GCHEX Brackenmoor Somethingroyal FDJ
Pointer
(Click on breed to view standings)

Call Name: Chloe - (Female)
Owner: Julie Pullan
Breeder: Julie Pullan
Handler: Team Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 N/A
Group Ranking: 37 37 37 37 N/A
All Breed Ranking: 158 158 158 158 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   68
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 66
Saturday Select Bitch   Pierre Talbot N/A
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-0-0-2)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 39 38 38 45 55
All Breed Ranking: 183 179 183 201 260

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 6 7 1 3   0 0 0 0 0   563
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Peter Machen 63

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 3 (0-2-0-2)
Sunday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 3 (0-2-0-2)
  Select Bitch   Judith Shurb N/A
  Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 23
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 25
  Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-2-0-2)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (0-2-0-2)
  Group 2nd   Glen Stark 17

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 2

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judith Taylor 12
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Sunday Reserve Best In Show   Ann Hennigan 108
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Phyllis Pancel 25
  Group 4th   Ann Hennigan 16
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 1st   Dana Cline 26
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 25
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Peter Machen 92 *
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Pierrette McLean 26
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Pointer Club Of Canada [Regional] August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Field Dog   Laurent Pichard N/A
  Best Of Opposite Sex   Laurent Pichard N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 6
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 9

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Joanne Paulk N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Sandy Alexander 13
Sunday Select Bitch   Raymundo Lo N/A
Saturday Select Bitch   Betty-Anne Stenmark N/A
Friday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 11 (2-4-3-3)

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michelle Scott 28
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Best Of Opposite Sex   Stewart Dankner N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Barbara Arndt 12
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 2nd   Michael Hill 8
Sunday Group 1st   Kristen Francis 15
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 4th   Roger Hartinger 11
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Friday Group 2nd   Paula Hartinger 17
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 13
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 13 15 15 13 12
All Breed Ranking: 56 62 68 61 62

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 11 13 14   0 0 0 0 0   1622
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Thursday Group 2nd   Brenda Wilson 75
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Mareth Kipp 0
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   Virginia Lyne 139
Saturday Best Of Breed   Elliot More (Dr) 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Eugene Blake N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Jeffrey Pepper N/A

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 72
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 80
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Francois Bernier 43

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Michael Guy 31
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Guy 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 36
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rita McCarry-Beatie N/A
Saturday Select Bitch   Colm Beatie N/A
Friday Group 4th   Cherie Holmes 10
  Best Of Breed   Paul Pobega 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Cherie Holmes 2 (0-2-0-1)

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Starr White 2
  Best Of Breed   Starr White 0
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 12
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 10
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 13
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 11

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rui Oliveira 7
  Group 4th   Rui Oliveira 86
Saturday Group 4th   Denys Janssen 139
  Best Of Breed   Denys Janssen 8

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
  Group 2nd   Jacqueline Stacy 40
Friday Group 2nd   Barbara Heal 41
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Michel Chaloux 34

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 9
Wednesday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 27
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Tuesday Group 4th   Mary Spinelli 16
  Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Sunday Best Of Opposite Sex   Davida Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Diane Adorno-LeGrande N/A
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-0-0-2)
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 38
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-0-2)
Thursday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Marilyn O'Neill 16
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   James Osborne 0
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Davor Javor 20
  Group 4th   Robert Stein 18
  Best Of Breed   Davor Javor 0
  Best Of Breed   Robert Stein 0
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best Of Breed   James Noe 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Olga Gagne 14

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sean Delmar 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 3rd   Dianne Miller 19
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Terry Gains 11
  Group 4th   Cathy Delmar 23

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Friday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 3rd   Carol Graham 21
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Pointer Club of Canada [Regional] June 03 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Paula Nykiel N/A

Show Date
Pointer Club of Canada [National] June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   David Wong N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Best Of Breed   France Godbout 0
  Group 2nd   France Godbout 50
Friday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Best Of Breed   Kim Hamel 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Pamela Bruce 26
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Sunday Group 3rd   Ed Wild 27
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 4th LTD Breed Show Catherine Barlow 34
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Catherine Barlow 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 3
Saturday Group 4th   Lynda Saranchuk 64
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Best Of Breed LTD Breed Show Mel Saranchuk 2
Friday Group 2nd   Heather Brennan 41
  Group 4th   Charles Bett 30
  Best Of Breed   Heather Brennan 1
  Best Of Breed   Charles Bett 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Mary White 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 3rd   Charles Olvis 39
Saturday Group 4th   Ed Wild 38
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 4 (0-2-1-2)
  Select Bitch LTD Breed Show Peter Martin N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 4th   Dana Cline 33
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 2 (1-1-0-1)
Friday Group 1st LTD Breed Show Cheryl Paterson 44
  Group 2nd   Brian Taylor 49
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Mike Macbeth N/A
Saturday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday Select Bitch   Michael Leonard N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Pierrette McLean N/A
Thursday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-0-0-3)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 9 9 12
All Breed Ranking: 36 37 35 33 41

