CKC BIS/BISS GCH/AKC/UKC CH Whisperfield Shades Of Autumn, FDJ, CGN
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Colours - (Female)
Owner: Ray Iredale & Pat Iredale
Breeder: Ray Iredale & Pat Iredale
Conformation Handler: Ray & Pat Iredale
Website: http://www.whisperfield.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 8 5 12 11
All Breed Ranking: 44 42 34 57 56

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 6 6 6 7   0 0 0 0 0   1576
Win Record - 2018
Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
Saturday Select Bitch   Nancy Tibben N/A
Friday Group 4th   Bruce Fraser 22
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Starr White N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Anna Hewson 10
  Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-1-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Rui Oliveira 117
  Best Of Breed   Janet Buchanan 20
Saturday Reserve Best In Show   Rui Oliveira 476
  Group 1st   Denys Janssen 202
  Best Of Breed   Denys Janssen 29

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Jon Cole 2 (0-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Mark Houston-McMillan N/A
Wednesday Group 3rd   Honey Glendinning 26
  Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-1-1)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 0
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 139
  Group 1st   Denise Branch 20
  Group 2nd   Pamela Bruce 20
  Best Of Breed   Denise Branch 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Group 2nd   Ron Mahon 18
  Best Of Breed   Ron Mahon 1

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Stein 0
Sunday Group 4th   James Frederiksen 16
  Best Canadian Bred In Group   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 1
Saturday Best Of Breed   James Noe 0
Friday Group 3rd   Barbara Heal 17
  Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 24
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Group 4th   Rita Walker 22
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Robert Ennis 1
Friday Group 4th   Irene Latchford 15
  Best Of Breed   Irene Latchford 0

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [Regional] June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Paula Nykiel N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Robert Dawson 147
  Best Of Breed   Robert Dawson 4

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wera Hubenthal 30
  Best Of Breed   Wera Hubenthal 2
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 1

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kenneth Chuah 19
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 2
Saturday Group 4th   Gopi Krishnan 15
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 2
Friday Best In Show   Sandra Anderson 122
  Group 1st   Sandra Anderson 16
  Group 2nd   Starr White 15
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 7
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Mel Saranchuk 7
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7
Friday Group 1st   Heather Brennan 45
  Best Of Breed   Charles Bett 3
  Best Of Breed   Heather Brennan 3

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Select Bitch   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Best Of Breed   Mary White 4 (0-3-0-2)
  Best Of Breed   Laurie Campbell 4 (0-3-0-2)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Karsten Kaemling 46
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 5 (1-3-1-1)
Saturday Group 3rd   Michael Hill 67
  Best Of Breed   Michael Hill 5 (2-3-0-1)
Friday Group 4th   Anik Primeau 15
  Best Of Breed   Anik Primeau 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-1-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 5 (2-0-2-2)
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 3 (2-0-1-1)
Friday Group 3rd   Brian Taylor 48
  Group 4th LTD Breed Show Cheryl Paterson 39
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 1

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 7 7 7 9 8
Group Ranking: 68 70 72 93 91
All Breed Ranking: 336 364 362 439 430

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 0 3   0 0 0 0 2   268
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 7 (2-3-0-3)
Thursday Select Bitch   Sylvia Barkey N/A
Wednesday Best Of Breed   Kim Hamel 6 (2-2-1-2)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 4 (1-0-2-2)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada November 25 to November 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Garth Gourlay 20

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jay Richardson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nina Karlsdotter N/A
Friday Select Bitch   Nancy Liebes N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Group 2nd   Bonnie Derry 33
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Saturday Group 4th   Federico Fernandez 18
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Peggy Beisel-McIlwaine 12
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
Sunday Select Bitch   Sandy Gelinas N/A
  Select Bitch   Michael Gelinas N/A
Saturday Select Bitch   Elizabeth Gunter N/A
  Best Of Breed   William Gunter 1 (0-0-0-2)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Bitch   Thomas Alexander N/A
Tuesday Select Bitch   Michael Guy N/A
  Select Bitch   Mary White N/A

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 3

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Heather Brennan 29
  Group 4th   Ted Fahlgren 22
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Kay Sneath 102
  Best Owner Handled In Group   Kay Sneath N/A
  Best Of Breed   Kay Sneath 6 (2-2-1-2)
Sunday Best Of Breed   Richard Hilderman (Dr) 11 (4-4-1-3)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 21 21 19 N/A N/A
Group Ranking: 469 464 436 N/A N/A
All Breed Ranking: 2261 2238 2137 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   26
Win Record - 2016
Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carlos Quinones 24
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
  Best BBE In Group   Carlos Quinones N/A
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Winners Bitch   Yvonne Savard N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Winners Bitch   Stephen Dainard N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Esther Joseph N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada June 04 to June 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Opposite in Juvenile Sweeps   France Godbout N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Frank Washabaugh N/A
  Winners Bitch   David Miller (2-1-2-3)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Shinichi Sonoda N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (2-2-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Shinichi Sonoda N/A
  Best Of Winners   Shinichi Sonoda (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Shinichi Sonoda N/A
  Winners Bitch   Shinichi Sonoda (2-2-2-0)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Kristen Francis N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By