Bramley's One and Only
Boston Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Heather Boyle & Ann Lord
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 24 24 17 15 N/A
Group Ranking: 324 307 256 221 N/A
All Breed Ranking: 2835 2694 2312 1969 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2018
Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday 1st Open Dog Class   Harto Stockmari N/A
  Winners Dog   Harto Stockmari (1-0-1-0)
Friday 1st Open Dog Class   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-1-0)

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Bill Walkey N/A
  1st Open Dog Class   Michelle Scott N/A
  Winners Dog   Bill Walkey (1-0-1-1)
  Winners Dog   Michelle Scott (1-0-1-1)
Saturday 1st Open Dog Class   Paula Hartinger N/A
  1st Open Dog Class   Roger Hartinger N/A
  Winners Dog   Paula Hartinger (2-1-1-0)
  Winners Dog   Roger Hartinger (2-1-1-0)

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Kraft 3
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 7
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Janet Lobb N/A
  Winners Dog   Janet Lobb (1-0-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Terry Carter N/A
  Winners Dog   Terry Carter (1-0-1-0)

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Brian Reid N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Wendy Schira N/A
  Reserve Winners Dog   Brian Reid N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Schira N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Anderson N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Cobequid Dog Club October 07 to October 08, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Winners Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Halifax Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Winners Dog   Wendy Maisey N/A
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Brown N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 4th   Ron Mahon N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
  Winners Dog   Ron Mahon N/A
Saturday Group 4th   Doug Gaudin N/A
  Group 4th   Sharon Derrick N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Winners Dog   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Winners Dog   Sharon Derrick N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Winners Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 03 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Margaret Jones N/A
  Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Margaret Jones N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Peter Machen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Martin Doherty N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Woods (Dr) N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Martin Doherty N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Cobequid Dog Club March 25 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   John Muldoon N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   John Muldoon N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By