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 10 16 14 13   0 0 0 0 1   2174
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 1 (0-0-0-2)
Thursday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
Wednesday Best Of Breed   Garth Gourlay 3 (2-0-0-2)
  Group 2nd   Jeremy Browne 84

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-0-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 1
  Group 2nd   Jacqueline Stacy 117
  Best Of Breed   Jay Richardson 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Nancy Liebes 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Nancy Liebes 64

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Morris N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Select Bitch   Heather Langfeld N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1
  Group 4th   David Swartwood 31
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 4th   Thomas Nesbitt 30

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Jack Ireland N/A
Friday Select Bitch   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Honey Glendinning 67
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 2 (0-1-0-2)
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   France Godbout 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Guy Jeavons 42

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 1
  Group 4th LTD Breed Show Pierrette McLean 28
Saturday Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Larry Kereluke 36
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Marilyn O'Neill 37

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Jean Delisle 1
  Group 2nd LTD Breed Show Jean Delisle 49
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 2
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 2
  Group 2nd   Dana Cline 64
Friday Group 1st   Francis Smith Moffat 45
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Alberto Berrios 1
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Catherine Barlow 47

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 1 (0-0-0-2)
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-0-2)
Saturday Select Bitch   William Gunter N/A
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Elizabeth Gunter 20

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Carl Liepmann 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Barbara Heal 32

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 27 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chris Graham 11

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 6

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 25
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-0-0-3)
Saturday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz 23
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 2 (0-0-0-3)
Friday Group 2nd   Linda Kraft 19
  Select Bitch   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-0-0-3)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Andrew Brown 40
  Best Of Breed   Andrew Brown 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 2nd   Erodotus Neofytou 37
  Best Of Breed   Erodotus Neofytou 1 (0-0-0-2)
Friday Group 2nd LTD Breed Show Peter Machen 32 (0-0-0-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 1 (0-0-0-2)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Bruce Owen 16
Tuesday Group 3rd   Mary White 33
  Group 2nd   Rita Walker 31
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Michael Guy 1 (0-0-0-2)

Show Date
Societe Canine de Quebec August 04 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show Gordon Hayburn 25
  Best Of Breed LTD Breed Show Gordon Hayburn 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Starr White 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Starr White 40
Friday Best Of Breed   James Osborne 1 (0-0-0-2)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   William Gunn 3 (1-1-0-2)
  Group 3rd   William Gunn 35
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (1-1-0-2)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (1-1-0-2)

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Dianne Jovanovic 6

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 54
  Best Of Breed   Lynn White 6
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 6
  Group 3rd   Gordon Hayburn 60

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Paterson 21
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Ole Nielsen 19
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-0-2)
Saturday Best In Show   Joan Beech 172 *
  Group 3rd   Stewart Dankner 27
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Joan Beech 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Joan Beech 32

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Group 1st   Barbara Heal 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 1

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ted Fahlgren 24
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1
  Best Of Breed   Heather Brennan 1
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 32

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 1
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Group 4th   Stephen Dainard 22
  Group 2nd   Ed Wild 30

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Richard Hilderman (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 11 (3-3-1-5)
Friday Select Bitch   George Marquis N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Martin Doherty 14
  Best Of Breed   Martin Doherty 1 (0-0-0-2)
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-0-0-3)
  Group 2nd   Michelle Scott 21
  Group 4th   Ron Mahon 9
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Stephen Dainard N/A
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 21

