GCh Red Run Revolution FDJ WDJ
Vizsla (Smooth-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ben - (Male)
Owner: Richard Stoveld
Breeder: Heidi Wilkins, Stewart Sherlock
Conformation Handler: Richard Stoveld
Performance Handler: Richard Stoveld
Website: http://harbourpointvizslas.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 44 44 41 41 36
Group Ranking: 911 911 877 840 780
All Breed Ranking: 4628 4623 4395 4178 3896

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2019
Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 5 5
Group Ranking: 114 114 110 127 134
All Breed Ranking: 546 529 507 595 672

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 5   0 0 0 0 0   169
Win Record - 2018
Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jack Ireland 17
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Group 4th   Colette Muldoon 18
  Best Of Breed   Colette Muldoon 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
Saturday Best Of Breed   Erin Brown 2 (0-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Harto Stockmari 17
  Best Of Breed   Harto Stockmari 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-1-0)

Show Date
Vizsla Canada [Regional] August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   James Covey N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Grant Townsend 42
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doris Willis 8
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 3rd   Bill Walkey 13
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
Saturday Group 4th   Roger Hartinger 14
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Winners Dog   Barbara Heal (1-3-0-1)
Saturday BPIG   Karl Erik Johansson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 4 (1-3-0-1)
  Best Of Winners   Karl Erik Johansson (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Winners Dog   Karl Erik Johansson (1-3-0-1)

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   David Gilmour N/A
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
  Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
  Best Of Winners   David Gilmour N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Best Of Winners   Lee Steeves (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Winners   Wendy Schira (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Wendy Schira (1-3-0-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 3 (1-3-0-0)
  Best Of Winners   Doug Windsor (1-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (1-3-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By