Ch Canwin's Do D Crime Do D Time
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Judge - (Male)
Owner: Tracy Snyder, Gary Snyder
Breeder: Tracy Snyder, Gary Hudson
Conformation Handler: Bonnie Fisher
Performance Handler: Tracy Snyder
Website: http://www.k9iq.ca


dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 15 15 14 20 19
Group Ranking: 87 87 83 114 104
All Breed Ranking: 383 383 371 609 550

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   36
Win Record - 2020
Show Date
Miramichi Kennel Club October 30 to November 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Avery Gaudin N/A
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 4 (0-3-2-0)
  Group 3rd   Judith Byrne 27

Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 27, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Mary Spinelli N/A
Friday Select Dog   Dwain McLean N/A

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thora Brown N/A
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 9 (1-4-4-1)
  Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
Friday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 32 31 31 N/A N/A
Group Ranking: 195 190 176 N/A N/A
All Breed Ranking: 933 911 861 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 0   0 0 0 0 0   91
Win Record - 2019
Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 13 (1-3-8-2)
  Group 1st   Cathy Delmar 42
Saturday Best Of Breed   Sean Delmar 11 (1-2-7-2)
  Group 2nd   Sean Delmar 49
Friday Winners Dog   Sandy Alexander (2-3-6-0)
  Best Of Winners   Sandy Alexander (2-3-6-0)
  1st Open Dog Class   Sandy Alexander N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Fred Dewsbury N/A
  1st Open Dog Class   John (Fred) Peddie N/A
  Winners Dog   Fred Dewsbury (2-4-5-1)
  Winners Dog   John (Fred) Peddie (2-5-5-1)
Saturday Winners Dog   Pierrette McLean (1-3-3-1)
  Best Of Winners   Pierrette McLean (1-3-3-1)
  Reserve Winners Dog   Rosemary Shoreman N/A
  1st Open Dog Class   Pierrette McLean N/A
  1st Open Dog Class   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Maritime Golden Retriever Club September 07 to September 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Manuel Queijeiro N/A

Show Date
Golden Retriever Club of Canada [National] September 06 to September 06, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Linda Hurlebaus N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Mary Spinelli (1-1-3-2)
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-1-3-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Mary Spinelli N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
Saturday Winners Dog   Polly Smith (1-1-3-2)
  Best Puppy In Breed   Polly Smith N/A
  Winners Dog   Robert Smith (Dr) (1-1-3-2)
  Best Of Winners   Robert Smith (Dr) (1-1-3-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Polly Smith N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 03 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Valerie Gervais N/A
  Reserve Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Valerie Gervais N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Reserve Winners Dog   Michael Lanctot N/A
  Reserve Winners Dog   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Peter Machen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Margaret Jones N/A
  Winners Dog   Peter Machen (1-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Best Of Winners   Peter Machen (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Peter Machen N/A
  Winners Dog   Margaret Jones (1-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
  Best Of Opposite Sex   Margaret Jones N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Best Of Winners   Martin Doherty (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Martin Doherty N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Linda St-Hilaire N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Linda St-Hilaire (1-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Linda St-Hilaire N/A
  Best Of Opposite Sex   Linda St-Hilaire N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (1-1-0-2)

Show Date
Cobequid Dog Club March 25 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   John Muldoon N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Colette Muldoon N/A
  Best Baby Puppy In Group   Colette Muldoon N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Colette Muldoon N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   John Muldoon N/A
  Best Baby Puppy In Group   John Muldoon N/A

Show Date
Halifax Kennel Club February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Mary Spinelli N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Richard Paquette N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Francois Bernier N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Allan Pepper N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By