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   John Walsh N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 1 (0-0-0-2)
Friday Group 4th   Richard Lake 41
  Group 4th   Judith Taylor 29
  Best Of Breed   Richard Lake 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-0-0-2)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Fernando Da Costa Maia N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Juan Miranda Saucedo 5
  Group 4th LTD Breed Show Juan Miranda Saucedo 76
Friday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 3
Saturday Group 3rd   Denys Janssen 40
  Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Friday Best Of Breed   Michael Forte 1
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Kathrine Grant 26
Saturday Group 3rd   Chris Woodrow 30
  Group 2nd   Ole Nielsen 22
  Best Of Breed   Chris Woodrow 2 (0-0-0-3)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-0-0-3)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-0-2)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
Friday Best Of Breed   Thora Brown 3 (2-0-0-2)
  Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (2-0-0-2)
  Group 2nd   Thora Brown 49

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 2 (0-0-0-3)
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (0-0-0-3)
Friday Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-0-0-3)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   France Godbout 2 (0-0-0-3)
Saturday Best BBE In Group   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 64
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-0-0-3)
Friday Select Bitch   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Thursday Select Bitch   Irene Latchford N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 3 2 2
Group Ranking: 35 34 48 47 45
All Breed Ranking: 142 142 181 182 171

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 3 2 1   0 0 0 0 0   637
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-0-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 3 (1-0-1-2)
Saturday Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 112
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Ann Hearn N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ted Fahlgren N/A
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2 (0-1-0-2)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Roger Hartinger 3 (2-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (2-0-0-2)
  Group 2nd   Barbara Heal 30

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 2
  Group 2nd   Cherie Holmes 45

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   William Gunn 1 (0-0-0-2)
Friday Group 3rd   Brenda Wilson 30
  Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-0-2)

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Denis 1 (0-0-0-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A

Show Date
Pointer Club Of Canada August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anne Katona 11
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 12
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 10
  Group 3rd   Stewart Dankner 145

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 3

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Paul Stanton N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ann Ingram 3 (0-2-1-1)
Tuesday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A
  Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
Monday Best Of Breed   Guy Spagnolo 3
  Best Of Opposite Sex   Guillermo Carrillo (Dr) N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1

Show Date
Pointer Club Of Canada [National] June 04 to June 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Frank Washabaugh 5 (0-2-2-2)
Sunday Select Bitch   Steven Herman (Dr) N/A
Saturday Select Bitch   Francesca Browning-Christina N/A
Friday Select Bitch   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Field Dog   Jon Cole N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Group 2nd   Thora Brown 34
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best Of Opposite Sex   Corinne Walker N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-0-1)

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 3
  Group 4th   Michael Gelinas 38
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 3
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
  Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Ed Wild 64
Friday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Jack Ireland 70

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Opposite Sex   Alan Bennett N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Jeremy Browne N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 16 16 16 15 15
Group Ranking: 279 279 263 244 228
All Breed Ranking: 1176 1169 1093 1037 950

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   61
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Best Of Opposite Sex   Davor Javor N/A

Show Date
Pointer Club Of Canada October 17 to October 17, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Rui Oliveira N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Klaus Anselm (Dr) N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 3

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Larry Kereluke N/A
Friday Select Bitch   Leyda Perez N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Chris Graham 1
Monday Group 3rd   Alex Yu-Feng Zee 34
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 1
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Carol Graham 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 8
Sunday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 7

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
Saturday Select Bitch   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michel Chaloux N/A
  Select Bitch   Ted Fahlgren N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Select Bitch   Michel Chaloux N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
Saturday Select Bitch   Francis Smith Moffat N/A
  Best Puppy In Breed   Francis Smith Moffat N/A
Friday Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Select Bitch   Thomas Nesbitt N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Select Bitch   David Swartwood N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Friday Reserve Best Puppy In Show   Marilyn Foulds N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  BPIG   Marilyn Foulds N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Carl Liepmann N/A
  Winners Bitch   Carl Liepmann (2-4-2-2)
  Best Puppy In Breed   Carl Liepmann N/A
  Best Of Winners   Carl Liepmann (2-4-2-2)
Friday Best Of Winners   Richard Lopaschuk (2-2-0-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Bitch   Richard Lopaschuk (2-2-0-2)
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Starr White (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Jon Cole N/A
  Reserve Winners Bitch   Jon Cole N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Sean Shields N/A
  Reserve Winners Bitch   Sean Shields N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Patricia Taylor (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Winners   Patricia Taylor (1-2-1-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Patricia Taylor N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Ron Tolson N/A
  Winners Bitch   Ron Tolson (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Ron Tolson N/A
  Best Of Winners   Ron Tolson (1-2-1-1)
Friday Winners Bitch   Doug Windsor (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 2 (0-2-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
Thursday Winners Bitch   Judith Taylor (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Natalja Skalin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By