MBIS MBISS MRBIS AM GCHG CAN GCH CH Krisma's Xman First Class RATI
Kerry Blue Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Xavier - (Male)
Owner: Marcel Bourgon, Lois Grier, Cheryl Kabarchuk
Breeder: Lois Grier, Ted Grier, Jana Deaton
Conformation Handler: Connie Krohn & Trina Neil CPHA
Website: http://www.krismakerries.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
23 21 95 20 3 3   0 1 1 0 2   11926
Win Record - 2018
Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Barbara Heal 24
  Group 1st   William Byrne 26
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Heal 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Saturday Group 2nd   Carlos Navarro Seemann 25
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
Friday Best In Show   William Byrne 284 *
  Group 1st   Judith Byrne 26
  Best Of Breed   Judith Byrne 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 10
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Reserve Best In Show   Erin Brown 136 (0-0-1-0)
  Group 1st   Erin Brown 12
  Best Of Breed   Erin Brown 0
Thursday Group 2nd   Lucie Paradis 8
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0

Show Date
Rideau Terrier Club August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Rosalind Kramer 46
  Best Of Breed   Rosalind Kramer 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 341 *
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 36
Sunday Reserve Best In Show   Sandra Mashford 503
  Group 1st   Denys Janssen 51
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Saturday Group 2nd   Rui Oliveira 56
  Best Of Breed   Rui Oliveira 1
Friday Group 1st   Sandra Mashford 42
  Best Of Breed   Sandra Mashford 1

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Kristen Francis 123
  Group 1st   Vickie Umpleby 16
  Group 1st   Kristen Francis 18
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Tuesday Group 1st   Corinna Hoberg 14
  Group 1st   John (Fred) Peddie 13
  Best Of Breed   Corinna Hoberg 0
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Group 4th   Terry Stacy 14
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Friday Best In Show   Barbara Heal 180 *
  Group 1st   Barbara Arndt 16
  Group 1st   Fred Dewsbury 15
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Edgar Bajona 13
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Sunday Group 1st LTD Breed Show Carol Gray 24
  Select Dog   Sandra Anderson N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Carol Gray 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Michael Gelinas 28
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-2-0)
Friday Group 2nd   Sandy Gelinas 22
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 8
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 4
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Wednesday Group 2nd   Deirdre McKinnon 9
  Select Dog   Jon Cole N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-2-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Judith Shurb 223 *
  Group 1st   Davida Brown 11
  Best Of Breed   Davida Brown 0
Sunday Best In Show   Davida Brown 302 *
  Group 1st   Judith Shurb 19
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Best In Show   Laurent Pichard 304 *
  Group 1st   Larry Kereluke 28
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 6
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Thursday Reserve Best In Show   John Hodgkinson 146
  Group 1st   Robert Rowbotham 10
  Group 1st   Judith Byrne 12
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Wednesday Best In Show   William Byrne 166 *
  Group 1st   William Byrne 11
  Group 3rd   John Hodgkinson 8
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 16
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 1st   Donna Conod 15
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 9
  Group 3rd   Philip Wendling 3
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-0-2-0)

