Toscane I Love Bunnies
Italian Greyhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Shalane Woods
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A 14
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A 491
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A 3776
Win Record - 2019
Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Open Dog Class   Gerardo Paolucci N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Donald Mahoney N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 14 14 14 15 14
Group Ranking: 507 498 482 537 491
All Breed Ranking: 3979 3875 3723 4071 3776

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   5
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Paquette N/A
  Best Of Winners   Wendy Paquette (2-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Wendy Paquette N/A
  Winners Dog   Wendy Paquette (2-1-1-2)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Senior Puppy Dog Class   Michael Leonard N/A
  Reserve Winners Dog   Michael Leonard N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Eugene Blake N/A
  Best Of Opposite Sex   Eugene Blake N/A
  Best Puppy In Breed   Eugene Blake N/A
  Winners Dog   Eugene Blake (2-0-0-2)

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 28 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Goldstein 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   James Moses (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   James Moses N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Dog Class   Mark Johnston N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Dayna Johnston N/A
  Reserve Winners Dog   Mark Johnston N/A
  Reserve Winners Dog   Dayna Johnston N/A
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Bonnie Linnell Clarke N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Rita Walker N/A
  Best Of Opposite Sex   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Winners Dog   Bonnie Linnell Clarke (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Winners Dog   Rita Walker (2-1-0-1)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Reserve Winners Dog   Judith Shurb N/A
Saturday Best Of Breed   Davida Brown 3 (2-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Davida Brown N/A
  Best Of Winners   Davida Brown (2-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Davida Brown N/A
  Winners Dog   Davida Brown (2-1-0-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday 1st Junior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Dog   Robert Rowbotham (1-2-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Winners Dog   Judith Byrne (1-2-0-0)
Wednesday 1st Junior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   William Byrne N/A
  Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Winners Dog   Joy Hodgkinson (1-2-0-0)
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Winners Dog   William Byrne (1-2-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By