GCh Gwencalon's Tam O'Shanter
Beagle
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tam - (Male)
Owner: Kathleen & William Friend
Breeder: Kathleen & William Friend
Handler: Doug Belter
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 5 5 5 5
Group Ranking: 103 100 94 88 82
All Breed Ranking: 896 867 821 786 717

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 1 0   0 0 0 0 0   96
Win Record - 2018
Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 31
Saturday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 0
  Group 2nd   Eugenio Aguilo Gonzales 39
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 14
  Group 3rd   Charles Bett 12

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 64 63 63 60 56
All Breed Ranking: 581 575 546 516 471

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 0   0 0 0 0 0   146
Win Record - 2016
Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Group 2nd   Pamela Bruce 40
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 1st   Virginia Lyne 57
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Group 2nd   Nancy Popovich 49

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 21 21 20 19 19

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 4 39 36 18 4   1 0 0 1 4   2874
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Avery Gaudin 23
Monday Best Of Breed   Alan Ewles 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 24

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Deirdre McKinnon 32
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 19
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 16
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Group 3rd   Stefan Sinko 33
  Best Of Breed   Stefan Sinko 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 1
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 13
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Thora Brown 12
  Group 3rd   Martin Doherty 9

Show Date
All Hound Club Of Ontario November 01 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lou Guerrero 67
  Best Of Breed   Lou Guerrero 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 3rd   Grant Townsend 87
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 4
  Group 2nd   Joe Lobb 41
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 5
  Group 2nd   Raymond Yurick 49
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Group 1st   Janet Lobb 31

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 16
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 29
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 4th   Letitia Bett 8

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 18
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 1st   Marjorie Martorella 15
  Best Of Breed   Marjorie Martorella 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Rick Fehler 14
  Group 2nd   Brian Taylor 14

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lynda Saranchuk 15
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 1st   Larry Kereluke 17
  Group 1st   Richard Paquette 18
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 18
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 19
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Barbara Arndt 22
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 24

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Phyllis Pancel 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Jacqueline Rusby 19
Sunday Best Of Breed   Leyda Perez 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Leyda Perez 21
Saturday Group 2nd   Fabian Daza 22
  Best Of Breed   Fabian Daza 3 (1-2-1-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 12
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 23
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Best In Show   Allan Pepper 128
  Group 1st   Allan Pepper 20
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Thursday Group 1st   Judi Elford 11
  Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Beagle Club Of Western Canada August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 11

Show Date
Manitoba Hound Club August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 8
  Group 1st   Allan Pepper 29

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean McErlane 7
  Group 2nd   Jean McErlane 23
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 8
  Group 1st   Pamela Bruce 27
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 7
  Group 1st   Stephen Dainard 27
Thursday Best Of Breed   Cheryl Paterson 6
  Group 1st   Cheryl Paterson 22

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 3rd   John Rowton 28
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 25
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
  Group 1st   Shirley Limoges 33
Thursday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 29

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3
  Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 66
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 3
Saturday Best Of Breed   Joanne Sewell 2
  Group 2nd   Joanne Sewell 76
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 2

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Frances Colonna 3

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 2nd   Wendy Maisey 5
Saturday Group 2nd   Allan Brown 5
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 7
Friday Best In Show   Ed Wild 151
  Group 1st   Neil Graves 7
  Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 1st   Ed Wild 4
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Geraldine Taylor 31
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 30
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2 (1-1-1-0)
Friday Group 1st   Doug Gaudin 30
  Group 2nd   Avery Gaudin 29
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-1-0)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Mary White 51
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 31
  Group 3rd   Neil Graves 16

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 9
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 10
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 6
  Group 2nd   Dianne Miller 6

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jamie Hubbard 0
  Group 3rd   Doug Johnson 43
Saturday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 1
  Group 3rd   Lawrence Sinclair 44
Friday Group 2nd   Linda Scanlon 44
  Best Of Breed   Linda Scanlon 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 16
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Group 1st   Ray Smith 14
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Friday Group 2nd   Linda Kraft 10
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Victoria Thomas 19
  Group 1st   Olga Gagne 17
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Denise Cornelssen 19
Saturday Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 1st   Fred Gordon 17

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 2nd   Barbara Arndt 20
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 18
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Olga Gagne 15

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best In Show   Sumiko Ikeda 139
  Group 1st   Sumiko Ikeda 21
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0
Friday Best In Show   Heather Langfeld 102
  Group 1st   Heather Langfeld 10
  Group 2nd   Marilyn Foulds 9
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ole Nielsen 15
  Group 3rd   Len Harfield 15
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 35
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 4th   Joe Lobb 31
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 47
  Best Of Breed   Michael Hill 2
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 70
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 3
  Group 2nd   Jack Ireland 59

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ed Wild 22
  Group 2nd   Oscar Echandi 21
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Oscar Echandi 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Patricia Cruz 20
  Group 3rd   James Frederiksen 17
  Best Of Breed   Patricia Cruz 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   James Frederiksen 2 (1-1-1-0)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 16, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Best Of Breed   Karen Doyle 1
  Group 1st   Martin Doherty 20
  Group 4th   Karen Doyle 14
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 20
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Reserve Best In Show   Sandy Alexander N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 22
  Group 1st   Sandy Alexander 22
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 4 (1-2-1-1)
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 38
  Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (0-2-1-1)
Thursday Group 1st   Jocelyne Gagne 18
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-2-1-1)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 10 27 25 22 N/A
Group Ranking: 107 344 327 329 N/A
All Breed Ranking: 875 2681 2550 2553 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 1 3   0 0 0 0 0   91
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Natalja Skalin N/A
  BPIG   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Sunday BPIG   Natalja Skalin N/A
  Group 4th   Natalja Skalin 27
  Best Of Breed   Natalja Skalin 0
Saturday Best Of Breed   Bo Skalin 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday BPIG   Joe Lobb N/A
  Group 4th   Joe Lobb 26
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday BPIG   Olga Gagne N/A
  Group 2nd   Olga Gagne 22
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denny Mounce 1
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Group 1st   Paula Hartinger 8
  BPIG   Peter Machen N/A
  Group 3rd   Peter Machen 2
Saturday Best Puppy In Show   Roger Hartinger N/A
  Group 4th   Roger Hartinger 4
  BPIG   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  BPIG   Roger Hartinger N/A
Friday BPIG   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By