UKC BOTBIS MBBPIS CKC BOHIG MBBPIG GCH ROCKALILY'S BLESSED BE
Papillon
(Click on breed to view standings)

Call Name: Whiskey - (Female)
Owner: Lu Anne Clark
Breeder: Lu Anne Clark
Conformation Handler: Lu Anne Clark
Performance Handler: Lu Anne Clark
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 25 25 23 20 18
Group Ranking: 226 221 202 172 127
All Breed Ranking: 1666 1626 1524 1364 957

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   15
Win Record - 2021
Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   John (Fred) Peddie 5
Tuesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 4 (0-3-1-1)
  Group 3rd   Sylvia Barkey 6

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-3-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Joan Colbourn N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Darle Heck N/A
Saturday Select Bitch   Nancy Tibben N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sharon Luckhart N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Select Bitch   Vivian Maury N/A
Friday Select Bitch   Jean Tremblay N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Select Bitch LTD Breed Show Peter Machen N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Peter Machen N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Puppy In Breed   Arne Foss N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 71 70 N/A N/A N/A
Group Ranking: 665 655 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5000 4909 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   2
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Barbara Dempsey Alderman (0-1-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Winners Bitch   John Constantine-Amodei (0-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   John Constantine-Amodei N/A
  Best Of Opposite Sex   John Constantine-Amodei N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   John Constantine-Amodei N/A
Friday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Raymond Lariviere N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Starr White N/A
  Winners Bitch   Raymond Lariviere (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Opposite Sex   Raymond Lariviere N/A
  Winners Bitch   Starr White (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Best Of Opposite Sex   Starr White N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Jo Ann Pavey (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A
  Winners Bitch   Ron Mahon (2-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Ron Mahon N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Jo Ann Pavey N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Ron Mahon N/A

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 24 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Desmond Murphy 2

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Allan Brown N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Andrew Brown N/A
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Owner Handled In Group   Nicholas De Bedout N/A
  Winners Bitch   Nicholas De Bedout (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout (1-3-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Fred Bassett N/A
  Winners Bitch   Fred Bassett (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Fred Bassett N/A
  Best Of Winners   Fred Bassett (1-3-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Fred Bassett N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Sandy Alexander N/A
  Reserve Winners Bitch   Michael Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sandy Alexander N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
Saturday Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Reserve Winners Bitch   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Bitch   Lee Anne Bateman (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Robert Hutton N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Robert Hutton N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Richard Lopaschuk N/A
  Reserve Winners Bitch   Stephen Dainard N/A
Friday Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Winners   Sue-Ellyn Rempel (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Bitch   Sue-Ellyn Rempel (1-2-1-0)
  Reserve Winners Bitch   Linda Kraft N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Winners Bitch   David Kelland N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   David Kelland N/A
Tuesday Reserve Winners Bitch   Doug Windsor N/A
  Winners Bitch   Tim Doxtater (1-3-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Tim Doxtater N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Tim Doxtater N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Derrick Seow N/A
Saturday 1st 4-6 Month Bitch Class   Gutenberg Soares N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday 1st 4-6 Month Bitch Class   Joy Lynne Huntley N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Elaine Whitney N/A
  Best Baby Puppy In Group   Elaine Whitney N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Joanne Fernall N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patricia Taylor N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Baby Puppy In Group   Sandra Anderson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By