BIS MRBIS MBISS MBPIS MBPISS GCH Zesta Callisto am pts pts
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cian - (Female)
Owner: Laura Thompson & Jenn de Boer
Breeder: Laura Thompson Jenn de Boer M Trimmer
Conformation Handler: Trina Neil & Connie Krohn
Website: http://www.zestashelties.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 5 5 5 5 8
All Breed Ranking: 29 29 37 50 69

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 4 17 8 8 9   0 1 1 0 4   2108
Win Record - 2019
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Karen Day 31
  Best Of Breed   Karen Day 11
Sunday Group 3rd   Grant Townsend 25
  Best Of Breed   Grant Townsend 11

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sylvia Barkey 24 (2-2-1-5)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 9 (2-2-1-5)
Sunday Best In Show   Stephen Dainard 165 *
  Group 1st   Stephen Dainard 27
  Best Of Breed   Stephen Dainard 9 (3-2-1-5)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
Saturday Group 3rd   Robert Rowbotham 15
  Best Of Breed   Richard Paquette 6 (0-4-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 18 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Tony Monk 45
  Best Of Breed   Tony Monk 12

Show Date
Winnipeg Area Shetland Sheepdog Association August 16 to August 17, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 18

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 23
  Best Of Breed   Peter Machen 6 (0-3-2-2)
Saturday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 26
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 13 (1-6-3-4)
Friday Group 4th   Margaret Jones 32
  Best Of Breed   Margaret Jones 11 (2-6-2-2)
Thursday Group 3rd   Patricia Taylor 20
  Best Of Breed   Patricia Taylor 12 (1-8-2-2)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Harold Pybus N/A
Saturday Reserve Best In Show   Raymond Lariviere 185 (3-5-4-1)
  Group 1st   Raymond Lariviere 44
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 12 (3-5-4-1)
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 40
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 13 (4-5-4-1)
Thursday Group 2nd   John Rowton 46
  Best Of Breed   John Rowton 12 (4-5-3-1)

Show Date
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] August 04 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Brian Reid N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sandy Alexander 47
  Best Of Breed   Sandy Alexander 16 (4-9-2-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Newton N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Yates N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Patricia Hastings 136 (2-3-1-1)
  Group 1st   Patricia Hastings 18
  Best Of Breed   Patricia Hastings 6 (2-3-1-1)
Saturday Group 4th   Rick Fehler 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 6 (2-3-1-1)
Friday Group 1st   Nancy Popovich 16
  Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 17
  Best Of Breed   Nancy Popovich 6 (2-3-1-1)
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 6 (2-3-1-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Olvis 34
  Best Of Breed   Charles Olvis 8 (3-3-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sharon Redmer 40
  Best Of Breed   Sharon Redmer 10

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
Saturday Group 3rd   Susan Quesnel 31
  Best Of Breed   Susan Quesnel 4 (0-1-3-1)
Friday Group 1st   Terry Carter 59
  Best Of Breed   Terry Carter 8 (1-3-4-1)

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mark Houston-McMillan 30
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 12
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 27
  Best Of Breed   Guy Jeavons 14
Saturday Best Of Breed   Wolfgang Schnitzer 7

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lee Steeves 11
  Group 4th   Thomas Alexander 9
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Rita Walker 18
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-1-1)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ainslie Mills 24 (1-5-1-1)
  Group 1st   Karen Day 37 (1-5-1-1)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 7 (1-5-1-1)
  Best Of Breed   Karen Day 7 (1-5-1-1)
Saturday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 108 (2-4-1-1)
  Group 2nd   Barbara Heal 33 (1-3-1-1)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 32 (1-4-1-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 5 (1-3-1-1)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6 (1-4-1-1)
Friday Best In Show   Michelle Scott 155 *
  Group 1st   Michelle Scott 36 (1-4-1-1)
  Group 4th   Richard Lopaschuk 24 (1-5-0-1)
  Best Of Breed   Michelle Scott 6 (1-4-1-1)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 6 (1-5-0-1)

Show Date
Kenora & District Dog Club June 07 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charles Bett 19
  Best Of Breed   Charles Bett 2
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 12
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4
Friday Group 1st   Nancy Popovich 20
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 23 (5-9-6-4)
Friday Group 1st   Barbara Arndt 80
  Best Of Breed   Barbara Arndt 23 (6-9-5-4)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Heather Langfeld 16
  Best Of Breed   Heather Langfeld 7

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jack Ireland 34
  Best Of Breed   Jack Ireland 5
  Best Of Breed   Kristen Francis 6
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 35
  Best Of Breed   Edgar Bajona 8
Saturday Reserve Best In Show   Terry Carter 125
  Group 1st   Terry Carter 37
  Best Of Breed   Terry Carter 8

