjamin Luxton 253 *
  Group 1st   Benjamin Luxton 26
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 0
Saturday Best In Show   Yvonne Savard 243 *
  Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
  Group 1st   Sei-ichiro Ishimaru 22

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Irene Latchford 27
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Friday Best In Show   Ted Fahlgren 143 *
  Group 1st   Ed Wild 22
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Ontario Breeders Association July 17 to July 20, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 16
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Wednesday Group 3rd   Wendy Schira 9
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Tuesday Group 1st   William Byrne 12
  Best Of Breed   William Byrne 0
Monday Group 1st   Joy Hodgkinson 24
  Group 3rd LTD Breed Show Judith Byrne 16
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Byrne 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (1-2-1-0)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association July 16 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-0-1-1)
  Group 2nd   Cheryl Paterson 23

Show Date
Kars Dog Club July 13 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   John Rowton 27
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Group 4th   Shawn Bennett 16
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
London Canine Association July 06 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 24
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 0
  Group 1st   Murray Eason 29
Friday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 112
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Group 1st   Catherine Barlow 19
Thursday Best In Show   Catherine Barlow 117 *
  Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 0
  Group 1st   Alison Jones (Dr) 13

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 158 *
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 20
  Group 1st   Stewart Dankner 21
Sunday Best Of Breed   Davor Javor 0
  Group 1st   Davor Javor 17
Saturday Best In Show   David Gilmour 184 *
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 1st   David Gilmour 22
Friday Best In Show   Ted Fahlgren 147 *
  Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 143
  Group 1st   Ted Fahlgren 15
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 17

Show Date
Kenora & District Dog Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Heather Langfeld 96 *
  Best In Show   Joy Lynne Huntley 94 *
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Heather Langfeld 14
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 14
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Edgar Bajona 15
  Group 1st   Carmen Haller 16
Friday Reserve Best In Show   Joyce Love 72
  Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne 78
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Joyce Love 14
  Group 1st   Jocelyne Gagne 13

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jean Tremblay 9
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
Saturday Best In Show   Corinne Walker 240 *
  Group 1st   Corinne Walker 17
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 0
  Group 4th   Jo Ann Pavey 11
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st LTD Breed Show Judith Taylor 14
Thursday Group 2nd   Veronica Mercer 16
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Gazehound Ontario June 04 to June 04, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jorge Nallem 6 (1-1-2-3)

Show Date
Borzoi Canada [National] June 03 to June 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Ramon Podesta N/A

Show Date
Borzoi Club of Ontario June 03 to June 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Adrian Landarte N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Carolyn Cederman 37
Sunday Best Of Breed   Paul Robinson 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Paul Robinson 65
Saturday Best Of Breed   Gael Morison 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Gael Morison 92
Friday Best Of Breed   Frank Kane 5 (2-1-2-1)
  Group 2nd   Adrian Landarte 68

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 02 to June 02, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Miller 4 (1-1-2-1)

Show Date
Kent Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pierrette McLean 24
  Group 1st   Phred Wong 25
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Phred Wong 0
Saturday Group 1st   Denys Janssen 22
  Group 1st   Youngsik Kang 21
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Best Of Breed   Youngsik Kang 0
Friday Best In Show   Ed Wild 174 *
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 21
  Group 1st   Ed Wild 21
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michelle Scott 25
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Sunday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 25
Saturday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 4th   John (Fred) Peddie 16

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Corinne Walker 154 *
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 19
  Group 1st   Corinne Walker 21
Saturday Best In Show   James Reynolds 150 *
  Reserve Best In Show   Tempest Deptuch 143
  Group 1st   James Reynolds 22
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 23

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ekarat Sangkunakup 193 *
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Lee Steeves 32
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 2nd   Raymond Yurick 24
Friday Best Of Breed   Melody Roth 0
  Group 3rd   Melody Roth 14

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 35
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 37
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 30

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 46
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Reserve Best In Show   Carmen Haller 380
  Group 1st   Doug Gaudin 50
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Group 2nd   Carmen Haller 38
  Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Douglas Anderson N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Ron Mahon 16
Saturday Best In Show   Ron Mahon 181 *
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Sandra Lex 18
  Group 1st   Sharon Derrick 18
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Sandy Gelinas 16
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Michael Gelinas 16

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Joy Lynne Huntley 165 *
  Best In Show   Lynn White 159 *
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Philip Wendling 18
  Group 1st   Judy McVeigh 20
Saturday Best Of Breed   Michael Guy 0
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 3rd   Michael Guy 18
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 21
Friday Best In Show   Tempest Deptuch 183 *
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 25
  Group 1st   Laurel Deptuch 22

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kinji Itoi 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Kinji Itoi 54
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 6 (0-6-1-0)
  Group 1st   Mike Jackman 71
Friday Best Of Breed   William Lee 5 (0-5-1-0)
  Group 1st   William Lee 49

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierre Talbot 0
  Group 1st   Pierre Talbot 42
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 29
Friday Best In Show   Yvonne Savard 309 *
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Yvonne Savard 33

