GCh Tickitbou's Sing It Tomee
Griffon (Brussels)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tommee - (Male)
Owner: Rhoda Ace
Breeder: Rhoda Ace
Conformation Handler: Rhoda Ace
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 19 19 17 21 23
All Breed Ranking: 99 96 85 129 131

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 11 15 7   0 0 0 0 2   1013
Win Record - 2019
Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Wade 3

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Susan St.John-Brown N/A
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 4 (1-1-3-0)
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 4 (2-1-1-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bill Walkey 50
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 51
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Reserve Best In Show   Bill Walkey 265
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 35
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Manuel Queijeiro 9
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Saturday Group 4th   Linda Hurlebaus 7
  Group 3rd   Fred Dewsbury 11
  Best Of Breed   Linda Hurlebaus 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Laurent Pichard 20
  Best Of Breed   Laurent Pichard 0
Sunday Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 31
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
Saturday Group 4th   Antonio Di Lorenzo 28
  Best Of Breed   Antonio Di Lorenzo 0
Friday Group 3rd   Margaret Jones 18
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Friday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 12
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Yvonne Savard 11
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Best Of Breed   Derrick Seow 0
Saturday Group 3rd   Gutenberg Soares 21
  Best Of Breed   Gutenberg Soares 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Friday Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 26
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 16
  Group 2nd   Joanne Fernall 10
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Joanne Fernall 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Irene Latchford 4
  Group 3rd   Janet Lobb 3
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 7
  Group 2nd   Doug Gaudin 7
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-2-0)
Thursday Group 2nd   Sandra Anderson 9
  Group 3rd   Mike Jackman 8
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ron Mahon 31
  Group 3rd LTD Breed Show Jacqueline Rusby 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 3rd   Cheryl Paterson 35
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Group 3rd   Francois Bernier 24
  Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 25
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Davor Javor 1 (0-0-2-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Dewsbury 17
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 21
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2 (1-1-1-0)
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 17
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Jean Delisle 1 (1-0-1-0)

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 19 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judith Taylor 37
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Group 2nd   Wendy Anderson 35
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Group 3rd   William Byrne 20
  Group 4th   Judith Byrne 19
  Winners Dog   Jean Tremblay N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Winners Dog   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1 (2-0-0-0)
Saturday Reserve Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
  Reserve Winners Dog   Michael Lanctot N/A
Friday Winners Dog   Michelle Scott (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Michelle Scott (2-1-0-0)
  Reserve Winners Dog   Carmen Haller N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 6
  Winners Dog   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Group 4th   Shawn Nichols 13
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 13
  Winners Dog   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Winners Dog   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Friday Group 3rd   Sandy Gelinas 11
  Group 3rd   Michael Gelinas 12
  Winners Dog   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Winners Dog   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Paquette N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A
  Best Of Winners   Wendy Paquette (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Paquette N/A
  Winners Dog   Wendy Paquette (1-1-0-1)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Darryl Vice N/A
  Best Of Opposite Sex   Darryl Vice N/A
  Best Puppy In Breed   Darryl Vice N/A
  Winners Dog   Darryl Vice (1-0-0-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   John Rowton N/A
  Best Of Opposite Sex   John Rowton N/A
  Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  Winners Dog   John Rowton (1-0-0-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By