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Avery Gaudin N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Janet Buchanan N/A
Friday Select Bitch   Peggy Beisel-McIlwaine N/A

Show Date
Saskatoon Area Shetland Sheepdog Association May 03 to May 03, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Nancy Tibben N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 20 to April 22, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Darle Heck 41
  Best Of Breed   Darle Heck 12

Show Date
Shetland Sheepdog Club Of BC April 19 to April 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brian Reid 21

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Charles Olvis 9

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Del Richards N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Dawson N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Francesco Cochetti N/A
Friday Group 1st   Judi Elford 73
  Best Of Breed   Judi Elford 18 (8-7-2-2)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Irene Latchford N/A
  Select Bitch   Mike Jackman N/A
Saturday Select Bitch   Geraldine Taylor N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A
  Select Bitch   Wendy Maisey N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stanley Shen 20
  Best Of Breed   Stanley Shen 9

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 7 8 15 19
Group Ranking: 42 52 65 84 99
All Breed Ranking: 282 332 426 566 622

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 5   1 0 0 0 2   380
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 10
Saturday Group 4th   Cesar Gutierrez Perez 25
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 10
  Best Of Breed   David Denis 11
Friday Group 4th   Linda Buckley 39
  Best Of Breed   Linda Buckley 10

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Margaret Moran McQuinn N/A
  Select Bitch   Bruce Fraser N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 17 (5-8-2-3)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 13 (3-7-3-1)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 13 (3-8-2-1)
Friday Group 4th   Richard Lopaschuk 23 (2-4-1-1)
  Group 4th   Lee Anne Bateman 22
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 7 (2-4-1-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 8 (2-5-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Frederiksen 65 (2-7-4-5)
  Best Of Breed   James Frederiksen 17 (2-7-4-5)
Friday Best Of Opposite Sex   Ekarat Sangkunakup N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Friday Group 4th   Mel Saranchuk 26
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 10 (2-4-1-4)

Show Date
Shetland Sheepdog Fanciers Club, Edmonton August 11 to August 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cathi Gorman 16

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 13 (2-6-2-4)
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 31
  Best Of Breed   Robert Whitney 13 (2-6-2-4)
Thursday Best Of Breed   Thora Brown 11 (1-4-2-5)

Show Date
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] August 05 to August 05, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 12 to July 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Aramis (Joy) Lim 45
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 20
  Best In Multi Breed Specialty   Aramis (Joy) Lim N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 16 16 12 11 10
Group Ranking: 74 73 67 63 58
All Breed Ranking: 522 515 485 457 414

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 3 4 7   0 0 0 0 0   174
Win Record - 2017
Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 4th   Davor Javor 15
  BPIG   Davor Javor N/A
  Best Of Breed   Davor Javor 8

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melvin Beech 4
  BPIG   Melvin Beech N/A
  Group 4th   Joan Beech 5
  BPIG   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Best Puppy In Show   Michelle Scott N/A
  Group 3rd   Karsten Kaemling 8
  BPIG   Karsten Kaemling N/A
  Group 1st   Michelle Scott 10
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Group 4th   Nancy Popovich 4
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Group 4th   Lee Anne Bateman 3
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Bart Miller 21
  BPIG   Bart Miller N/A
  Best Of Breed   Bart Miller 6
Friday Group 1st   William Byrne 19
  BPIG   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 6

Show Date
Yukon Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Best Puppy In Show   Denise Cornelssen N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 8
  BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Group 2nd   Yvonne Savard 7
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Group 3rd   Charles Bett 3
  BPIG   Charles Bett N/A
  Group 2nd   Letitia Bett 3
  BPIG   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 1
  Best Of Breed   Letitia Bett 1
Friday Group 1st   Honey Glendinning 8
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 2nd   Peter Machen 8
  BPIG   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sharon Redmer N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Donna Conod 10
  BPIG   Donna Conod N/A
  BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 6
Sunday Group 4th   Michael Lanctot 12
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 7
Saturday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 13
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 3rd   Walter Pinsker 13
  BPIG   Walter Pinsker N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 7
  Best Of Breed   Walter Pinsker 7

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michelle Scott N/A
Saturday Best Puppy In Show   Darle Heck N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Darle Heck N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Jack Kilgour N/A
Sunday Best Puppy In Show   Robert Smith (Dr) N/A
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
Saturday BPIG   Michael Shoreman N/A

Show Date
Shetland Sheepdog Club Of BC April 14 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A
  Best Puppy In Breed   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Raymundo Lo N/A
  BPIG   Raymundo Lo N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best Puppy In Show   Karsten Kaemling N/A
  BPIG   Karsten Kaemling N/A
Friday BPIG   Margaret Jones N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Canadian Shetland Sheepdog Association October 24 to October 26, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Runner Up In Juvenile Sweepstakes   Colleen Andrus N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By