Upthecreek's Flights Of Fancy
Cairn Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Jody Baird
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 37 37 40 37 N/A
Group Ranking: 428 418 428 402 N/A
All Breed Ranking: 3944 3879 3905 3701 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2019
Show Date
Moncton Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Dianne Ivey (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (0-2-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Dianne Ivey N/A

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   William Byrne N/A
  Group 4th   William Byrne 5
  Winners Bitch   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Winners Bitch   William Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   William Byrne N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Joan Beech N/A
  Winners Bitch   Melvin Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Winners Bitch   Joan Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Melvin Beech N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Barbara Heal (2-1-0-2)
  Winners Bitch   Sylvia Barkey (2-1-0-2)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Barbara Heal N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sylvia Barkey N/A
Saturday Winners Bitch   Stephen Andrews (2-1-0-2)
  Winners Bitch   Pamela Bruce (2-1-0-2)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Stephen Andrews N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Pamela Bruce N/A
Friday Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Winners   Doug Gaudin (2-1-0-2)
  Reserve Winners Bitch   Avery Gaudin N/A
  Winners Bitch   Doug Gaudin (2-1-0-2)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Gaudin N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Avery Gaudin N/A
  BPIG   Doug Gaudin N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Reserve Winners Bitch   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Reserve Winners Bitch   Sharon Derrick N/A
  BPIG   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Karsten Kaemling N/A
  Reserve Winners Bitch   Karsten Kaemling N/A
  Best Puppy In Breed   Harold Pybus N/A
  Reserve Winners Bitch   Harold Pybus N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Reserve Winners Bitch   Linda Kraft N/A
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club June 08 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Lanctot N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Terry Gains N/A
  Best Baby Puppy In Group   Heather Langfeld N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Terry Gains N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Heather Langfeld N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By