Ch Mecseki Bundas Rusty Zipper
Mudi
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Jeff & Kellie Whiteside
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 3 2 3
Group Ranking: 367 363 346 326 535
All Breed Ranking: 2134 2094 1990 1888 3234

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   30
Win Record - 2019
Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Judith Taylor 6
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Phyllis Pancel (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Phyllis Pancel (1-2-0-0)
  Group 4th   Phyllis Pancel 16
  1st Open Dog Class   Phyllis Pancel N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 2 (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Dana Cline 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Ann Hennigan (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Ann Hennigan (1-2-0-0)
  Winners Dog   Dana Cline (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Dana Cline (1-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Ann Hennigan N/A
  1st Open Dog Class   Dana Cline N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday 1st Open Dog Class   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Kristen Francis (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Kristen Francis (1-2-0-0)
  Winners Dog   Peter Machen (1-2-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Peter Machen N/A
  1st Open Dog Class   Kristen Francis N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 N/A N/A N/A
Group Ranking: 801 782 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4892 4774 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Virginia Lyne N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Virginia Lyne N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Wendy Paquette N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Wendy Paquette N/A
Friday Reserve Winners Dog   John Rowton N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   John Rowton N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 2 (2-0-0-1)
  Winners Dog   Paul Stanton (2-0-0-1)
  1st 12-18 Month Dog Class   Paul Stanton N/A
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Michael Camac N/A
  Winners Dog   Michael Camac (2-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Michael Camac N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Michael Leonard N/A
  Reserve Winners Dog   Michael Leonard N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Winners Dog   Honey Glendinning (1-0-1-0)
  Winners Dog   Mark Houston-McMillan (1-0-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mark Houston-McMillan N/A
Wednesday Winners Dog   Deirdre McKinnon (1-0-1-0)
  Winners Dog   Jon Cole (1-0-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jon Cole N/A
Tuesday Winners Dog   Jean-Louis Blais (1-0-1-0)
  Winners Dog   Glen Stark (1-0-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jean-Louis Blais N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Davida Brown (1-0-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Davida Brown N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Larry Kereluke N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Larry Kereluke N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Judith Shurb N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   John Hodgkinson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   John Hodgkinson N/A
Thursday Reserve Winners Dog   Judi Elford N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Irenne Bader N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
Wednesday Reserve Winners Dog   Judith Byrne N/A
  Reserve Winners Dog   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   William Byrne N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Phyllis Pancel N/A
  Best Baby Puppy In Group   Judy McVeigh N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Phyllis Pancel N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By