Can Am GCh Claircreek Masterpiece De Matisse
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Azure - (Male)
Owner: Donna Gottdenker
Breeder: Donna Gottdenker
Conformation Handler: Donna Gottdenker
Performance Handler: Donna Gottdenker
Website: http://www.claircreekpwds.dog


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 30 29 25 23 20
All Breed Ranking: 162 151 120 111 102

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 2 7 4   0 0 0 0 0   553
Win Record - 2018
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Honey Glendinning 10
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Jon Cole 2 (0-2-1-0)
Wednesday Group 4th   Deirdre McKinnon 9
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3 (0-2-2-0)
  Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
Tuesday Group 3rd   Jean-Louis Blais 11
  Select Dog   Stewart Dankner N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 3 (0-2-2-0)

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Brian Reid 25
  Best Of Breed   Brian Reid 5
  Best Of Breed   Pamela Bruce 5
Friday Group 3rd   Ron Mahon 19
  Best Of Breed   Ron Mahon 6

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Cathy Delmar 3 (0-3-1-0)

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 26
  Best Of Breed   Rita Walker 7
Saturday Best Of Breed   Stephen Andrews 7
Friday Group 4th   Jack Ireland 11
  Best Of Breed   Jack Ireland 6

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Robert Shreve 25
  Best Of Breed   Robert Shreve 4
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 5

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Judy McVeigh 23
  Best Of Breed   Judy McVeigh 5
Saturday Group 2nd   Phyllis Pancel 24
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 6
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis 145
  Group 1st   Kristen Francis 20
  Best Of Breed   Kristen Francis 7

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lynda Saranchuk 81
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 8
Friday Group 3rd   Letitia Bett 25
  Group 4th   Heather Brennan 31
  Best Of Breed   Letitia Bett 5
  Best Of Breed   Heather Brennan 6

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Hill 55
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 8
  Best Of Breed   Michael Hill 8 (2-6-1-0)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 18 18 18 18 16
Group Ranking: 246 243 227 216 198
All Breed Ranking: 1506 1490 1410 1342 1233

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   47
Win Record - 2016
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday BPIG   Jon Cole N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   William Gunn N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
Saturday BPIG   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Select Dog   Bonnie Linnell Clarke N/A
Friday BPIG   Brenda Wilson N/A
  Best Puppy In Breed   Brenda Wilson N/A
  Select Dog   Brenda Wilson N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Wayne Douglas N/A
  BPIG   Esther Joseph N/A
Friday BPIG   Lee Steeves N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Select Dog   Letitia Bett N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Alan Bennett N/A
  BPIG   Alan Bennett N/A
  BPIG   Ray Smith N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Alan Bennett N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ray Smith N/A
  Best Puppy In Breed   Alan Bennett N/A
  Winners Dog   Alan Bennett (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ray Smith N/A
  Winners Dog   Ray Smith (1-0-1-0)
Wednesday BPIG   Kathrine Grant N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Winners Dog   Richard Paquette (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant (1-0-1-0)
Tuesday BPIG   Christian Jouanchicot N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Christian Jouanchicot N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Phyllis Pancel N/A
  Best Puppy In Breed   Christian Jouanchicot N/A
  Winners Dog   Christian Jouanchicot (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Phyllis Pancel N/A
  Winners Dog   Phyllis Pancel (1-0-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Christian Molina Galvez (Dr) 47
  BPIG   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 9

Show Date
Lakehead Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   John Reeve-Newson (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  BPIG   Carol Graham N/A
  BPIG   Corinne Walker N/A
Friday BPIG   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Ted Fahlgren N/A
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  BPIG   Bruce Owen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Geraldine Taylor (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-1-2-1)
  Best Of Winners   Bruce Owen (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Bruce Owen (1-1-2-1)
Saturday Best Puppy In Show   Geraldine Taylor N/A
  BPIG   Heather Brennan N/A
  BPIG   Michael Hill N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Heather Brennan N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Hill N/A
  Best Of Winners   Heather Brennan (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Heather Brennan N/A
  Winners Dog   Heather Brennan (1-1-2-1)
  Best Of Winners   Michael Hill (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Winners Dog   Michael Hill (1-1-2-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Dog Class   Jon Cole N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Shinichi Sonoda N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Shinichi Sonoda N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Dog Class   Walter Pinsker N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ronnie Natividad N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By