Gch Regalridge Stand On Guard
Airedale Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Liam - (Male)
Owner: Dawn & Jim Tufts
Breeder: Lee Steeves, Ken Curren & Jim & Dawn Tufts
Conformation Handler: Dawn Tufts
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 60 57 54 52 50
All Breed Ranking: 546 530 501 470 424

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 3 3   0 0 0 0 0   175
Win Record - 2019
Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Group 4th   Stephen Andrews 21
  Group 1st   Pamela Bruce 26
  Best Of Breed   Stephen Andrews 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-1-0)

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 2nd   Karsten Kaemling 12
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-1-1-0)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 11
  Group 3rd   Joe Lobb 11

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 2nd   Vickie Umpleby 17
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 9
  Group 4th   Mel Saranchuk 12
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Bruce Owen 16

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deirdre McKinnon 10
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 14
  Group 3rd   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 58 55 52 67
All Breed Ranking: 615 600 571 548 661

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 6 3   0 0 0 0 0   149
Win Record - 2018
Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandy Gelinas 12
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Erin Brown 0
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 16
  Group 3rd   Michael Gelinas 13
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   France Godbout 0
  Group 3rd   Ole Nielsen 10
  Group 3rd   France Godbout 11
Saturday Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Geraldine Taylor N/A
  Group 2nd   Phyllis Pancel 16
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-1-1-0)

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  Group 2nd   Mel Saranchuk 11
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 11
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Winners Dog   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Winners Dog   Carol Graham N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Winners Dog   Donna Conod N/A
  Group 1st   Donna Conod 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Bill Walkey N/A
  1st Open Dog Class   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  1st Open Dog Class   Bill Walkey N/A
  Winners Dog   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday BPIG   Roger Hartinger N/A
  Group 4th   Roger Hartinger 8
  Group 4th   Paula Hartinger 6
  1st Senior Puppy Dog Class   Roger Hartinger N/A
  Winners Dog   Roger Hartinger N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Paula Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Winners Dog   Paula Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
  Group 3rd   Linda Kraft 6
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Winners Dog   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Terry Carter N/A
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Winners Dog   Terry Carter N/A
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 17

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Winners Dog   Barbara Arndt N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Barbara Arndt N/A
Saturday Winners Dog   Wendy Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Paquette N/A
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Sandra Anderson N/A
  Winners Dog   Sandra Anderson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Sandra Anderson N/A
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Joanne Matheson N/A
  Best Of Winners   Joanne Matheson (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Joanne Matheson 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Joanne Matheson N/A
  Winners Dog   Joanne Matheson (1-1-0-0)
Saturday BPIG   Karl Erik Johansson N/A
  Winners Dog   Karl Erik Johansson (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Opposite Sex   Karl Erik Johansson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Karl Erik Johansson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By