Ch Xentique Quasaring
French Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Brad - (Male)
Owner: Rhichard Devrieze
Breeder: Charlotte Swateridge
Handler: Rhichard Devrieze
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 47 47 44 42 43
Group Ranking: 342 341 320 305 328
All Breed Ranking: 2898 2886 2736 2592 2759

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   14
Win Record - 2017
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   William Gunn 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-1-1-0)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Bruce Owen 9
  1st Open Dog Class   Heather Langfeld N/A
  1st Open Dog Class   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Heather Langfeld (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Ron Mahon 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Ron Mahon (1-2-0-0)
  Winners Dog   Ron Mahon (1-2-0-0)
Wednesday 1st Open Dog Class   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Best Of Winners   John Reeve-Newson (Dr) (1-2-1-0)
  Winners Dog   John Reeve-Newson (Dr) (1-2-1-0)
Tuesday 1st Open Dog Class   Rita Walker N/A
  Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
  Winners Dog   Rita Walker (1-1-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 2nd Open Dog Class   Edd Bivin N/A
Friday 2nd Open Dog Class   Donna Conod N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Guy Jeavons N/A
  Reserve Winners Dog   Guy Jeavons N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Per Kristian Andersen N/A
  Reserve Winners Dog   Per Kristian Andersen N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Larry Kereluke N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Ed Wild N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Reserve Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   James Frederiksen N/A
  Reserve Winners Dog   James Frederiksen N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Reserve Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Reserve Winners Dog   Michael Lanctot N/A
Thursday 1st Senior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Winners   Joy Hodgkinson (2-1-1-1)
  Winners Dog   Joy Hodgkinson (2-1-1-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 31 30 N/A N/A N/A
Group Ranking: 309 304 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2618 2600 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   17
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday 1st Senior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Winners Dog   Doug Gaudin (1-2-2-1)
Monday 1st Senior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-4-2-1)
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-4-2-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
Friday Group 2nd   Guy Jeavons 17
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 4

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 14 to August 17, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Margaret Jones N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Margaret Jones N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Mike Macbeth N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michael Hill N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michael Hill N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Elaine Whitney N/A
  Best Baby Puppy In Group   Robert Whitney N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Elaine Whitney N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Robert Whitney N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Baby Puppy In Group   Michel Bouchard N/A
  Best Baby Puppy In Group   Honey Glendinning N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michel Bouchard N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Honey Glendinning N/A
Wednesday Best Baby Puppy In Show   Mike Macbeth N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Lanctot N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A
Tuesday Best Baby Puppy In Show   Michel Bouchard N/A
  Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mike Macbeth N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Kristen Francis N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Mike Macbeth N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Rosemary Shoreman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Shoreman N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michael Shoreman N/A
Thursday Best Baby Puppy In Show   Michael Shoreman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Rosemary Shoreman N/A
  Best Baby Puppy In Group   David Paterson N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   David Paterson N/A
Wednesday Best Baby Puppy In Group   Michael Woods (Dr) N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Leyda Perez N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Leyda Perez N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   David Swartwood N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Rony Doedijns N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Rony Doedijns N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Richard Meen (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By