MBIS BISS Can GCh./Am Ch. Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy THDN
Samoyed
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dexter - (Male)
Owner: Lisa and Ken Ball, Lynette Blue
Breeder: Lynette Blue, Evy Widjaja
Conformation Handler: Larry Clark
Performance Handler: Lisa Ball
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 N/A 2 2 2
Group Ranking: 23 N/A 11 11 10
All Breed Ranking: 116 N/A 53 48 45

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   63
Win Record - 2020
Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Tabatha Buckley-Bettis 51
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 6 (4-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Igor Vygouzov 6 (4-1-2-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 10 10 11 11 10
All Breed Ranking: 47 44 53 48 45

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 20 12 17   0 0 0 0 2   1914
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Trotter 0
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 3rd   Patricia Trotter 22
  Group 3rd   Charles Trotter 28
Friday Group 2nd   Linda Kraft 26
  Best Of Breed   Tony Monk 0
  Group 2nd   Tony Monk 27
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 32 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2 (0-0-3-0)
Saturday Select Dog   Virginia Lyne N/A
Friday Group 1st   Shirley Hubenig 37
  Group 2nd   Yvonne Savard 34
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (0-0-3-1)

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 45
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (4-0-1-0)
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 47
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (4-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Jack Kilgour 3 (3-0-1-0)
  Group 2nd   Jack Kilgour 35

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   William Byrne N/A
Saturday Select Dog   Javinder Singh Pawar N/A
Friday Select Dog   Catherine Barlow N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   William Byrne N/A
Friday Select Dog   Judith Byrne N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Hans van den Berg 4 (1-1-2-1)
Sunday Best Of Breed   Arthur Fry 6 (2-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 6 (2-2-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Eric Liebes N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Weng Woh Chan 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Carol Gray N/A
Friday Select Dog   Anthony Kelly N/A
Thursday Select Dog   Dianne Ivey N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Denis 6 (1-2-2-2)
  Group 4th   David Denis 25
Sunday Group 4th   Grant Townsend 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 8 (1-2-3-3)
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 8 (1-3-3-2)
  Group 3rd   Murray Eason 39
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5 (1-3-1-1)
  Group 2nd   Joe Purkhiser (Col) 39

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ashley Reid 0
Sunday Best Of Breed   Lyn Brand 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Weekes 0
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 3rd   Wayne Thompson 10

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 11
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 9
  Group 2nd   Mel Saranchuk 12
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-2-1-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 8
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Group 4th   Susan Norris-Jones 6
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 4th   Edgar Bajona 4
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 2nd   Bonnie Derry 10
  Group 4th   Bruce Fraser 4
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Samoyed Association Of Canada [National] August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Yates 35

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Sunday Select Dog LTD Breed Show Dan Ericsson N/A
  Select Dog   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Select Dog   Carlos Quinones N/A
Friday Select Dog   Sandy Alexander N/A

Show Date
Western Canada Samoyed Club August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Garry Newton N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 24
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Linda Kraft 27
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 22
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Hastings 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Patricia Hastings 39
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 39
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 34
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Nancy Popovich 29

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 7 (0-4-4-0)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 8 (2-4-3-0)
  Group 1st   Tempest Deptuch 71
Thursday Best Of Breed   Sharon Redmer 6 (2-2-3-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 8

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Tim Doxtater 12
  Group 3rd   Michelle Scott 10
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Saturday Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 4th   Edna St Hilaire 8
  Group 4th   Michael Hill 11

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lew Olson 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd   Lew Olson 78
Sunday Select Dog   Kim Meredith-Cavanna N/A
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 3rd   Charles Bett 20
Sunday Group 2nd   Letitia Bett 26
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Doug Gaudin 45
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (2-4-2-0)
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Group 3rd   Catherine Barlow 46
  Best Of Breed   Catherine Barlow 10 (3-5-3-0)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Tempest Deptuch 14
  Group 2nd   Yvonne Savard 14
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 6
  Group 2nd   Kathrine Grant 17
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 17
  Group 4th   Sharon Derrick 14

Show Date
Renaissance Dog Association April 20 to April 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Sunday Best Of Breed   Warren Hudson 0
Saturday Best Of Breed   Brian Reid 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
Thursday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 72

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Del Richards N/A
Saturday Best Of Breed   Donnelle Richards 7 (3-3-1-1)
  Group 2nd   Donnelle Richards 93
Friday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 7 (2-3-2-1)
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 90
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 6 (2-3-1-1)
  Group 4th   Judi Elford 62
Friday Group 3rd   Francesco Cochetti 69
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6 (2-2-2-1)

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 0
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 3rd   Beth Warman 53
Friday Best Of Breed   Stanley Shen 0
  Group 4th   Stanley Shen 42

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nancy Popovich 65
  Best Of Breed   Nancy Popovich 9
Saturday Group 4th   Mary White 67
  Best Of Breed   Mary White 9
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 9
  Group 4th   Patricia Taylor 63

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 17 17 18 19
All Breed Ranking: 87 84 80 84 101

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 5 15 8 6   0 0 0 0 0   1132
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Robert Shreve N/A
Saturday Select Dog   Nikki Riggsbee N/A
Friday Best Of Breed   Gael Morison 5 (1-3-2-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Carol Graham 16
  Select Dog   Mavis McClintock N/A
Saturday Select Dog   Bruce Fraser N/A
  Select Dog   Rick Fehler N/A
Friday Group 4th   Avery Gaudin 13
  Group 4th   Sulie Greendale-Paveza 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 1 (0-0-2-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Yvonne Savard 31
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 28
Saturday Group 4th   Judith Taylor 27
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Group 2nd   Norman Kenney 38
  Best Of Breed   Norman Kenney 0