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ricardo Saldana 48
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Lana Ferguson 0
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 61
  Group 1st LTD Breed Show Lana Ferguson 56
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
Friday Best In Show   Maribel Sy 362 *
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 40
Thursday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 1st   Maribel Sy 33

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2
All Breed Ranking: 12 13 13 16 16

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 7 58 25 15 4   2 0 0 2 7   6330
Win Record - 2022
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Sylvia Barkey 243
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 28
Wednesday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 34
Tuesday Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Birte Scheel 299 *
  Group 1st   Birte Scheel 37
  Best Of Breed   Birte Scheel 0
Saturday Group 1st   Kresten Scheel 36
  Best Of Breed   Kresten Scheel 0
Friday Group 1st   Jeremy Browne 17
  Best Of Breed   Denise Branch 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Vickie Umpleby 22
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Group 1st   Donna Conod 24
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 1st   Cathy Delmar 21
  Best Of Breed   Cathy Delmar 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Johansson 0
  Group 1st   Martin Johansson 37
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 47
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 24

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 27
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 3rd   Irene Latchford 33
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 3rd   Michael Hill 24

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 7
Tuesday Best Of Breed   Michael Canalizo 0
  Group 2nd   Michael Canalizo 12
Monday Best Of Breed   Paula Nykiel 0
  Group 2nd   Paula Nykiel 8

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
All Hound Club of Ontario October 30 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Raymond Yurick 46

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Robert Dawson 4 (0-3-1-1)
  Group 1st   Robert Dawson 79
Friday Group 3rd   Gary Anderson 49
  Best Of Breed   Gary Anderson 3 (0-3-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 2 (2-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Shawn Nichols 14
  Group 3rd   Wendy Schira 12
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Lee Steeves 16
  Group 3rd   Kristen Francis 14
  Best Of Breed   Lee Steeves 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-2-1-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 22
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 1st   Carmen Haller 19
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Friday Reserve Best In Show   Carmen Haller 103
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 12

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Mary White 18
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 3rd   Roberto Velez-Pico 30
Saturday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Gerardo Paolucci 35
Friday Best Of Breed   Jon Cole 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Jon Cole 25

Show Date
All Hound Club of Quebec October 01 to October 01, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 24
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
United Kennel Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Heal 308 *
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 19
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 27
Friday Best In Show   Ed Wild 269 *
  Group 1st   Ed Wild 20
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ben Wasylyshen 32
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Group 1st   Corinne Walker 26
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 15
  Group 1st   Ron Mahon 13
Saturday Best In Show   Cheryl Paterson 158 *
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 16
  Group 1st   Jo Ann Pavey 15
Friday Best In Show   Robert Rowbotham 133 *
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Judy McVeigh 14
  Group 1st   Robert Rowbotham 14

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Green 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Brown 0
  Group 1st   Pamela Brown 73
Friday Best Of Breed   Jose Homem de Mello 0
  Group 2nd   Jose Homem de Mello 33

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean-Christophe Boulinguez 23
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 0
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 232
  Best Of Breed   Brenton Wright 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Brenton Wright 27
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Letitia Bett 18
Thursday Best Of Breed   Diane Fast 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Charles Bett 14

Show Date
Elgin County Kennel Club August 25 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Wendy Paquette 19
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Thursday Group 2nd   Ron Mahon 18
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Dianne Miller 190 *
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 19
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Group 1st   Dianne Miller 28
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 07 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 1st   David Gilmour 26
Sunday Best Of Breed   Penny Lewis 0
  Group 4th   Penny Lewis 32

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 22
Sunday Best In Show   Heather Jones 222 *
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Heather Jones 48

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 1st   Sean Shields 23
Sunday Best Of Breed   Andras Korozs 0
  Group 2nd   Andras Korozs 24
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 28

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Ted Fahlgren 9
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (0-0-1-2)
Thursday Group 1st   Peter Machen 13
  Group 3rd   William Byrne 8
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Kenneth Chuah 15
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Tuesday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 0
  Group 1st   Yogesh Tuteja 21
Monday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0
  Group 2nd   Guillermo Carrillo (Dr) 18

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Group 2nd   Joan Colbourn 36
Saturday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 0
  Group 1st   Nikki Riggsbee 39

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Pierrette McLean 19
  Group 1st   Wayne Thompson 22

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Michelle Scott 81
  Group 1st   Jean Tremblay 10
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Group 1st   Michelle Scott 10
Sunday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 113 *
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 15
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 155
  Group 2nd   Judith Taylor 21
  Group 1st   Anna Hewson 24
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Anna Hewson 3 (0-3-1-0)
Thursday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 27
  Group 1st   Ed Wild 26

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 13
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 2nd   Douglas Anderson 17
Friday Best Of Breed   Denise Branch 0
  Group 2nd   Sandra Lex 10

