GCh Brushwood Never Say Never
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Maybe - (Female)
Owner: Melissa Cadieux, Tanya Palylyk, Raymond Yurick
Breeder: Tanya Palylyk, Raymond Yurick
Handler: Melissa Cadieux
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 8 8 8 8 7
Group Ranking: 54 54 53 48 42
All Breed Ranking: 411 405 382 355 320

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 0 5   1 0 0 0 1   233
Win Record - 2019
Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 4

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Raymundo Lo N/A
Sunday Select Bitch   Betty-Anne Stenmark N/A
Saturday Select Bitch   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 4 (0-2-1-2)

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michelle Scott N/A
  Select Bitch   Tim Doxtater N/A
Saturday Best Of Breed   Edna St Hilaire 3 (1-0-1-2)
  Select Bitch   Michael Hill N/A
  Group 2nd   Edna St Hilaire 9

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 4th   Ed Wild 3
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 4th   Thomas Alexander 3

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Diana Fenton 23
  Best Of Breed   Diana Fenton 6

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Camac 17
  Best Of Breed   Michael Camac 2 (0-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-0-0-2)
Friday Group 1st   Wendy Maisey 17
  Best Of Breed   Elaine Ross 1 (0-0-0-2)
Thursday Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   David Gilmour 16

Show Date
Aristocrat Hound Association April 19 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 9
  Group 1st   Charles Olvis 72

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harry Lehkonen 6
  Group 4th   Harry Lehkonen 10

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Beth Warman 6
Saturday Best Of Breed   Stanley Shen 2
  Group 4th   Stanley Shen 25
Friday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 3
  Group 4th   Daniel Ceres Rubio 23

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 4
Group Ranking: 10 10 9 9 20
All Breed Ranking: 76 72 64 58 158

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 9 7 6 1   0 0 0 0 1   1264
Win Record - 2018
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Thora Brown 8
Saturday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 10
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 5 (1-1-1-3)
Friday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 3rd   Allan Brown 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Linda Kraft N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Colm Hastings 235
  Group 1st   Colm Hastings 33
  Best Of Breed   Colm Hastings 6
Saturday Reserve Best In Show   Juan Naveda Carrero 249
  Group 1st   Dianne Tyssen 32
  Best Of Breed   Dianne Tyssen 5
Friday Best In Show   Dianne Tyssen 240
  Group 1st   Juan Naveda Carrero 35
  Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 6

Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandra Lex 9
  Best Of Breed   Sandra Lex 2
Saturday Group 3rd   Davida Brown 10
  Best Of Breed   Davida Brown 2
Friday Group 2nd   Fabricio Pastor 9
  Best Of Breed   Fabricio Pastor 0

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 0
  Group 3rd   Starr White N/A
Sunday Best Of Breed   John Wade 0
  Group 3rd   John Wade 2
Saturday Group 2nd   Ricardo Forastieri Gonzales 2
  Best Of Breed   Ricardo Forastieri Gonzales 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Capone 2
  Group 2nd   Carlos Capone 22
Friday Select Bitch   Roger Hartinger N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   David Denis N/A
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 4 (1-1-0-3)
  Group 1st   Kathrine Grant 17

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
Friday Group 1st   Heather Langfeld 11
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Lucas Rodriguez 2 (0-0-0-3)
  Group 2nd   Lucas Rodriguez 8
Thursday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (0-1-0-3)
  Group 1st   Shawn Nichols 13

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 9

Show Date
Aristocrat Hound Association April 13 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   William Robert Russell 11

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 11

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francis Smith Moffat 45
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 4
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3
Friday Best Of Breed   Sharron Taylor 5
  Group 2nd   Sharron Taylor 51

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 13
  Best Of Breed   Darle Heck 4
Saturday Reserve Best In Show   Francesco Cochetti 245
  Group 1st   Francesco Cochetti 14
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6
Friday Best Of Breed   Arne Foss 5
  Group 1st   Arne Foss 15

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 3 3 5
Group Ranking: 23 23 21 19 26
All Breed Ranking: 179 179 162 154 191

