CH. Ravalleses I Believe in Magic
Doberman Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Magic - (Male)
Owner: Angela Ravallese & Shirley Brennan
Breeder: Angela Ravallese
Conformation Handler: Angela Ravallese
Performance Handler: Shirley Brennan
Website: http://www.diravallese.com/stars/magic.htm


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Yvonne Savard N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lana Ferguson N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Wendy Schira (3-1-3-1)
  Best Of Winners   Wendy Schira (3-1-3-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Alison Jones (Dr) N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lloyd Constantine-Amodei (2-2-3-1)
  Best Puppy In Breed   Lloyd Constantine-Amodei N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Lloyd Constantine-Amodei N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Stewart Dankner N/A
  Best Of Winners   Stewart Dankner (2-4-3-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Winners Dog   Stewart Dankner (2-4-3-3)
Friday Winners Dog   Glen Stark (1-1-3-0)
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Winners   Glen Stark (1-1-3-0)
  Winners Dog   Raymond Lariviere (1-1-3-0)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Winners   Raymond Lariviere (1-1-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Stewart Dankner N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michelle Scott (1-2-4-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michelle Scott N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Allan Brown N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Andrew Brown N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Esther Joseph N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Esther Joseph N/A
Friday Reserve Winners Dog   Geoff Whitfield N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Geoff Whitfield N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Lee Anne Bateman (2-1-3-0)
  Best Of Winners   Lee Anne Bateman (2-1-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
Friday Reserve Winners Dog   Arley Hussin N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Arley Hussin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By