GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
Toy Manchester Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Jacquie Swim
Breeder: Amanda Kelly, Wendy Kelly, Carolyn Horowitz
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 4 6
Group Ranking: 54 54 59 65 68
All Breed Ranking: 395 392 417 472 479

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 7 3 3   0 0 0 0 1   245
Win Record - 2019
Show Date
Moncton Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ben Wasylyshen 28
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best Of Breed   Anna Hewson 0
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 13
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 10
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Group 4th   Michelle Scott 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Erin Brown 0
Friday Group 2nd   Sandy Alexander 6
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mark Houston-McMillan 11
  Group 1st   Guy Jeavons 10
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 2nd   Irene Latchford 12
  Best Of Breed   Irene Latchford 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 13
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gloria Geringer 9
  Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (0-0-2-1)
  Select Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Select Dog   Karsten Kaemling N/A
  Select Dog   Harold Pybus N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A
  Best Of Opposite Sex   Bonnie Derry N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Beverly Capstick 12
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 2nd   Vickie Umpleby 5
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 13 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 27
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 25
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Berri Beare 0

Show Date
Maritime Toy Dog Club April 13 to April 13, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Andrew Beare 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Judith Byrne 24
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 5 7 7
Group Ranking: 59 56 60 101 106
All Breed Ranking: 411 401 405 753 790

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 6 2   0 0 0 1 1   241
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 20
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Laurie Campbell 0

Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 26
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 1st   Thora Brown 29
  Group 3rd   Allan Brown 21
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Maritime Toy Dog Club October 27 to October 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sherry Daigle 27
  Best Of Breed   Sherry Daigle 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 16
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Gelinas 10
  BPIG   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Erin Brown N/A
  Select Dog   Erin Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Gelinas N/A
Saturday Group 3rd   Michael Gelinas 7
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 12
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 3rd   Bill Walkey 10
  BPIG   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
Saturday Group 2nd   Paula Hartinger 7
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 3
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Puppy In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 2nd   Joe Lobb 5
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 6
  BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Paquette 9
  BPIG   Richard Paquette N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Winners Dog   Richard Paquette N/A
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 9
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 4th   Terry Carter 10
  1st Junior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Winners Dog   Terry Carter N/A

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Karl Erik Johansson 14
  1st Junior Puppy Dog Class   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Winners Dog   Karl Erik Johansson N/A

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Olga Gagne N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Olga Gagne N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Lee Steeves N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Lee Steeves N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By