Show Date
Skaha Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Brian Harris 12
  Best Of Breed   Brian Harris 0
Sunday Best In Show   Louise Harris 190 *
  Group 1st   Louise Harris 17
  Best Of Breed   Louise Harris 0
Saturday Group 3rd   Ben Wasylyshen 15
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Smith 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   William Smith 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Eduardo Gazol Patino (Dr) 15

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Esther Hall 8
  Best Of Breed   Esther Hall 0
Saturday Group 3rd   Colette Ritchie 10
  Best Of Breed   Colette Ritchie 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Charles Bett 10
  Group 2nd   Letitia Bett 12
  Best Of Breed   Charles Bett 2 (0-1-2-0)

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 65
Sunday Best Of Breed   Rafael de Santiago 1
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 1
  Group 4th   Pamela Bruce 67
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 2

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 3rd   Patricia Taylor 7
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 11
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 2nd   John Hodgkinson 14
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Floyd Jobson 0
  Group 2nd   Floyd Jobson 13

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Group 2nd   Michael Lanctot 27
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Group 2nd   Patricia Lanctot 26
Friday Best Of Breed   Michael Hill 2
  Group 2nd   Michael Hill 26

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 140 (0-0-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 18
  Group 3rd   Robert Whitney 14
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 4th   Ann Hennigan 7
  Group 2nd   Elaine Whitney 16

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ainslie Mills 99 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Tim Doxtater 13
  Group 1st   Ainslie Mills 19
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 20
  Group 1st   Ed Wild 22
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harto Stockmari 2 (2-0-1-0)
Saturday Select Dog   Roger Hartinger N/A
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Paula Hartinger 80

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 2 3 2 2
Group Ranking: 24 23 27 26 25
All Breed Ranking: 148 142 178 167 160

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 6 8 5   0 0 0 0 0   650
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Terry Carter N/A
  Select Dog   Ainslie Mills N/A
Saturday Select Dog   Michael Lanctot N/A
  Select Dog   Patricia Lanctot N/A
Friday Select Dog   Jacqueline Rusby N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Janet Lobb N/A
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Select Dog   Nancy Popovich N/A
  Select Dog   Murray Eason N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (1-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Kathrine Grant 37

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Dianne Ivey 56
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (1-0-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gunnar Nymann 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Dog   Brenda Wilson N/A
Friday Best Of Breed   Erin Brown 2 (0-0-2-1)
  Group 3rd   Erin Brown 67

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judy McVeigh 30
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Sunday Group 4th   Vickie Umpleby 25
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Roger Hartinger N/A
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Loraine Boutwell N/A
Friday Select Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 3rd   Wendy Paquette 14
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 18
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Garry Allan 33

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sharon Derrick 6
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 3rd   Grant Townsend 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Darle Heck 18
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Katrina Santas 6
Friday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 7

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Friday Best Of Breed   Davor Javor 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Group 3rd   Michael Lanctot 20
Saturday Group 3rd   Edgar Bajona 20
  Group 3rd   Raymond Yurick 20
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Fred Dewsbury 23
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 27
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Saturday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 26
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 11
  Group 4th   Judith Byrne 67

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 17
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Darle Heck 17
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Terry Berrios 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3
Friday Best Of Breed   Fabricio Pastor 3
Thursday Best Of Breed   Catherine Barlow 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
  Group 2nd   Nancy Popovich 28

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 14 14 14 14 17
All Breed Ranking: 85 85 77 72 81

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 6 8 2 7   0 0 0 0 0   977
Win Record - 2016
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 4th   Thomas Nesbitt 34

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Gains 1
  BPIG   Terry Gains N/A
  Group 3rd   Terry Gains 18
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 26
Saturday Group 2nd   Michael Hill 42
  Best Of Breed   Michael Hill 2
  BPIG   Michael Hill N/A
Friday BPIG   Alan Ewles N/A
  Group 2nd   Alan Ewles 28
  Best Of Breed   Alan Ewles 1

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 20
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
  BPIG   Tempest Deptuch N/A

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 113
  Best Puppy In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 14
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Group 2nd   Brenton Wright 15
  Best Of Breed   Terry Gains 1
Friday BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 9
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Cruz 1
  BPIG   Patricia Cruz N/A
Friday BPIG   Barbara Heal N/A

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Tony Vandendool 2
  BPIG   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 76
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 3
Friday Best Puppy In Show   Simon Sim N/A
  Group 4th   Arley Hussin 70
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2
  BPIG   Arley Hussin N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 27
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 21
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best In Show   Tim Doxtater 134
  Best Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  Best Puppy In Show   Tim Doxtater N/A
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 1st   Tim Doxtater 30
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 1st   Donald Emslie 30
Friday Best Puppy In Show   Geraldine Taylor N/A
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Richard Paquette 28
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Geraldine Taylor 31

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Ingram 6
  Group 4th   Ann Ingram 33
Thursday BPIG   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 25 to June 27, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Honey Glendinning 18
  BPIG   Walter Pinsker N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Walter Pinsker 15
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  BPIG   Honey Glendinning N/A
Sunday Group 4th   Brenton Wright 18
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Jacqueline Stacy N/A
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
Sunday BPIG   Francis Smith Moffat N/A
  Group 2nd   Francis Smith Moffat 89
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2
Friday Best Puppy In Show   Francis Smith Moffat N/A
  BPIG   Thomas Touzel N/A
  Group 4th   Thomas Touzel 64
  Best Of Breed   Thomas Touzel 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Janet Lobb N/A
Friday BPIG   Patricia Hastings N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By