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jamie Hubbard 39
  Best Of Breed   Jamie Hubbard 1 (0-1-1-0)
Sunday Group 1st   Timothy Catterson 90
  Best Of Breed   Steven Herman (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Paul Stanton 409
  Group 1st   Torbjorn Skaar 88
  Best Of Breed   Torbjorn Skaar 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 343
  Best Of Breed   Rony Doedijns 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Rony Doedijns 92

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 03 to June 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Douglas Johnson 4

Show Date
Borzoi Club of Ontario June 02 to June 02, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Timothy Catterson 13 (0-3-6-5)

Show Date
Borzoi Canada [Regional] June 02 to June 02, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Paul Stanton 11 (0-3-5-4)

Show Date
Kent Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 2nd   Raymond Yurick 13
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Philip Wendling 0
Sunday Best Of Breed   Doris Willis 0
Saturday Group 1st   Ron Mahon 19
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 25
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-1-1-0)
Saturday Best In Show   Olga Gagne 270 *
  Group 1st   Veronica Mercer 25
  Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Shawn Bennett 11
  Group 1st   Kathrine Grant 11
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Arndt 236 *
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Carmen Haller 34
Saturday Best In Show   Carmen Haller 240 *
  Group 1st   Barbara Arndt 33
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Friday Best Of Breed   Carol Gray 0
  Group 3rd   Carol Gray 18

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Donna Conod 41
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 2nd   Mike Jackman 19
  Group 3rd   Sylvia Barkey 14
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 18

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Whitney 22
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 0

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 2nd   Jaime Ganoza 41
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 4th   Tempest Deptuch 33

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 0
  Group 3rd   Thora Brown 50
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Dana Garcia Tice 52
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 61

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Group 3rd   Patrick Mudge 31
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 1st   Heather Brennan 41
Saturday Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Group 2nd   Mary Spinelli 20

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
Thursday Best Of Breed   Darle Heck 0

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 10 11 11 14 22
All Breed Ranking: 74 83 88 114 220

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 6 3 4   0 1 0 0 4   843
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Barbara Arndt 39
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 38
Friday Group 1st   Ted Fahlgren 31
  Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (0-0-1-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   David Miller 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   David Miller 36

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 3 (0-0-1-3)
  Group 3rd   Anik Primeau 25
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-0-1-3)
  Group 2nd   Janet Lobb 26
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 5 (0-0-2-4)
  Group 2nd   Cheryl Paterson 35

Show Date
All Hound Club of Ontario October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 6 (0-1-3-3)
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 96

Show Date
Ontario Sighthound Association October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 4 (0-1-3-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 5 (0-1-3-2)
Saturday Best Of Breed   Hal Biermann 4 (0-1-3-1)
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Grant Townsend 4 (1-1-2-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Doug Gaudin 29
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 4th   Avery Gaudin 36
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Thora Brown 33
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-1-1)

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Donna Conod 37

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Boudreault 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Jeff Horswell 82
Saturday Best Of Breed   Denis Kuzelj 7 (1-0-3-4)
  Group 2nd   Denis Kuzelj 77
Friday Select Dog   Jean Tremblay N/A

Show Date
Queon Lure Coursing Association September 05 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Douglas Anderson 4 (2-0-2-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5 (3-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 11 (7-3-2-0)
  Group 1st   Joyce Love 52
Friday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Borzoi Canada [National - Eastern] September 02 to September 04, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 16 (9-4-3-1)

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Ron Mahon 31

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-0-1-0)
Thursday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1 (1-0-1-0)
Tuesday Group 2nd   Vickie Umpleby 24
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-0-1-1)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Karen Day 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Pierrette McLean 27
  Best Of Breed   Carol Gray 3 (1-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Lynn White 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
Friday Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-1-1-1)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 2 (1-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Gordon Hayburn 2 (1-0-1-1)

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Winners   Joe Lobb (2-1-0-0)
  Winners Dog   Joe Lobb (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (2-1-0-0)
Wednesday Group 4th   Heather Langfeld 14
  Best Of Winners   Heather Langfeld (2-1-0-0)
  Winners Dog   Heather Langfeld (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (2-1-0-0)
Tuesday Best Of Winners   Robert Whitney (2-1-0-0)
  Winners Dog   Robert Whitney (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (2-1-0-0)
Monday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Janet Lobb (2-1-0-0)
  Winners Dog   Janet Lobb (2-1-0-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 7 7 6 N/A N/A
Group Ranking: 124 124 116 N/A N/A
All Breed Ranking: 1073 1073 1007 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Winners Dog   Glen Stark (1-0-1-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Winners Dog   Anna Hewson (1-0-1-2)
  BPIG   Anna Hewson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Winners Dog   Shawn Nichols (1-0-1-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-1-0-1)
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Winners Dog   Michael Gelinas (1-1-1-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Winners   Cheryl Paterson (1-1-1-1)
  Winners Dog   Cheryl Paterson (1-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 3
Friday Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Best Of Winners   Starr White (1-1-1-1)
  Winners Dog   Starr White (1-1-1-1)
  BPIG   Starr White N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-1-1-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Winners Dog   Michael Hill (1-1-1-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By