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 21
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 17
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Aramis (Joy) Lim 17
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1 (0-0-2-0)
Thursday Group 2nd   Maribel Sy 14
  Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Maribel Sy 273 (1-1-1-0)
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim 35
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Sandy Alexander 36
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (1-1-2-0)
Friday Select Dog   Joseph Gregory N/A
Thursday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 278 (1-1-1-0)
  Group 1st   Maribel Sy 28
  Best Of Breed   Maribel Sy 2 (1-1-1-0)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Lanctot 239
  Group 1st   Patricia Lanctot 31
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill 249
  Group 1st   Michael Hill 32
  Best Of Breed   Michael Hill 4
Friday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 236
  Group 1st   Michael Lanctot 30
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Jocelyne Gagne 142
  Group 1st   Jocelyne Gagne 10
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 9
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
Saturday Group 1st   Javier Ramirez Gomez 8
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sean Delmar N/A
Saturday Select Dog   Dianne Miller N/A
Friday Group 1st   Dann Wilson 33
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Select Dog   Cathy Delmar N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 11
  Group 1st   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
Saturday Reserve Best In Show   Mary White 140
  Group 1st   Mary White 11
  Group 1st   Lucie Paradis 11
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Friday Group 1st   Elaine Whitney 10
  Group 1st   Robert Whitney 10
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ron Mahon 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Reserve Best In Show   Ed Wild 104
  Reserve Best In Show   Jack Ireland 96
  Group 1st   Jack Ireland 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Ed Wild 9
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Friday Best In Show   Vickie Umpleby 101
  Reserve Best In Show   Brenton Wright 95
  Group 1st   Brenton Wright 8
  Group 1st   Vickie Umpleby 8
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Yvonne Savard 28
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (2-2-1-1)
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 37
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5 (2-2-1-1)
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 482 *
  Group 1st   Ole Nielsen 36
  Group 2nd LTD Breed Show Keith Brown 40
  Best Of Breed LTD Breed Show Keith Brown 6 (2-2-2-1)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 5 (2-2-1-1)
Friday Best In Show   David Kelland 427 *
  Group 1st   Valerie Hansen 29
  Best Of Breed   Valerie Hansen 5 (2-2-1-1)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Lee Steeves 8
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Best In Show   Honey Glendinning 138
  Reserve Best In Show   Ainslie Mills 126
  Group 1st   Ainslie Mills 7
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Honey Glendinning 7
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Larry Kereluke 142
  Group 1st   Larry Kereluke 6
  Group 1st   Judith Shurb 6
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Sunday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 150
  Group 1st   Wendy Maisey 8
  Group 2nd   Bruce Fraser 7
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Saturday Best In Show   Michael Woods (Dr) 176
  Group 1st   Guy Jeavons 8
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 7
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 2nd   Janet Lobb 7
  Group 2nd   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 0
Saturday Reserve Best In Show   Sharon Derrick 281 (0-0-1-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 34
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 1st   Stephen Dainard 32
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Lakehead Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Taylor 156 *
  Group 1st   Judith Taylor 12
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 168 *
  Best In Show   Cheryl Paterson 169 *
  Group 1st   Honey Glendinning 11
  Group 1st   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Best In Show   Honey Glendinning 167 *
  Group 1st   Lee Anne Bateman 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 10
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 10
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 15 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynne Myall 55
  Best Of Breed   Lynne Myall 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 276
  Group 1st   Yvonne Savard 44
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Group 1st   Aida Rivera Franco 60
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Saturday Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 54
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Ronnie Natividad 427
  Group 1st   Ronnie Natividad 53
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
Thursday Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 53
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 34
  Best Of Breed   Roger Hartinger 3 (1-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (1-0-1-2)
Friday Group 1st   Harto Stockmari 42
  Best Of Breed   Harto Stockmari 3 (1-0-1-2)

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sharron Taylor 19
  Best Of Breed   Sharron Taylor 0
Saturday Group 2nd   Francis Smith Moffat 18
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 1
Friday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 21
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 397 *
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 39
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
Saturday Best In Show   James Reynolds 425 *
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 40
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Group 1st   James Reynolds 40
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Hill 272 *
  Group 1st   Karsten Kaemling 21
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   Michael Hill 17
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Reserve Best In Show   Anik Primeau 152
  Group 1st   Judith Taylor 10
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Dann Wilson 0

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 29
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 1st   Francesco Cochetti 29
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 0
Friday Group 2nd   Arne Foss 25
  Best Of Breed   Arne Foss 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Garry Dryburgh 302 (0-0-1-0)
  Group 1st   Andy Gong 29
  Best Of Breed   Andy Gong 0
Saturday Best In Show   Pedro Gonzalez-Teja 366 *
  Group 1st   Garry Dryburgh 32
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 1 (1-0-1-0)
Friday Group 4th   Pedro Gonzalez-Teja 23
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Pierrette McLean 20
  Group 1st   Geraldine Taylor 15
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Sunday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 159
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 19
  Group 1st   Sandy Gelinas 19
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 20
  Group 2nd   Susan Quesnel 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Leonard 264 *
  Group 1st   Mike Macbeth 15
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Group 1st LTD Breed Show Michael Leonard 29
  Group 3rd   Wendy Schira 19
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Leonard 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Thursday Group 1st   Pierrette McLean 19
  Winners Dog   Pierrette McLean N/A
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Rita Walker (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Rita Walker (2-2-0-0)
Saturday Group 4th   Terry Carter 33
  Best Of Breed   Terry Carter 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Terry Carter (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Terry Carter (2-2-0-0)
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Bonnie Derry (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Bonnie Derry (2-2-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By