AKC Champion CKC GR Ch MNMs Soleila Du Belgiador CGN
Belgian Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Soul - (Female)
Owner: Don French
Breeder:
Conformation Handler: Emily Burdon Eduardo Castellanos
Performance Handler: Don French
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 2 1 1 1
Group Ranking: 31 21 41 38 49
All Breed Ranking: 210 150 273 261 329

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   20
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 4th   Michael Hill 19
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Opposite Sex   Arne Foss N/A
Thursday Best Of Breed   Shauna McLauchlan 1 (1-0-0-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 29 29 41 38 49
All Breed Ranking: 201 218 273 261 329

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 5 3 9   0 0 0 0 0   498
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 0
Saturday Best Of Breed   Melody Roth 0
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Michelle Scott 38
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club November 30 to December 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Stephanie Rickard N/A
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Barbara Heal 22

Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A
Thursday Group 1st   Brenda Wilson 30
  Best Of Breed   Brenda Wilson 2 (0-1-1-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Esther Joseph 0
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 0
Friday Best Of Breed   Fred Bassett 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 25
  Group 4th   Michael Lanctot 19

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Group 4th   Carl Liepmann 37
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 4 (2-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 4 (2-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 4 (2-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   John Wade 0
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Olga Gagne 15
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 8
  Group 4th   Luis Pinto Teixeira 39
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 9
Friday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 4

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Group 3rd   Margaret Moran McQuinn 19

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Antaon Hlebarov N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 4th   Thora Brown 8
Friday Best Of Breed   Heather Brennan 2 (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Diane Adorno-LeGrande N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Garry Newton N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kim Meredith-Cavanna N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-1-0-1)

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 13

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Davor Javor 1
  Group 2nd   Davor Javor 19
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 1
  Best Of Breed   Barbara Heal 4
  Group 4th   Barbara Heal 14

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Chakkapan Chantarasmee 19
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (1-2-0-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Shreve 0
  Group 3rd   Robert Shreve 34
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 26

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melody Roth 33
  Best Of Breed   Donald Mahoney 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Valerie Hansen 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 3rd   Rita Kadike-Skadina 29

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jeremy Browne N/A
Saturday Select Bitch   Judith Shurb N/A
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 2nd   Anna Hewson 21

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 14 13 13 32 48
Group Ranking: 319 308 600 719
All Breed Ranking: 1891 1830 1750 3596 4467

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   35
Win Record - 2018
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Best Puppy In Breed   James Moses N/A
  Best Of Breed   James Moses 4 (0-2-2-1)
  BPIG   James Moses N/A
  Group 4th   James Moses 30
Friday BPIG   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Winners Bitch   John Reeve-Newson (Dr) (0-3-2-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Winners Bitch   Gail Forsythe (Dr) (0-2-1-0)
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Winners Bitch   Denise Cornelssen (0-2-1-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Carol Graham (0-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Carol Graham N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Cheryl Paterson N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Cheryl Paterson N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Bea Sawka N/A
  Winners Bitch   Bea Sawka (0-2-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Bea Sawka N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 4

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Bonnie Derry N/A
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Bonnie Derry N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Sylvia Barkey N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Winners Bitch   Michael Gelinas N/A

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   James Osborne N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   James Osborne 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By