Linda's Timbit's Timmy
Chihuahua (Long Coat)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Javinder Singh Pawar N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Catherine Barlow N/A
Friday Reserve Winners Dog   William Byrne N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Ricardo Saldana (1-0-1-0)
Sunday Winners Dog   Lew Olson (1-0-1-1)
Saturday Winners Dog   Mary Napper (1-0-1-1)
Friday Winners Dog   Mark Lucas (2-0-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Sandra Anderson N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Ted Fahlgren N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Winners Dog   Jon Cole (2-0-1-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Karen Day (1-0-1-2)
Saturday Reserve Winners Dog   Sandra Orford N/A
Friday Winners Dog   Francois Bernier (1-0-2-2)
Thursday Winners Dog   Wendy Hamilton-Petkau (1-0-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Aramis (Joy) Lim (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Aramis (Joy) Lim N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Thomas Alexander N/A
Friday Reserve Winners Dog   Maribel Sy N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Sharon Newcomb (1-2-1-1)
  Best Of Winners   Sharon Newcomb (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Sharon Newcomb N/A
Sunday Winners Dog   Raymond Filburn (1-1-1-1)
  Best Of Winners   Raymond Filburn (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Raymond Filburn N/A
Saturday Winners Dog   David Kelland (1-1-2-2)
Friday Reserve Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By