BISS GCH Taeplace SoGangsta at Obsession
Pekingese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Trip - (Male)
Owner: Rob Morrison & Beth Ferrier
Breeder: Beth Ferrier
Conformation Handler: Rob Morrison
Performance Handler: Rob Morrison
Website: http://taeplace1.tripod.com/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 17 15 18 16 15
All Breed Ranking: 102 94 103 103 92

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 9 8 5 2   0 0 0 0 0   553
Win Record - 2019
Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Allan Brown N/A
Saturday Group 1st   Thora Brown 25
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-1-1-1)
Friday Group 1st   Roberta Parish 26
  Select Dog   Diane Adorno-LeGrande N/A
  Best Of Breed   Robert Denis 2 (1-1-1-0)

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Swartwood 21
  Best Of Breed   David Swartwood 4 (2-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Terry Carter 25
  Group 1st   Thomas Nesbitt 25
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 27
  Group 2nd   Davor Javor 25
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Davor Javor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   George Kostopoulos 56
  Best Of Breed   George Kostopoulos 2 (0-0-3-0)
Friday Best Of Breed   William deVilleneuve 1 (0-0-2-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Denys Janssen N/A
Saturday Group 1st   Luis Pinto Teixeira 34
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 3 (1-0-3-0)
Friday Group 1st   David Kelland 37
  Select Dog   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   David Kelland 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pedro Armando Ramos Lang 11
  Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 1st   Felipe Baeza Xacur 18
  Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Pamela Bruce 22
  Group 4th   Peter Machen 10
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (1-0-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
  Group 2nd   Dianne Miller 17
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 2nd   Rita Walker 12
  Group 2nd   Sylvia Barkey 10
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Group 2nd   Valerie Gervais 14
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 11
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 46
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd LTD Breed Show Grant Townsend 16
  Best Of Breed LTD Breed Show Grant Townsend 1
  Select Dog   Michael Guy N/A
Friday Select Dog   Judith Shurb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Carlos Navarro Seemann N/A
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 34
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-2-0)
Thursday Group 1st   Joanne Fernall 16
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 7 7 7 7 8
Group Ranking: 32 32 35 38 40
All Breed Ranking: 194 190 207 248 265

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 11 3 3   0 0 0 0 0   552
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Darryl Vice N/A
Friday Select Dog   John Rowton N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Eugene Blake 19
  Best Of Breed   Eugene Blake 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   William deVilleneuve N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stephen Dainard 18
  Group 2nd   Terry Carter 18
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 11
  Group 2nd   Thora Brown 15
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Moses N/A
Saturday Group 1st LTD Breed Show John Reeve-Newson (Dr) 62
  Best Of Breed LTD Breed Show John Reeve-Newson (Dr) 5 (0-2-3-1)
Friday Group 1st   Laurie Campbell 37
  Best Of Breed   Laurie Campbell 2 (0-1-2-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carol Graham N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Colm Beatie N/A
Saturday Select Dog   Rita McCarry-Beatie N/A
Friday Group 2nd   Shawn Nichols 29
  Group 2nd   Joyce Love 32
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Joyce Love 1 (0-0-2-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Vickie Umpleby 14
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Tuesday Group 2nd   John (Fred) Peddie 25
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1 (0-0-1-1)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Robert Denis N/A
  Select Dog   Dianne Ivey N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Select Dog   Donna Conod N/A
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 22
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 7 (3-3-2-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   David Swartwood N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sean Delmar N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Stephen Dainard N/A
  Select Dog   Robert Whitney N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Doris Willis 37
  Best Of Breed   Doris Willis 3

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Bruce Owen 17
  Group 4th   Kristen Francis 12
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 30
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Group 2nd   Eugenio Aguilo Gonzales 33
  Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edna Gonzalez-Rubio N/A
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 28
  Select Dog   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 4 (1-0-4-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Beverly Capstick N/A
Friday Group 2nd   David Kelland 29
  Best Of Breed   David Kelland 3 (1-0-2-1)
  Select Dog   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Martin 24
  Best Of Breed   Peter Martin 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Ben Wasylyshen 23
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (1-0-2-0)
Friday Group 2nd   Guillermo Carrillo 16
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 3 (1-0-3-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 11 11 10 10 11
Group Ranking: 135 134 127 121 156
All Breed Ranking: 1007 1000 939 891 1185

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 0 0   82
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Nancy Liebes N/A
Saturday Select Dog   Nina Karlsdotter N/A
Friday Select Dog   Benny Blid von Schedvin N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Hans van den Berg 0
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Group 2nd   Terry Berrios 33
  Best Of Breed   Alberto Berrios 3 (1-0-3-0)
Friday Best Puppy In Show   Joy Lynne Huntley N/A
  BPIG   Ben Wasylyshen N/A
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Select Dog   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
Wednesday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Kerrie Reeder N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Carlos Quinones N/A
  Best Of Breed   Carlos Quinones 2 (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 6
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joanne Fernall 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Randy Garren N/A
  Best Puppy In Breed   Randy Garren N/A
  Winners Dog   Randy Garren (1-0-2-0)
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Paul Lawless N/A
  Best Puppy In Breed   Paul Lawless N/A
  Winners Dog   Paul Lawless (1-0-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Kay Sneath N/A
  Best Of Winners   Kay Sneath (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kay Sneath N/A
  Winners Dog   Kay Sneath (2-1-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Dennis McCoy N/A
  Winners Dog   Dennis McCoy (2-1-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Allan Pepper N/A
  Winners Dog   Allan Pepper (2-0-0-0)
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Wendy Maisey (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Winners Dog   Wendy Maisey (2-1-0-0)
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Robert Ennis N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Reserve Winners Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Puppy In Show   Patricia Taylor N/A
  BPIG   Patricia Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Patricia Taylor (2-0-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   John Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Fernando Da Costa Maia N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Fernando Da Costa Maia N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Winners Dog   Raymond Lariviere (1-0-1-0)
Saturday Group 4th   Katelon Bajona-Fox 16
  BPIG   Katelon Bajona-Fox N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
  Winners Dog   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Denise Cornelssen N/A
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Winners Dog   Denise Cornelssen (1-0-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Valerie Gervais N/A
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Winners Dog   Valerie Gervais (1-0-1-0)
Friday Group 4th   Thora Brown 19
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A
  Winners Dog   Nancy Tibben N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Luis Pinto Teixeira N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Edd Bivin N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Glen Stark N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Doug Gaudin N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Doug Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By