GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
Fox Terrier (Smooth)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tiger - (Male)
Owner: Hailey Griffith, Phil & Amy Booth
Breeder: Phil and Amy Booth, Stacy Turner, William Dalling
Handler: Hailey Griffith
Website: http://www.haileygriffith.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 72 71 66 59 50
All Breed Ranking: 652 650 611 577 524

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 4 1 2   0 0 0 0 0   139
Win Record - 2017
Show Date
Conception Bay Kennel Club August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 4
  Group 1st   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 2nd   Judith Taylor 3
  Group 2nd   Michael Hill 3
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Deirdre McKinnon 13
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Constantine 0
Saturday Best Of Breed   Jean Lawless 0
Friday Best Brace In Group   Dennis McCoy N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Taylor N/A
  Group 1st   Sharon Derrick 34
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 18
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Juan Miranda Saucedo 29
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
Saturday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 22
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Michael Forte 6
  Best Of Breed   Michael Forte 0
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Brace In Show   Fabio Amorim N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 3 2 2
All Breed Ranking: 35 34 30 24 23

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 1 22 23 11 9   0 0 0 0 1   2116
Win Record - 2015
Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Friday Best Of Breed   Desmond Murphy 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Shirley Limoges 17
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Saturday Group 3rd   Keke Kahn 18
  Best Of Breed   Keke Kahn 0
Friday Group 3rd   Thora Brown 9
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 1
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Group 4th   Paula Hartinger 14
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 16
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Group 2nd   Rafael Otalora Robayo 11
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Phyllis Pancel 10
  Group 1st   Jacqueline Rusby 10
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (1-0-1-0)
Sunday Best In Show   Leyda Perez 119 *
  Group 1st   Fabian Daza 11
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
Saturday Group 1st   Leyda Perez 11
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 26
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Pamela Bruce 13
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 4th   Karl Erik Johansson 15
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Friday Group 2nd   Michelle Scott 22
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Noe 141 *
  Group 1st   James Frederiksen 23
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best In Show   James Frederiksen 164 *
  Group 1st   Bruce Owen 22
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Group 3rd   Sandra Lex 15
  Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Rodriguez Umana 0
Saturday Group 2nd   Silvana Terezinha Bottini 31
  Best Of Breed   Silvana Terezinha Bottini 0
Friday Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Leyda Perez 22
  Best Of Breed   Leyda Perez 1 (1-0-1-0)
Saturday Best In Show   Rony Doedijns 249
  Group 1st   Larry Kereluke 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Rony Doedijns 23
  Best Of Breed   Rony Doedijns 0

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   James Ham 0
Tuesday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 21
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Monday Group 1st   Franklin Van der Spuy 23
  Group 2nd   Chris Graham 20
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0
  Best Of Breed   Chris Graham 0

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 27
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Group 1st   Doug Gaudin 24
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Pancel 7
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 13
  Group 1st   Ed Wild 16
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Judith Shurb 10
  Group 3rd   Rita Walker 11
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Thursday Group 2nd   Bruce Fraser 12
  Group 1st   Michael Hill 11
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1
  Best Of Breed   Michael Hill 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Mary White 20
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 3rd   Valerie Gervais 14
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joan Beech 8
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 10
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Reserve Best In Show   Fred Dewsbury N/A
  Group 1st   Fred Dewsbury 10
  Group 1st   Melvin Beech 8
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 181
  Group 1st   Rick Fehler 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 9
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada June 07 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gary Doerge 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 0
Sunday Group 2nd   Michael Dougherty 74
  Best Of Breed   Michael Dougherty 0
Saturday Group 3rd   Rhonda Davis 59
  Best Of Breed   Rhonda Davis 0
Friday Group 2nd   Ann Hearn 73
  Best Of Breed   Ann Hearn 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brian Taylor 19
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 19
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Group 4th   Ray Smith 17
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lee Steeves 17
  Group 4th   Russel Fletcher 6
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 21
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best In Show   Lucie Paradis 181 *
  Group 1st   Lucie Paradis 31
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Virginia Lyne 7
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 39
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best Of Breed   Joanne Matheson 0
Friday Group 3rd   Olga Gagne 29
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francis Smith Moffat 17
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 19
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 4th   Thomas Alexander 6
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 9
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0
Saturday Group 2nd   Oscar Echandi 5
  Group 2nd   Ed Wild 6
  Best Of Breed   Oscar Echandi 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Stacy 17
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Group 3rd   Terry Stacy 14
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 15
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Group 1st   Jon Cole 13
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 1
Saturday Group 2nd   Geraldine Taylor 16
  Best Of Breed   Dann Wilson 1
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 1

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 16 15 16 25 27
All Breed Ranking: 163 160 187 231 241

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 7 6 3   0 0 1 0 2   586
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Brace In Show   Natalja Skalin N/A
Sunday Best Brace In Show   Bo Skalin N/A
  Best Brace In Group   Bo Skalin N/A
Saturday Best Brace In Show   Lee Steeves N/A
  Best Brace In Group   Natalja Skalin N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mareth Kipp 45
  Best Of Breed   Mareth Kipp 0
Saturday Group 4th   Tamas Jakkel (Dr) 39
  Best Of Breed   Jane Parker 1
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Thora Brown 1
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 18
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Friday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 16
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Frank Sabella 31
  Best Of Breed   Frank Sabella 0
Saturday Group 2nd   Denny Mounce 37
  Best Of Breed   Denny Mounce 0
Friday Group 3rd   Jacqueline Stacy 21
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 26
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Group 1st   Virginia Lyne 14
  Group 4th   Dianne Miller 9
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Rideau Terrier Club August 23 to August 23, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kenneth McDermott 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michael Leonard 36
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   Kaye McGhie 0
Friday Group 2nd   Sandra Anderson 33
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Melvin Beech 8
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Maribel Sy 25
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
Friday Group 2nd   Sylvie Desserne 22
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Thomas Alexander 8
  Group 3rd   Ted Fahlgren 7
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 11
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Group 2nd   Sylvia Barkey 15
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Group 2nd   Edgar Bajona 12
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Friday Group 2nd   Joanne Matheson 13
  Best Of Breed   Joanne Matheson 0

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada June 08 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Harry O'Donoghue 77
  Best Of Breed   Harry O'Donoghue 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Saturday Best Of Breed   Elliott Weiss 0
Friday Best Of Breed   Norman Patton 0
Thursday Group 4th   Ian Rasmussen 50
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By