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 8 6 9   0 0 0 0 0   538
Win Record - 2017
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (1-2-1-1)
  Group 4th   Sharon Derrick 5
Friday Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 6 (2-3-0-2)
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 6 (2-3-0-2)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 7 (3-1-1-3)
  Group 4th   Athanasios Garivaldis 27 (3-1-1-3)
Saturday Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 6 (2-2-1-2)
  Group 3rd   Vania Haga (Dr) 29 (2-2-1-2)
Friday Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 8 (3-3-1-2)
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Terry Gains 3
  Group 1st LTD Breed Show Terry Gains 18

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Gunter 3 (0-0-1-3)
  Group 2nd LTD Breed Show Marilyn O'Neill 14
  Best Of Breed LTD Breed Show Marilyn O'Neill 4 (0-0-2-3)
  Group 1st   Elizabeth Gunter 17
Saturday Group 1st   William Gunter 19
  Best Of Breed   William Gunter 4 (0-0-2-3)
Friday Group 3rd   Margaret Jones 8
  Group 2nd   Bill Walkey 12
  Best Of Breed   Margaret Jones 4 (0-0-2-3)
  Best Of Breed   Bill Walkey 4 (0-0-2-3)

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Best Owner Handled In Group   Carlos Quinones N/A
  Group 2nd   Carlos Quinones 10
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Group 4th   Juan Miranda Saucedo 9
Friday Group 4th   Judi Elford 5
  Best Of Breed   Judi Elford 1

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Tempest Deptuch 2
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Wednesday Select Bitch   Cec Ringstrom N/A
Tuesday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (2-1-0-1)
  Group 3rd   Grant Townsend 5

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 2
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Sunday Group 1st   Jon Cole 9 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Jon Cole 2 (1-1-0-1)
Saturday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 9 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (1-1-0-1)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 2
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 2
  Group 4th   Nancy Popovich 15

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Hiroshi Kamisato 16
  Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 3
Saturday Group 2nd   John Rowton 27
  Best Of Breed   John Rowton 4
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 2
  Group 2nd   Elaine Whitney 20
Thursday Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 2nd   Robert Whitney 20

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Harold Pybus 5
  Group 1st   Harold Pybus 20
Monday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 18
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 3
  Group 1st   Wendy Schira 18
Saturday Group 4th   Doug Windsor 8
  Best Of Breed   Doug Windsor 3

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Alexander 22
  Best Of Breed   Sandy Alexander 6
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 5
  Group 4th   Thomas Alexander 20

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3
  Group 4th   Terry Carter 20
Saturday Best Of Breed   Lesley Chalmers 4
  Group 2nd   Lesley Chalmers 26
Thursday Best Of Breed   Terry Gains 2

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 8
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 7

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Gerson Ayala 7
  BPIG   Gerson Ayala N/A
  Group 1st   Gerson Ayala 47

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 11 11 9 18 N/A
Group Ranking: 94 93 89 133 N/A
All Breed Ranking: 804 795 749 1105 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 2   0 0 0 0 0   101
Win Record - 2016
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joan Beech N/A
  Group 1st   Joan Beech 18
  Best Of Breed   Joan Beech 7
Saturday BPIG   Judy Horton N/A
  Best Of Breed   Judy Horton 9
Friday Best Puppy In Show   Joan Beech N/A
  BPIG   Melvin Beech N/A
  Group 4th   Melvin Beech 14
  Best Of Breed   Melvin Beech 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Tetlock 2
Saturday BPIG   Daniel Ceres Rubio N/A
  Group 3rd   Daniel Ceres Rubio 21
  Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 2

Show Date
Whippet Club Of BC September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Karen Rockwell N/A
  Best Puppy In Breed   Karen Rockwell N/A
  Best Of Winners   Karen Rockwell N/A

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Terry Stacy 35
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Joe Lobb N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Ann Ingram N/A

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Judith Byrne N/A
Sunday Best Baby Puppy In Show   Judith Byrne N/A
  Best Baby Puppy In Group   William Byrne N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Denise Cornelssen N/A
  Best Baby Puppy In Group   David Denis N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Pierluigi Buratti N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michael Shoreman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By