GCH Conestoga Bailey Irish Creme C Major
Otterhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bailey - (Male)
Owner: Gordon Barker
Breeder: John Mullen
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 4 6 5 5
All Breed Ranking: 106 27 48 41 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   50
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arne Foss 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 24
Thursday Best Of Breed   Karen Day 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Shauna McLauchlan 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Victoria Thomas 23 (0-0-1-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 6 5 5
All Breed Ranking: 60 59 48 41 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 9 14 15 10   0 0 0 0 4   1650
Win Record - 2019
Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Bruce Owen 15
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 16
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 10 to August 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Daniel Kwee 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 2nd   Anik Primeau 27
Saturday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 0
Friday Group 3rd   Guillermo Carrillo (Dr) 16
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (1-0-1-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 2nd   Len Harfield 20
Saturday Group 3rd   Edgar Bajona 25
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Friday Group 4th   Leyda Perez 11
  Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 23
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Graham Kerr 109 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Graham Kerr 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Graham Kerr 21
Sunday Best In Show   Ben Wasylyshen 176 *
  Group 1st   Ben Wasylyshen 24
  Best Of Breed   David Gilmour 0
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Stewart Dankner 25
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 0
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz 25

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 1
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Mike Jackman 25
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-1-1)
Thursday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Doug Gaudin 22
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Group 3rd   Ron Mahon 11
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 1
  Group 2nd   Barbara Arndt 24

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 12
  Group 2nd   Corinne Walker 9
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Saturday Group 2nd   Starr White 17
  Group 1st   Rita Biddle 19
  Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed   Rita Biddle 0
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 3rd   John Hodgkinson 6

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 10
Friday Best Of Breed   Davor Javor 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
  Group 4th   Davor Javor 10

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Canalizo N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Dougherty 1
Saturday Best Of Breed   Nelson Huber 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Jos De Cuyper N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Garry Newton 1

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
  Group 4th   Linda Kraft 12
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 3rd   Rick Fehler 11

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Donna Conod 14
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Wendy Maisey 15
Saturday Best Of Opposite Sex   Doris Willis N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   William Byrne 6 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Judith Byrne 7
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-1-0)

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 25
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Patrick Mudge 12
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 10
  Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Saturday Group 4th   Roger Hartinger 10
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1
  Group 2nd   Davor Javor 13
  Best Of Breed   Davor Javor 1

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shawn Nichols 11
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Sandy Gelinas 14

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Richard Paquette 13
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Rick Fehler 20
Saturday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Gerardo Paolucci 20
Friday Group 1st   Ted Fahlgren 11
  Group 1st   David Gilmour 14
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Christian Molina Galvez (Dr) 285 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Rita Kadike-Skadina 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Rita Kadike-Skadina 54
Saturday Reserve Best In Show   Rita Kadike-Skadina 316 (0-1-1-0)
  Group 1st   Christian Molina Galvez (Dr) 59
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Donald Mahoney N/A

Show Date
Southern Ontario Scent Hounds March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Multi Breed Specialty   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jeremy Browne 23
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Judith Shurb 30
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-1-1-0)
  Best In Limited Breeds Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 1
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Carlos Navarro Seemann 37
  Best Of Breed LTD Breed Show Brian Taylor 1
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 16

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 34 34 37 39
All Breed Ranking: 290 285 299 327 342

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 6 6   0 0 0 0 3   364
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Roberta Parish 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Sean Shields 7

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 37
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-1-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joan Goldstein 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   James Reynolds 41

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 17
  Best Of Breed   William Byrne 1
Saturday Group 3rd   Judith Byrne 15
  Best Of Breed   Pierre Talbot 1
Friday Group 3rd   Carlos Navarro Seemann 11
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Bonnie Derry 18
Saturday Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
Friday Group 4th   Raymond Yurick 7
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 1
Saturday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1

Show Date
Southern Ontario Scent Hounds August 11 to August 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Sandy Gelinas 31
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)

Show Date
Club Canin du Fjord July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 12
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 14
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 1
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 3rd   Patricia Lanctot 13

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Mike Jackman 17
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Maisey 20
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 20
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 15

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 14 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0
  Winners Dog   Guillermo Carrillo (Dr) N/A
Saturday Winners Dog LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
  Group 4th   Peter Martin 40
  Best Of Breed   Peter Martin 0
  Winners Dog   Peter Martin N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva 0
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Winners Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Dana Cline N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Winners Dog   Dana Cline N/A
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Winners Dog   Brian Taylor N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Winners Dog   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Winners Dog   Michael Leonard N/A
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Friday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Roberta Parish N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Roberta Parish 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 N/A N/A N/A
Group Ranking: 137 137 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1227 1218 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 1   0 0 0 0 0   64
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Nina Karlsdotter N/A
  Best Puppy In Breed   Nina Karlsdotter N/A
  Best Of Winners   Nina Karlsdotter (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 1 (1-1-0-0)
  BPIG   Nina Karlsdotter N/A
  Winners Dog   Nina Karlsdotter (1-1-0-0)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
  Winners Dog   Jacqueline Stacy (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Stacy N/A
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Stacy N/A
Friday Group 2nd   William (Bill) Shelton 41
  BPIG   William (Bill) Shelton N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   William (Bill) Shelton N/A
  Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   William (Bill) Shelton (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   William (Bill) Shelton N/A
  Best Of Winners   William (Bill) Shelton (1-1-0-0)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney N/A
  BPIG LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 4th   Elaine Whitney 22
Friday BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Winners Dog   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By