BIS RBIS BPIS GCH Foxtrot Priderock At Tamaridge
Rhodesian Ridgeback
(Click on breed to view standings)

Call Name: Diesel - (Male)
Owner: Tammy Fillion/ Heather Allison
Breeder: Lisa L Conley
Conformation Handler: Courtney L Penner occasionally handled Coreen Belsham
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 34 33 31 31 28
All Breed Ranking: 256 247 234 223 206

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 9 7 3 4   0 0 0 0 0   378
Win Record - 2019
Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Sunday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Select Dog   Elizardo Valadez N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 7
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Mel Saranchuk 8
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
  Group 2nd   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (0-2-2-1)
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A
  Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 9
  Group 1st   Edgar Bajona 8
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 1st   Wayne Thompson 12
  Group 1st   Yvonne Savard 13
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Lee Steeves 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Rita Walker 12
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Bruce Fraser 13
Friday Group 4th   Joy Lynne Huntley 14
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-1-1-0)

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ed Wild N/A
Saturday Select Dog   Thomas Alexander N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Anna Hewson 23
  Best Of Breed   Anna Hewson 3 (1-0-1-2)
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (1-0-1-2)
  Group 2nd   Barbara Heal 31
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kim Meredith-Cavanna N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 15

Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Davor Javor 4
  Group 4th   Davor Javor 7

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Camac N/A
Saturday Select Dog   Dana Cline N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 6 (3-2-2-0)
  Group 2nd   Wendy Maisey 15
Thursday Group 3rd   David Gilmour 8
  Best Of Breed   David Gilmour 4 (2-2-1-0)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Tempest Deptuch 13
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Yvonne Savard 13
Saturday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 88 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 13
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 14
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 13
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 12

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 5 5 5
Group Ranking: 41 38 36 35
All Breed Ranking: 365 354 337 320 293

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 8 4 2   0 0 0 0 0   276
Win Record - 2018
Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Patricia Taylor 11
  Group 2nd   Valerie Gervais 10
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 12
  Group 3rd   John Hodgkinson 11
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Nancy Popovich 12
  Group 2nd   Sharon Derrick 11

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 4th   Wayne Thompson 6
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 7
Saturday Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Group 4th   Judith Byrne 9
  BPIG   William Byrne N/A
  Group 2nd   William Byrne 12
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  BPIG   Honey Glendinning N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Laurel Deptuch N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday BPIG   Judith Shurb N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
Monday Best Puppy In Breed   David Denis N/A
Sunday BPIG   Kathrine Grant N/A
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
Saturday Select Dog   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Winners Dog   Joe Lobb N/A
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Group 2nd   Joe Lobb 11
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
  Group 2nd   Janet Lobb 11
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 112 *
  Best Puppy In Show   Thomas Nesbitt N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   Thomas Nesbitt 14
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 15
  Winners Dog   David Swartwood N/A
Saturday Best Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 3rd   Brenton Wright 12
  Winners Dog   Brenton Wright N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tim Doxtater N/A
  Winners Dog   Tim Doxtater (1-0-2-1)
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Winners Dog   Ainslie Mills (1-0-2-1)
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Winners Dog   Vickie Umpleby (2-0-2-2)
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  BPIG   Ed Wild N/A
  Winners Dog   Ed Wild (1-0-2-1)
Friday BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Denise Cornelssen (2-0-2-2)
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Rick Fehler (2-0-2-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By