MBPIS GCH Keepsake's Flirt In A Skirt
Soft-Coated Wheaten Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Flirt - (Female)
Owner: Lana Campbell & John Slack, June Fraser, Shari Robinson
Breeder: Shari Robinson
Conformation Handler: Lana Campbell
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 27 27 18 19 14
All Breed Ranking: 265 266 213 203 177

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 9 5 5   0 0 0 0 0   339
Win Record - 2018
Show Date
Soft-Coated Wheaten Terrier Association Of Canada [National] September 15 to September 15, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Jeremy Browne N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judith Byrne 25
  Best Of Breed   Judith Byrne 11

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   James Reynolds N/A
Sunday Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-0-1)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Smith 0
Saturday Best Of Breed   Denise Smith 0
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 2
Saturday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 3
Friday Best Of Breed   Gloria Geringer 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joseph Gregory 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-0-1)
Friday Group 4th   Joseph Gregory 26
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-0-1)
Thursday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-1-0-1)

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 1
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Keith Brown 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (1-0-0-1)
Friday Group 2nd   Valerie Hansen 23
  Best Of Breed   Valerie Hansen 1 (1-0-0-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (1-1-0-1)
Sunday Group 4th   Doug Windsor 30
  Best Of Breed   Doug Windsor 4 (1-2-0-2)
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 33
  Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (1-2-0-2)
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-2-0-1)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 5
  Group 4th   Bruce Fraser 1
  Best Owner Handled In Group   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Saturday Group 2nd   Ed Wild 5
  Group 3rd   Vickie Umpleby 3
  Best Owner Handled In Group   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Group 3rd   Rick Fehler 3
  Group 2nd   Denise Cornelssen 4
  Best Owner Handled In Group   Rick Fehler N/A
  Best Owner Handled In Group   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Ronnie Natividad 46
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 5
Thursday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 4th   Paula Hartinger 26
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Harto Stockmari 1 (0-1-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3 (0-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-1-0-2)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 3 (0-2-0-2)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 6
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Group 3rd   Charles Bett 6
  Group 3rd   Letitia Bett 4
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Group 2nd   Glen Stark 7
  Group 3rd   Wendy Paquette 6
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 2nd   Terry Carter 37
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-0-0-2)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 3 4 6 8
Group Ranking: 61 61 97 116 148
All Breed Ranking: 549 546 939 1141 1417

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 4   0 0 0 0 0   164
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terry Carter 9
  Best Of Breed   Ainslie Mills 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 18
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-3-0-1)
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 15
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3 (0-3-0-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joe Lobb 20
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-0-2)
Friday Group 4th   Nancy Popovich 9
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-0-0-2)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gunnar Nymann 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Erin Brown 1 (0-0-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 4 (0-3-0-2)
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 4 (0-3-0-2)

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Whitney 12
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Adriana Gaitan Villegas N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Athanasios Garivaldis N/A
Friday Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 6 (0-4-0-3)
  Best Puppy In Breed   Vania Haga (Dr) N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   James Frederiksen 15
  BPIG   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
Sunday BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday BPIG   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Donna Conod (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
Saturday BPIG   Wendy Paquette N/A
  Winners Bitch   Wendy Paquette (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Paquette N/A
Friday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Garry Allan N/A
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Winners Bitch   Garry Allan (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Garry Allan 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Garry Allan N/A
  Winners Bitch   Yvonne Savard (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Best Of Breed   Starr White 2
Friday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Thursday Best Puppy In Show   Larry Kereluke N/A
  Group 2nd   Larry Kereluke 27
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By