Dushanbe's What's the Scoop
Samoyed
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Linda M. Johnson
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Pictou County Kennel Club September 12 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Charles Trotter (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Charles Trotter N/A
  Best Of Winners   Charles Trotter (1-2-1-1)
  Winners Dog   Guy Jeavons (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Winners   Guy Jeavons (1-2-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Charles Trotter N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Guy Jeavons N/A
Saturday Winners Dog   Patricia Trotter (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Trotter N/A
  Best Of Winners   Patricia Trotter (1-2-1-1)
  Winners Dog   Michel Chaloux (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Michel Chaloux N/A
  Best Of Winners   Michel Chaloux (1-2-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Trotter N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Michel Chaloux N/A

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Winners Dog   Geraldine Taylor (2-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Winners   Geraldine Taylor (2-1-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Sean Shields N/A
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sean Shields N/A
Saturday Winners Dog   David Kelland (2-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   David Kelland N/A
  Best Of Winners   David Kelland (2-1-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   David Kelland N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 27 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   William (Sandy) Gunn N/A
  Winners Dog   William (Sandy) Gunn (2-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Brian Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   William (Sandy) Gunn N/A
Saturday Winners Dog   Darle Heck (2-1-1-0)
  Best Of Winners   Darle Heck (2-1-1-0)
  Reserve Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Darle Heck N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 06 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Charles Bett (1-1-1-1)
  Best Of Winners   Charles Bett (1-1-1-1)
  Winners Dog   Letitia Bett (1-1-1-1)
  Best Of Winners   Letitia Bett (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Charles Bett N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Letitia Bett N/A
Saturday Winners Dog   Paul Odenkirchen (1-1-1-1)
  Winners Dog   Mark Houston-McMillan (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Paul Odenkirchen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Tantramar Kennel Club May 16 to May 17, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Dianne Miller N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Mel Saranchuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Dianne Miller N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Ray Smith N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (3-2-0-1)
  Best Of Winners   Martin Doherty (3-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Martin Doherty N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ray Smith N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Martin Doherty N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 09 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Roger Hartinger N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Roger Hartinger N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Larry Kereluke N/A
  Best Baby Puppy In Group   Larry Kereluke N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By